שתף קטע נבחר

דו"ח אסון השייטת נמסר: "שהמטייחים יעלו לקבר"

מפקד חיל הים הגיע לבית משפחתו של רז טבי, שנהרג במארב הקטלני של חיזבאללה ב-1997, ובישר להם רשמית את מה שוועדת החקירה הקודמת שללה: צילומי מזל"ט צה"לי דלפו - וכך התאפשר האסון. האב נחשון אמר כי המעגל ייסגר מבחינתו רק כשהאחראים למחדל ולדו"ח הקודם יתייצבו לבקש סליחה

עבור רבים הייתה הודאתו של צה"ל בדליפת המידע שהובילה לאסון השייטת סגירת מעגל. מבחינת נחשון טבי, אביו של רז שנהרג באותו מארב שהציב חיזבאללה ב-1997, גם בואו הבוקר (יום א') של מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום, לביקור בביתו עם ממצאי הדו"ח הרשמי, רחוק מלסתום את הגולל על הפרשה. האלוף מרום מקיים בימים האחרונים ביקורים דומים אצל יתר משפחות חללי אסון השייטת.

 

זמן קצר אחרי שאירח בביתו את האלוף מרום אמר האב השכול ל-ynet כי מבחינתו המאבק בממסד יסתיים רק כשהאחראים למחדל והאנשים שלדבריו שיקרו לו במשך השנים בנוגע לנסיבות האסון יכו על חטא, יבואו להתנצל ויעלו לקבר בנו כדי לבקש את סליחתו. "מפקדי החיל שחיבקו אותי, הסתכלו לי בעיניים, ושיקרו לי, היו צריכים לבוא לפה לפני 13 שנה ולהודות - 'לא נקטנו מספיק אמצעי זהירות'", הוא אומר, "המפקדים האלה התרשלו בתפקידם".

 

לאחרונה קבעו מומחים בישראל כי הצילומים שהציג באוגוסט מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ושצולמו לטענתו על-ידי מזל"ט צה"לי בזירת הפעולה של שייטת 13 באנצרייה בלילה שבין 4 ל-5 בספטמבר 1997, הם אותנטיים. נסראללה הסביר כי ארגונו יירט את הצילומים בשעתו, וכי הדבר איפשר ללוחמיו לארוב ללוחמים ולפגוע בהם.


האלוף צ'ייני מגיע לבית היום. "הוא לא יכול לדבר בשמם" (צילום: אבי מועלם)

 

פירושו של דבר שאסון השייטת - שבו נהרגו 12 חיילי צה"ל - התרחש מדליפת מידע מבצעי מסווג, ולא כתוצאה ממארב אקראי כפי שהסיקה בעבר ועדת החקירה בראשות האלוף במיל' גבי אופיר. מהבדיקה העדכנית עולה כי שידורי חלק מהמזל"טים הישראליים בשמי לבנון באותן השנים לא היו מוצפנים, וייתכן כי מידע מסווג אחר דלף.

 

לשמוע את האמת דווקא מהאויב

בביקורו הבוקר בבית משפחת טבי בראשון-לציון הקריא האלוף מרום מהכתב את אותם ממצאים: "ארבעה-חמישה ימים לפני המבצע, נקלטו שידורי מזל"ט צה"ל על-ידי חיזבאללה או גורם אחר, וסבירות גבוהה שבעקבות כך נחשף מסלולו של הכוח", אמר.

 

"לא היו צריכים לגרור אותנו, המפקדים האלה התרשלו בתפקידם, הם היו פזיזים וזה עלה לנו ביוקר רב", אמר האב נחשון. הוא סיפר כיצד - שנים אחרי קביעת צה"ל כי מדובר היה מארב אקראי - שמע דרך הטלוויזיה את מזכ"ל חיזבאללה מספר איך הוצב המארב לכוח. "כואב מאוד לשמוע את זה מהאויב, העדפתי לשמוע את זה מצה"ל", אומר טבי. "שנים ניסו לטשטש ולשקר, ומהיום הראשון שרז נפל יכלו לבוא ולסיים עם זה", מחה ודמעות בעיניו. "במקום זה טענו שלא העריכו שיפעלו שם. מה אתם מפחדים? בואו תאמרו את האמת".


שער "ידיעות אחרונות", אחרי אסון השייטת בספטמבר 1997

 

האב השכול מציג את דו"ח החקירה הראשון משנות ה-90', לפיו יש "סבירת גבוהה שהמבצע לא נחשף במהלך ההכנות או

המבצע", ומספר על הציפייה להתנצלות מהאחראים לו. "האלוף מרום לא יכול לדבר בשם גבי אופיר שכתב את הדו"ח, מפקד חיל הים דאז אלכס טל ומפקד השייט באותם ימים, אלי גליקמן", הוא אומר. "הם חייבים לתת את התשובות. הם האנשים שהוציאו את הפעולה".

 

לדבריו, המעגל ייסגר עבורו כשהשלושה יגיעו לסלון ביתו: "החור שלי בלב רק הולך ומתרחב בכל שנה, אבל גם אני הייתי רוצה לשים סוף לפרשה הזו. כשהם יגיעו לכאן, יודו שטעו, הסתירו והטעו אותנו 13 שנה, אקבל אותם. אז ילכו לקבר של הבן ויבקשו סליחה - ואסלח להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האב נחשון. "שנים ניסו לטשטש ולשקר"
צילום: אבי מועלם
הבן, רז טבי ז"ל. "החור בלב רק הולך ומתרחב"
צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
מומלצים