שתף קטע נבחר

החרם: "סהרורים נמאסתם" נגד "זכות הצעקה"

רגע לפני פתיחת היכל התרבות החדש באריאל, מכתב חדש של אמנים ואנשי רוח הצית שוב סערה גם בכנסת. ח"כ לוין מהליכוד דורש לקבוע קריטריונים לתמיכה ממשלתית ולמנוע "קידום נרטיב אנטי-ציוני", ח"כ אורון ממרצ מברך על כך ש"שהדמוקרטיה הישראלית טרם שבקה חיים"

סערת אריאל התחדשה - ובכנסת רוצים להגביל את התמיכה באמנים שמסרבים להופיע בשטחים. למרות שתיאטרון באר-שבע הודיע שלא ישתף פעולה עם יוזמת החרם, חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד אמר היום (שבת) כי "יש לשים סוף לכך שכספי משלם המיסים עוברים ישירות לכיסיהם של גורמי שוליים, המשתמשים בכספים אלה כדי לקדם נרטיב אנטי-ציוני ואנטי-יהודי תוך החרמת אותו ציבור שממן אותם".

 

בהמשך למכתב האמנים השני שפורסם אתמול לראשונה ב-ynet, ח"כ לוין אמר שייזום דיון דחוף בוועדת החינוך בדרישה לקביעת קריטריונים חדשים לתמיכה במוסדות תרבות, "שימנעו העברת כספי מדינה לידי אלה המחרימים חלק מתושביה".

 

לדבריו, "הרוב המופלג של הציבור הישראלי מאס זה כבר בקבוצת השוליים הסהרורית שהשתלטה על התיאטרון והקולנוע הישראלי. יש לעצור לאלתר הספקת כספי תמיכות בתחום התרבות ולקבוע קריטריונים חדשים שישים בו דגש על עידוד יצירות המבטאות את תרבות אבותינו ומורשתנו המפוארת".

 

יו"ר ועדת החינוך והתרבות הנכנס, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו - תושב אריאל - כינה את המכתב "ניסיון נלוז להחיות את היוזמה להטיל חרם תרבותי שפל על אזרחים תמימים". הוא הזכיר כי בישיבת הוועדה בנושא הובהר כי בעקבות המכתב הראשון ישונו הקריטריונים וייפגע תקצובם של מוסדות שיאפשרו החרמת אריאל".

 

גם ח"כ עתניאל שנלר, שמתגורר במעלה מכמש, יצא נגד "גילויי שנאה באמתלה תרבותית, שמרחיקים כל סיכוי לשלום".  שנלר טען כי "מכתב האפרטהייד של האמנים המחרימים אזרחים ישראלים לא רק שלא מקדם את הנכונות הלאומית לשלום, אלא אף מרחיק אותו. אריאל כחלק מגושי ההתיישבות תהיה בכל הסדר בתוך גבולות המדינה. על כל מנהיגי המפלגות הגדולות להבהיר לאמנים מקבלי פרס ישראל היכן יעבור גבול השלום של ישראל".

 

מי לא רוצה לברך?

שר התחבורה, ישראל כץ, סירב השבוע להתראיין לצוות צילום מאריאל אשר ביקש את ברכתו, לקראת פתיחת ההיכל ביום רביעי הקרוב. הצוות הביע תרעומת, וכץ הסביר הערב כי הסיבה הייתה קוצר זמן ולא אידיאולוגיה. "זה היה היום של הדיון על שלטי הכבישים בארץ ולשר כץ לא היה זמן להשיב. השר כץ תומך באריאל ובהיכל התרבות שבה. הוא חזר ואמר זאת לא אחת ולא שתיים. אין באי השתתפותו בראיון שום אמירה שהיא בעניין זה".

 

הראיון עם כץ היה אמור להיעשות ביום רביעי, במסגרת ההכנות של חברת ההפקה המארגנת את פתיחת היכל התרבות. אנשי החברה הגיעו לכנסת על מנת לצלם חברי כנסת ושרים המברכים את תושבי העיר ביום חגם.

 לצד רבים שבירכו, היו מעט חברי כנסת אשר התנגדו.

 

אחד מהם הוא יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, שאמר היום כי "מכתב האמנים ראוי להערכה ותמיכה והוא בבחינת עדות ציבורית חשובה שהדמוקרטיה הישראלית טרם שבקה חיים והמפעל ההתנחלותי נותר מחלוקותי. צר לי על גלי האלימות, ההתלהמות ומסעות ההפחדה נגד היוצרים, שהחירות וזכות הצעקה היא נשמת אפם, ובהיעדרה מדולל הרוח עד מאוד וניוותר עם פרופוגנדה, שזה ההיפך מאומנות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים