שתף קטע נבחר

משבר ביידן השני? בנייה במזרח י-ם בדרך לאישור

ראש הממשלה נפגש הערב עם סגן נשיא ארה"ב, ומחר אמורה הוועדה המקומית בירושלים לאשר עוד תוכנית בנייה ל-32 יחידות דיור בפסגת זאב. הלחצים המדיניים יובילו לדחייה?

בזמן שראש הממשלה נתניהו נפגש עם סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בניסיון לקדם את תהליך השלום, שוב צצות להן תוכניות בנייה במזרח ירושלים שמאיימות על השקט בגזרה המדינית. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים צפויה לאשר מחר (ב') 32 יחידות דיור נוספות בשכונת פסגת זאב מזרח, מחוץ לתחומי הקו הירוק.  

 

ביידן היה האיש שבזמן ביקורו בישראל אושרו 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בירושלים, והובילו למשבר שגרם לנתניהו לפקח מקרוב על הבנייה. אם לא תרד מסדר היום בשל לחצים מגבוה, הבנייה הנוספת תאושר כמה שעות לפני פגישת נתניהו עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון.


ביידן ונתניהו, היום בניו אורלינס (צילום: AFP)

 

זה מספר חודשים משחררת הועדה העירונית במשורה כמה אישורים ליחידות דיור בשכונת פסגת זאב מזרח, כחלק מתכנית גדולה יותר ובה 220 יחידות דיור. פסגת זאב, שכונה ירושלמית שנמצאת בלב הקונצנזוס הישראלי, ממוקמת מחוץ לתחומי הקו הירוק ולכן כל בנייה בה נתפסת מצד הקהילה הבינלאומית כהפרה של הסטטוס-קוו בבירה. בתחילה אף ניסתה העירייה להסתיר את מיקום אישורי הבנייה המדוברים.

 

יוסף (פפה) אללו, יו"ר האופוזיציה העירונית מטעם סיעת מרצ, האשים את ראש העירייה ברקת בניסיון להביך את ראש הממשלה. "ראש העירייה מנסה לטרפד כל סיכוי להגיע להבנות. אני לא יודע אם הוא עשה זאת בידיעת ראש הממשלה, ולא ייתכן שלא יכולים לעצור את ברקת", קבע.

 

אללו הסביר את הבעייתיות שבאישורים המדוברים: "32 יחידות הדיור אינן הבעיה, כולנו, כולל הפלסטינים, סיכמנו שפסגת זאב היא חלק אינטגרלי מהעיר. הבעיה היא בהחלטות חד-צדדיות שנועדו להשפיל את ההנהגה הפלסטינית. הדברים יכולים היו להיעשות אחרת אם היינו מגיעים להסכם, ולא רק עושים פרובוקציות".

 

מנגד, טען יאיר גבאי, חבר בוועדה לתכנון ובנייה, כי התזמון לאישורים אינו בעייתי. "ראוי לאשר הרבה יותר מ-32 יחידות דיור על מנת להילחם מלחמת חורמה במחירי הדיור המטורפים בעיר ירושלים, ויפה שעה אחת קודם", הוא אמר ל-ynet.

 לדבריו, "אין אפליה בירושלים לא על רקע דתי ולא על רקע לאומי. עלינו לאשר בנייה בכל חלקי העיר ואין משמעות לזהותו הדתית או הלאומית של מגיש הבקשה לרישיון. כפי שאין להפלות ערבים שבונים כחוק על קרקעותיהם כך לא נאפשר להפלות יהודים או כל תושב תהא דתו אשר תהא".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "לוועדה המקומית מוגשות באופן תדיר תכניות לאישור. כל בקשה לרישוי, עולה לדיון על פי חוק בהיבט התכנוני בלבד וכך גם במקרה הזה. עיריית ירושלים ממשיכה לבנות ברחבי העיר לכל המגזרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדר ההפרדה ליד פסגת זאב
צילום: AFP
מומלצים