שתף קטע נבחר

מנהל הלשכה איים לפרסם סודות, והמדינה שילמה

ענת קם של שנות ה-70: אלי מזרחי, מנהל לשכת ראש הממשלה בתקופת גולדה מאיר ויצחק רבין, לקח איתו הביתה אלפי מסמכים - ואיים לפרסם ספר. במקום להאשימו בריגול ובגידה, המדינה שילמה לו סכומי עתק - כדמי שתיקה

לפני כחודש, צפו ועלו מחדש תמונות האימה ממלחמת יום הכיפורים. הפרוטוקולים של הדיונים הסודיים שניהלה ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, נחשפו לתקשורת, ועימם המחזות הקשים מהמלחמה ההיא. את אותן תרשומות כתב וערך אלי מזרחי, מנהל לשכת ראש הממשלה באותה תקופה.

 

היום (ו') מפרסם ב"ידיעות אחרונות" נחום ברנע את הסיפור שלא סופר על אותו מזרחי - ענת קם של שנות ה-70. מזרחי, כך מתברר, לקח עם פרישתו אלפי מסמכים סודיים, איים לפרסם ספר ולגלות את סודות מדינת ישראל. במקום להאשימו בריגול ובגידה, המדינה שילמה לו סכומי עתק - כדמי שתיקה.

 

במהלך עבודתו כמנהל הלשכות של גולדה מאיר ויצחק רבין אסף מזרחי אלפי מסמכים - ובהם פתקים אישיים, קלטות שמע ומסמכים סודיים ביותר. כאשר נאלץ לפרוש משירות המדינה, ב-1977, הוא לקח את המסמכים הביתה, תוך הפרה בוטה של החוק. אשתו שאלה אותו מדוע הוא עושה זאת. "זה מה שעושים כולם", ענה. מזרחי אמר: ראשי ממשלה, שרים, רמטכ"לים ובכירים אחרים לא היססו לקחת איתם עם פרישתם ארגזים של  מסמכים סודיים. אבל אף אחד מהם לא לקח מסמכים ובכמות ובאיכות שלקח מזרחי.


מזרחי, לצד מחליפו קדישאי וראש הממשלה בגין (צילום: יוסי רוט)

 

ב-1990 מצאה אשתו של מזרחי, שכבר התגרשה ממנו באותה תקופה, 10-12 תיקים הקשורים בסרט, בבוידעם של דירתם בירושלים. היא טלפנה לגנזך המדינה וביקשה שמישהו יבוא וייקח את החומר, ובו מסמכים סודיים רבים. שליח הגיע, לקח - והחלה חקירה בחשד לפלילים.

 

בשב"כ הבינו שהפרשה הרבה יותר נפיצה מכמה תיקים תמימים, והבינו שבמקביל עובד מזרחי על פרסום ספר, שבו ייכללו אותם מסמכים. מזרחי, שאיים כי אם לא יעזרו לו כספית יפרסם את הספק בארצות הברית, הצליח לקבל בעקבות זאת מענק חד פעמי של 100 אלף דולר, וקצבה חודשית מהמדינה. ההסדר הסודי הזה נמשך עד 1999, עד ששריפה אקראית בכפר פלסטיני גילתה שגם שם היו מוטמנים דו"חות מודיעין מקרטונים שהחזיק מזרחי - עליהם לא דיווח.

 

השב"כ, שהגיע למסקנה כי מזרחי שיקר בהצהרה שהעביר למדינה וכי היתה תקלה במכונת האמת שבדקה אותו, זימן אותו לבדיקה נוספת. הפעם הוא הודה, והבטיח להעביר את החומר. ב-2001 נפטר, והסוד עליו שמר ושמרה המדינה, הלך איתו אל הקבר. מזרחי לא יכול להגן על עצמו, ולכן נכון לסכם את לקחי הפרשה בזהירות, אבל לכאורה מדובר כאן בהשתלשלות עניינים שמעמידה בצל את מעשיה של ענת קם. בלשון משפטית קוראים לזה בגידה וריגול.

 

הכתבה המלאה מופיעה הבוקר במוסף לשבת של ידיעות אחרונות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי מזרחי. איים, וקיבל כסף
צילום: יוסי רוט
גולדה מאיר. מזרחי ניהל את הלשכה
צילום: הרמן חניתה, לע"מ
מומלצים