שתף קטע נבחר

סערת אריאל: "אי אפשר להכריח אתכם להופיע"

יוזמי מכתב האמנים שהסעיר את המדינה ולצדם שורה של יוצרים מתחומי התרבות והאמנות, בהם חנה מרון, דוד גרוסמן, אוהד נהרין, איתן פוקס ואחרים, פונים אל המתעתדים להופיע בהיכל התרבות באריאל: "העדיפו את צו מצפונכם ואחריותכם הציבורית"

ימים ספורים לפני ששחקני תיאטרון באר שבע יחנכו את הבמה המאובזרת של היכל התרבות החדש באריאל, פונים הערב (ו') יוזמי מכתב האמנים שהסעיר את המדינה, ביחד עם שורה של יוצרים מתחומי התרבות והאמנות השונים, במכתב פתוח שמבקש מהאמנים המתעתדים לעלות על הבמה שם, לשקול בשנית את ההחלטה להופיע בישוב שמעבר לקו הירוק: "אי אפשר להכריח אתכם להופיע שם", "אנו קוראים להעדיף את צו מצפונכם ואחריותכם הציבורית".


היכל התרבות באריאל. מכתב אמנים לקראת הפתיחה

 

בין החותמים על המכתב הפתוח, שמתפרסם לראשונה כאן ב-ynet, נמצאים כלת פרס ישראל, השחקנית חנה מרון, חתן פרס ישראל, הכוריאוגרף אוהד נהרין, הסופר סמי מיכאל, השחקן יוסי פולק, הסופר דוד גרוסמן, האמן יאיר גרבוז, הדוקומנטריסט ואיש הטלוויזיה דורון צברי, המחזאים יהושע סובול ושמואל הספרי, במאי הקולנוע איתן פוקס והמאייר דני קרמן.

 

המכתב, שעל פי החתומים עליו נועד לספק לשחקנים בין היתר גם מידע משפטי רלוונטי הנוגע לזכותם שלא להופיע מחוץ לשטחי הקו הירוק, מהווה במקביל גושפנקא של אושיות איקוניות בתרבות הישראלית אשר מעוניינות להעביר מסר חד משמעי לשחקנים המתלבטים: "אינכם בודדים במערכה".

 

מנגד, מבקש המכתב להבהיר לאמנים שיחליטו להופיע באריאל כי ההחלטה באם להופיע או לא, נתונה בידיהם בלבד, ומעתה לא יוכלו לגלגל אותה הלאה אל מנהלי התיאטראות. "אחרי פרסום המכתב הזה אף אחד לא יוכל לומר שהוא לא ידע או לא הבין את משמעות הדבר", אומרים יוזמי המכתב ומדגישים: "אריאל זה לא עוד ישוב בישראל".

 

וזוהי לשון המכתב: "שחקנים יקרים, אתם עומדים להופיע בהיכל התרבות שהוקם בהתנחלות אריאל על שטח כבוש. במרחק קילומטרים ספורים מאריאל הפורחת והמשגשגת, מתגוררים פלסטינים במחנות פליטים, בתנאי מחייה קשים מנשוא וללא זכויות אדם בסיסיות.

לא רק שהם אינם זוכים להופעות ולאירועי תרבות, חלקם אף אינם זוכים למים זורמים. שתי מציאויות שונות שיוצרות מדיניות אפרטהייד".

 

"חשוב שתדעו שאריאל היא התנחלות בלתי חוקית", ממשיכים החתומים על המכתב, "וההתיישבות בה מנוגדת לחוק הבינלאומי ולאמנת ז'נבה, שמדינת ישראל חתומה עליה. הקמתה של אריאל נועדה למטרה אחת ויחידה: למנוע מהפלסטינים את האפשרות להקים מדינה עצמאית, ובכך למנוע מאיתנו, אזרחי ישראל, את הסיכוי לחיות אי פעם בשלום באזור הזה. אריאל אינה חלק משטחה הריבוני של מדינת ישראל ועל כן חוזה המחייב שחקן להופיע בכל חלקי ישראל אינו כולל, מבחינה משפטית, התחייבות להופיע באריאל. אי אפשר לחייב אתכם להופיע שם!.

 

"מכתב הסירוב של אנשי התיאטרון שנשלח להנהלות התיאטרונים בחודש אוגוסט האחרון, זכה לתהודה עצומה ולגושפנקה חסרת תקדים, הן בארץ הן בחו"ל. הנהלות התיאטרונים - הנתונות ללחצים ואיומים מפורשים מצד הממשלה - קיבלו את ההחלטה להופיע באריאל, אך הוצאתה של ההחלטה אל הפועל היא בידיכם, השחקנים".

 

"אל אלה מכם המרגישים שהם נאלצים לציית להחלטה בחירוק שיניים כאנוסים", מסיימים החותמים על המכתב, "אנו קוראים להעדיף את צו מצפונכם ואחריותכם הציבורית".


מרון. בין החתומים על המכתב (צילום: דני מכליס)

 

רשימת החתומים המלאה על המכתב כוללת, בנוסף לאלה שהוזכרו בתחילת הדברים, גם את השחקן והבמאי עודד קוטלר,

השחקנית לאורה ריבלין, הסופרת מאיה ערד, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, פרופ' גד קינר, הבמאית אופירה הניג, השחקן אמנון מסקין, הבמאי והדרמטורג גדליה בסר, המתרגם והמוזיקאי דורי פרנס, הבמאי עידו ריקלין, המחזאי גלעד עברון, פרופ' שמעון לוי, פרופ' אבי עוז, הבמאי מיכאל רונן, ראש איגוד התפאורנים טלי יצחקי, מעצב התאורה ג'קי שמש, המייסדת ומו"ל הוצאת הספרים "אחוזת בית", שרי גוטמן, הסופרת אלונה קמחי, אוצר האמנות דורון רבינא, המתרגם והמשורר שמעון בוזגלו, מנהל סינמטק תל אביב אלון גרבוז, המאייר אבנר כץ, השחקנית עינת ויצמן, המשוררת אפרת מישורי, הבמאי ארי רמז, הדרמטורגית ורדית שלפי, מייסד תיאטרון הנפש אמיר אוריין וראש מגמת התיאטרון בתיכון עירוני א' בתל אביב, דוד שטיינברג.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרוסמן, מהחתומים על המכתב החדש
צילום: יהונתן צור
נהרין. קריאה לשקול מחדש להופיע באריאל
צילום: עופר עמרם
לאתר ההטבות
מומלצים