שתף קטע נבחר

חשד: שולחי המטענים לשיקגו ערכו "ניסוי על יבש"

חבילות שנשלחו מתימן והכילו ספרים ודיסקים עוררו כבר לפני חודשיים את חשדן של סוכנויות הביון בארה"ב. החשד הוא כי הן שימשו לבחינת התגובה והעירנות של מערך הביטחון האמריקני

מטעני החבלה שנתפסו בסוף השבוע בדרכם לקהילה היהודית בשיקגו, לא היו הניסיון הראשון של אל קאעידה לשלוח חבילה לעיר. לפנות בוקר (ג') נחשף כי הרשויות הרשויות בארה"ב החרימו כבר באמצע ספטמבר מספר חבילות שנשלחו מתימן לשיקגו, שהכילו ציוד שגרתי בלבד.

 

חשדם של אנשי הביון התעורר כיוון שהנמען הוא מקורב לאל קאעידה המתגורר בשיקגו. את התרגיל של ארגון הטרור חשפה רשת הטלוויזיה האמריקנית ABC. החבילות שנשלחו מצנעא הכילו אמנם רק כמה ספרים ודיסקים, אולם זה איפשר לשולחיהן לבדוק את עירנות מערך האבטחה האמריקני, לקראת שיגור חבילות נפץ באמצעות מטוסי מטען, שבהם סידורי הבטיחות רופפים יותר מאשר אלה שבמטוסי נוסעים.


אחת ממדפסות החבלה שנתפסו בדרכן לשיקגו (צילום: AP)

 

משגרי החבילות יכולים לעקוב אחר מסלול המשלוח שלהן בכל תחנות הביניים בעולם באמצעות אתרי האינטרנט של חברות המשלוחים. המעקב המפורט, כולל לוח זמנים, איפשר לטרוריסטים לעקוב אחר מסלולן של שתי המדפסות הנפץ שנשלחו מתימן בשבוע שעבר. המפגעים יכלו להפעיל מרחוק ברגע שירצו, את חומר הנפץ שהסתירו במחסניות הדיו של המדפסות, כדי להשיג את אפקט הטרור המירבי.

 

איש הבולשת הפדרלית לשעבר, בראד גראט, אמר לרשת ABC כי "המשמעות המעשית היא שאפשר להפיל מטוס מטען בכל מקום בעולם" באמצעות הפעלה מרחוק.

 

למודיעין האמריקני היו חששות ששיקאגו, עיר מגוריו של הנשיא ברק אובמה, נמצאת על הכוונת של אל קאעידה בתימן. החשש התגבר לאחר שבמגזין תעמולה של הארגון שפורסם לאחרונה, הופיע צילום של קו הרקיע של העיר.

 

"הם רצו לעקוב אחר החבילות ולהשתמש בשיטות מעקב כדי לדעת לאן הן הגיעו בכל שלב ולמשך כמה זמן צריך לקבוע את שעון העצר כדי שהמטען יתפוצץ בזמן המתאים, כנראה מעל שיקגו", אמר בראיון לרשת ABC ריצרד קלארק, ששימש כיועץ למלחמה בטרור בתקופת כהונתו של ביל קלינטון.

 

 איש אל קאעידה לשעבר, הודיע לשלטונות הסעודים על המטענים שבדרך ואיפשר ביום שישי את סיכול הפיגועים. מומחי חבלה אמריקנים יצאו ללונדון ודובאי כדי לבדוק את חבילות הנפץ.

 

האירועים האחרונים גורמים לבהלה בקרב גורמי מודיעין וגורמי ההגנה. אחד הצעדים שננקטו במדינות המערב הוא להפסיק לאפשר הכנסת חבילות משלוח מתימן. באמצעי הביטחון הזה נקטה ארה"ב, ובעקבותיה גם גרמניה, בריטניה, הולנד וצרפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשוד במשלוח המטענים
צילום: AP
חיילים מכתרים סניף חברת משלוחים בתימן
צילום: AFP
מומלצים