שתף קטע נבחר

הרב שטיינזלץ סיים את הביאור: תודה לבורא עולם

בטקס שהועבר בשידור חי ב-ynet חתם הרב שטיינזלץ באופן רשמי את הפרויקט המונומנטלי שלו - תרגום הגמרא לעברית וביאורה. "התורה היא גן העדן בעצמו", אמר

רוסיה, אנגליה, רומניה, מולדובה, איטליה, איי שלמה, אזרבייג'אן, הודו, ברזיל, תוניס, קנדה, אוסטרליה - אלו הן רק חלק מהמדינות שבהן התקיים הערב (יום א') לימוד גמרא, כחלק מ"היום העולמי ללימוד יהדות" שמציין את תום פרויקט ביאור התלמוד על-ידי הרב עדין שטיינזלץ. כ-365 קהילות ברחבי העולם השתתפו בלימוד, פרי יוזמת ארגון "שפע" של הרב.

 

באולם עיריית ירושלים ערך הרב שטיינזלץ לימוד קצר וטקס "סיום מסכת", בנוכחותם של כ-150 מוזמנים. הרב לימד את השורות האחרונות של מסכת תענית ואמר קדיש "הדרן", כנהוג באירועים אלה. הטקס הועבר בשידור ישיר לעשרות מדינות בעולם, וגם כאן ב-ynet.

 

בדברים שנשא לאחר מכן אמר הרב שטיינזלץ כי "בעולם שלנו מצוי שיגעון וטירוף בכל, וכדי לשמור על המשך הקיום שלנו אנו זקוקים לשפיות. התלמוד הוא ספר השפיות, הוא עוסק בבעיות הקטנות ובבעיות הגדולות, ודנים בהן במידה הנכונה... אנו לומדים ונמשיך ללמוד כי זה אנחנו, וזהו גם הקשר שלנו לאל, ולמקורות והשורשים שלנו. הלימוד הוא הוא נקודת החיבור".

 

הרב שטיינזלץ פנה בדבריו לקהל וקרא לנוכחים ולצופים "להיות מעורבים ביהדות, בנשמה ובחיים שלהם". הוא הזמין את כולם ללמוד עוד ועוד, כי "התורה היא גן העדן בעצמו".

 

את דבריו פתח הרב בדברי תודה "לאמן הגדול מכולם - לאדון העולם, שהעניק לי חיים, בריאות ויכולת לעבוד. לעולם אין אנו מודים לו די". הרב גם הודה לבני משפחתו והתבדח על כך שבביתו הוא היה לאגדה, והסביר: "אשתי וילדיי האמינו שאני קיים, למרות שכמעט לא ראו אותי". 

 

התלמוד בעברית - נצחון עם ישראל

קודם לכן שודרה בווידאו ברכה לרב מפי ראש הממשלה, שהודה לרב שטיינזלץ "בשם כל בני ישראל על תרגום

התלמוד לשפה העברית והנגשת המפעל היהודי הגדול למיליונים".

 
נתניהו אמר כי תלמוד שטיינזלץ הוא עדות להחייאת הריבונות היהודית בארץ ישראל, ופנה אל הרב: "התלמוד הבבלי נכתב בארמית, ואילו התלמוד שלך נכתב בעברית, שהיא שפת הגאולה. שיבת העם לציון והקמת המדינה החייו את עמנו, ותלמוד שטיינזלץ יהיה ביטוי נצחי של רוח זו". ראש הממשלה ביקש מהרב שטיינזלץ שלא לשקוט על שמריו ולא לנוח על זרי הדפנה, אלא להמשיך ולכתוב ספרים ופרשנויות נוספות.
 
ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, אמר בדברים שנשא כי פגש את הרב לראשונה לפני כשנתיים והתרשם ממנו עד בלי די. ברקת סיפר כי שאל את הרב שטיינזלץ אם סיום ביאור התלמוד הוא ההזדמנות הגדולה של חייו, והרב ענה כי יש לו עוד תוכניות רבות להמשך. בהקשר זה אמר ראש העיר: "אנו כאן, קרובים, חברים וידידים כדי לבקש ממך שתמשיך להרחיב את עבודתך למען הדורות הבאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שטיינזלץ
צילום: קארלי לוין
מומלצים