שתף קטע נבחר

סקר: 28% מהישראלים - מצבנו הכלכלי גרוע מאוד

רגע לפני פרסום דו"ח העוני מתפרסמים נתוני מדד החוסן החברתי של כנס שדרות, לפיהם הישראלים מודאגים מהאלימות, מהשחיתות השלטונית וגם מהפערים החברתיים. הבשורה הטובה: 69% גאים במדינה

האלימות ממשיכה לדאוג את הישראלים - יותר מכל נושא אחר: פחות ישראלים מאמינים שהמדינה תגן עליהם וסומכים יותר על חסדי שמיים. למרות בעיות האלימות והשחיתות השלטונית, רוב תושבי המדינה סבורים כי ישראל הינה מדינה מעודפת למגורי קבע. כך עולה מנתוני מדד החוסן החברתי, שיוצג היום (ב') בכנס ישראל לחברה במכללת ספיר.

 

בדומה לשנים קודמות, נושא האלימות ממשיך להיות המדאיג ביותר כמו בשנה שעברה. 81% מהישראלים אמרו כי נושא האלימות בחברה - הוא הנושא המפריע ביותר, בדיוק כמו בשנה שעברה ו-73% בשנת 2008.

 

במקום השני נמצאת השחיתות השלטונית, שרשם ירידה חדה ל-72% - מ-80% בשנת 2009. במקום השלישי, בדברים שמדאיגים את הישראלים נמצא העוני והפער בין עניים ועשירים, 70% השנה - לעומת 79% ב-2009. הירידה בנתון נובע ככל הנראה בעקבות המשבר הכלכלי העולמי והשלכותיו. הסכסוך עם הפלסטינים עומד במקום הרביעי בדירוג הנושאים המפריעים עם 69% השנה, לעומת 71% בשנה שעברה.


 

בשני היבטים של שייכות ולכידות (גאווה במדינת ישראל, והגנה תמידית על האזרח ומשפחתו) יש ירידה בהשוואה לסקר ב-2009: רק 55% גאים במדינת ישראל, לעומת 62% בסקר קודם. 50% סבורים שהמדינה תמיד תגן עליהם, לעומת 53% בסקר הקודם. 51% תופסים את ההתנתקות מרצועת עזה כגורם המפריע להתגאות במדינה.

 

"לא מצליחים לגמור את החודש"

עוד עולה מהנתונים, שיוצגו בכנס, כי 28% מהישראלים הצהירו כי מצבם הכלכלי גרוע מאוד או שהם מצליחים בקושי "לגמור את החודש". בנוסף, 26% ממשתתפי הסקר, לעומת 20% בשנה שעברה, הצהירו כי הכנסתם מאפשרת להם לחיות ברמה נמוכה או נמוכה בהרבה מרמת חיים סבירה.

 

למרות כל הדברים שמפריעים לישראלים, 69% סבורים כי מדינת ישראל היא המדינה שליהודים הכי טוב לחיות בה. מדובר בנתון דומה לזה שהיה בשנה שעברה. 


 

בשונה מסקרי ארבע השנים האחרונות, בהם הגורם העיקרי שנתפס כקובע את המצב הכלכלי של האדם במדינת ישראל, היה המאמץ שהאדם משקיע, בסקר הנוכחי אלוהים הוא הגורם שנתפס כעיקרי על ידי רוב המשיבים - 22%.

הגורמים הנוספים לפי חלוקה לגורמי ייחוס פנימיים: השכלת האדם 13%, המאמץ שהאדם משקיע 16%, מזל 8%, להיוולד במשפחה הנכונה 11% וכשרון אישי 8%.

 

מדד החוסן החברתי בשנת 2010 נערך השנה במהלך חודש ספטמבר. הוא מבוסס על הסקרים שנערכו בספטמבר 2009, נובמבר 2008, אוקטובר 2007, 2006 ו- 2005, וזהה להם - למעט הבדלים קלים - באפיונו ובהרכב השאלון. 

 

יותר ילדים עניים

במקביל, יתפרסם היום גם דו"ח העוני של הביטוח הלאומי. מהדו"ח

 עולה כי יש יותר ילדים עניים, יותר משפחות עניות וכרבע מארחי ישראל עניים. 35% מהעניים הם ילדים וקרוב ל-20% מהמשפחות.

 

מספר הקשישים עניים לא תגדל, אך יהיו כ35% ילדים עניים, קרוב ל25% נפשות ויותר מ20% משפחות עניות. בנוסף חלה עלייה בקרב העניים הערבים, האמהות החד הוריות ובעלי מוגבלויות. מנגד, חל שיפור באחוז העניים הקשישים - בשל התוספות לקצבאות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
אילוסטרציה
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים