שתף קטע נבחר

סטודנט ערבי בצפת: לא באנו לגנוב את הבתים

תושב צפת בן 89 קיבל איומים על חייו, בעקבות כוונתו להשכיר דירה לסטודנטים בדואים. אחד מהם אמר: "סטודנטיות ערביות מפחדות לצאת בערב מהבית מחשש שייפגעו"

סטודנטים ערבים, הלומדים בצפת, טוענים כי קשה להם לשכור דירות בעיר וקיימת תחושה של רדיפה נגדם. יוסף, סטודנט בדואי הלומד במכללה בעיר, סיפר הבוקר (יום ד') ל-ynet: "לא באנו לגנוב להם את הבית ולא לפגוע ולאיים על הילדים שלהם".

 

פסק ההלכה שהוציא הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, לפיו אין להשכיר דירות לתושבים לא יהודים, הביא לפני מספר שבועות לתקרית בין סטודנטים ערבים הלומדים במכללה האקדמית בצפת לצעירים חרדים. העימות הסתיים בנזק לחלונות של

 דירה ובמעצרם של שלושה צעירים יהודים. השבוע התלונן במשטרה אליהו צביאלי, בן 89, שלדבריו קיבל לאחרונה איומים על רקע כוונתו להשכיר בקרוב את דירתו לסטודנטים בדואים.

 

הסטודנטים הערבים לא מבינים את פסק ההלכה. לדברי יוסף, "בחרנו להגיע לצפת, לא מאידיאולוגיה, אלא בסך הכל לרכוש ידע אקדמי. דווקא מיהודים שידעו מהי רדיפה בעיר שלהם, ציפינו שיגלו הבנה. אחרי הלימודים וסיום התואר, כל אחד מאיתנו יחזור לבית שלו. אני שומע מסטודנטיות שלומדות איתי שהן מפחדות לצאת בשעות החשיכה מהבית וממהרות מהקמפוס ישר למעונות או לבית שלהן, מחשש שיזוהו כלא יהודיות ויפגעו".


צביאלי והכרוז. "למה להתנהג בצורה כזו?" (צילום: אפי שריר)

 

צביאלי אינו מבין את המהומה שנוצרה סביבו, ולא את הסערה שנוצרה סביבו. ביתו נמצא בלב העיר העתיקה ואחד משכניו הוא הרב אליהו: "בימים האחרונים קיבלתי מספר שיחות אנונימיות עם איומים ולא התייחסתי אליהם. אתמול גם הגיעו הכרוזים. מדובר בסטודנטים בדואים, שגם תורמים למדינה. הם בסך הכל באו ללמוד ולפתח את המכללה שפועלת בעיר, אז למה להתנהג אליהם בצורה כזו? הם לא פושעים".

 

הוא סיפר כי לצד האיומים נערכו איתו גם שיחות, הן מצד הרב אליהו והן מצד גורמים דתיים נוספים בעיר, שהביעו באוזניו חשש שהשכרת דירות לערבים תביא להשתלטות הדרגתית שלהם על העיר. בימים אלה אמור להסתיים חוזה השכירות של משפחה דתית בבית שמיעד צביאלי לשני הסטודנטים הבדואים, וגורמים דתיים מקווים שצביאלי יחזור בו מכוונתו להשכיר להם את הדירה. בעיריית צפת עוקבים אחר האירועים האחרונים. ראש העיר, אילן שוחט, הביע תקווה כי השקט בעיר יישמר.

 

לגבי חקירת המשטרה, אמר מפקד תחנת צפת, רב-פקד

גדי רון: "אנו נמצאים בפעילות מודיעינית נרחבת, כדי למנוע הישנות של מקרים דומים וכן להגיע למי שעומד מאחורי האיומים הטלפונים כלפי צביאלי וכן לתליית כרוזים עוינים כלפיו באזור העיר העתיקה. אנו רואים את המקרה בחומרה ופועלים בשיתוף העירייה, הרב הראשי וגורמי דתיים נוספים בעיר להרגעת המצב ולמנוע התלקחות שתהיה מבחינתנו בלתי נסלחת".

 

בתוך כך, פנה המרכז לפלורליזם יהודי ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב אליהו, שהוציא את פסק ההלכה שהוביל למחלוקת, בגין הסתה לגזענות. "שתיקה של מערכת אכיפת החוק נוכח התבטאויותיו של הרב עלולה להחשב מתן תעודת כשרות להתבטאויות גזעניות ומסוכנות האסורות על פי החוק", נכתב בבקשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו. פסק הלכה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים