שתף קטע נבחר

אל-קאעידה: שלחנו המטענים והפלנו מטוס בדובאי

הזרוע התימנית של הארגון הפתיעה כשנטלה אחריות לא רק למטעני הנפץ לשיקגו, אלא גם להפלת מטוס תובלה שהתרסק בדובאי לפני כחודשיים בנסיבות עלומות. לדבריה, ייתכן שהארגון לא הואשם כי אובמה רצה להסתיר כשלים לפני הבחירות

האם ההתרסקות המסתורית היא מעשה ידיו של ארגון הטרור העולמי? הזרוע של אל-קאעידה בתימן אישרה אמש (יום ו') את המובן כמעט מאליו, לפיו היא עומדת מאחורי חבילות הנפץ שנשלחו למוסדות יהודיים בארה"ב, שבוע אחרי ששתי חבילות כאלה נתפסו בדובאי ובבריטניה. עם זאת, היא הוסיפה גם הפתעה: לטענתה, היא אחראית לפיצוץ מטוס תובלה שהתרסק בדובאי בחודש ספטמבר.

 

על נטילת האחריות דיווח המרכז האמריקני SITE, שעוקב אחרי אתרים המזוהים עם פעילי האיסלאם הקיצוני. המטוס המדובר, ששירת את חברת התובלה UPS שבמטוס שלה נמצאה גם אחת החבילות בשבוע שעבר, התרסק בדובאי לפני כחודשיים, ועד כה הסיבה לכך לא הייתה ברורה. כל שהיה ידוע הוא כי שרפה פרצה בתוכו. אם הארגון אכן אחראי להפלת המטוס, מדובר בכשל ביטחוני בעל השלכות על ענף התעופה ככלל.


בודקים מטוס במהלך בהלת המטענים, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)

 

בעקבות גילוי המטענים בשבוע שעבר, הועלו השערות בדיעבד, לפיהן אפשר שהמטוס הופל על-ידי אל-קאעידה באמצעות מטען דומה. אלא שגורמי מקצוע טענו כי לא נראה שכך היה, וגורם רשמי הבקיא בפרטי חקירת ההתרסקות ב-3 בספטמבר, של מטוס מסוג "בואינג 747-400", אמר לסוכנות הידיעות AP כי אין שינוי בממצאים, לפיהם התרסקות המטוס נגרמה כנראה משריפה ולא מפיצוץ מטען. "לא היה שום פיצוץ", אמר אותו גורם.

 

גורם אמריקני רשמי אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ארה"ב אינה יכולה לאשר שזרוע אל-קאעידה בתימן היא שעמדה מאחורי ההתרסקות בדובאי. עם זאת, לפי דיווח הסוכנות, החוקרים ינסו לבחון שוב את נסיבות ההתרסקות.

 

"אובמה הסתיר את הכשל בגלל הבחירות"

האתר העוקב אחרי פעילי הג'יהאד SITE כתב כי בהודעה שפורסמה אתמול בפורומים של אנשי ג'יהאד, הודיעה הזרוע של אל-קאעידה בחצי האי ערב כי עד כה שמרה בסודיות את פעילותה מאחורי הפלת המטוס לכאורה בספטמבר, ותהתה מדוע התקשורת לא ייחסה לה את האחריות למעשה מוקדם יותר. "כיוון שהמעשה לא יוחס לנו, התאפשר לנו לחכות עד שנוכל לשוב ולפגוע", נמסר בהודעה.

 

לפי הדיווח, הפעילים השיבו שייתכן כי ממשל אובמה ביקש להסתיר את האירוע כדי לא לחשוף כשלים ביטחוניים לקראת

בחירות אמצע הקדנציה בארצות הברית. הארגון כתב לאובמה: "פגענו שלוש פעמים במטוסיך בתוך שנה", בהתייחסו להפלת המטוס בדובאי לכאורה, למשלוח מטעני הנפץ ולניסיון הפיגוע שכמעט צלח במטוס לדטרויט בערב חג המולד שעבר.


חיילים תימנים ליד סניף "פדקס" - שגם במטוסה נמצא מטען (צילום: AFP)

 

בזרוע התימנית של הארגון אמרו עוד כי "מטענינו המתקדמים מאפשרים לנו לפוצץ אותם מרחוק באוויר או אחרי שהמטוס מגיע ליעדו הסופי, והם מתוכננים כך שיצלחו את כל בדיקות הגלאים". הם גם האשימו את סעודיה בהעברת המודיעין שאפשר לארה"ב ובנות בריתה לסכל את מתקפת הטרור. וושינגטון הודתה בשבוע שעבר כי ריאד היא שהעבירה את המידע המוקדם. "המטענים שלנו נועדו להגיע לאתרים קדושים של היישות הציונית, אבל אתם התערבתם עם הבגידה שלכם כדי להגן עליהם", כתבו פעילי הארגון לסעודיה.

 

חומר הנפץ PETN כבר הוחדר למטוסים 

מטעני החבלה שהתגלו בשבוע שעבר בבריטניה ובדובאי היו בין השאר בדרך לבית כנסת יהודי בשיקגו, שבו התפללו חברי

הקהילה ההומו-לסבית. בעקבות גילוי המטענים ביום שישי הוכרזה כוננות בנמלי תעופה בארה"ב, ונערכו סריקות במטוסים

כדי לוודא שאין בהם מטענים נוספים. דווח כי אחד משני המטענים שאותרו נוטרל 17 דקות בלבד לפני הפיצוץ המיועד.

 

בתוך חבילות הנפץ התגלה חומר הנפץ רב העוצמה PETN, ששימש גם את המחבל שהצליח להסתנן למטוס מאמסטרדם לדטרויט וניסה - שלא בהצלחה - לפוצצו בערב חג המולד האחרון. לפי דיווחים, כמות החומר בשני המטענים הייתה גדולה עד פי שישה מזו ששימשה את "מחבל חג המולד". בריטניה אישרה כי פיצוץ של המטען שנתפס בתחומיה, יכול היה להפיל את המטוס.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 05/11/2010 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מדפסת שבה הוסתר אחד המטענים. "איך לא חשבתם על דובאי?"
צילום: AP
צילום: AP
אחד המטענים שנתפסו בשבוא שעבר
צילום: AP
מומלצים