שתף קטע נבחר

ששינסקי ימליץ: הסדר מס לכל קידוח

אתמול הפיצו נציגי האוצר בוועדת ששינסקי לבחינת תמלוגי הגז את הטיוטה הפנימית של מסקנות הביניים ליתר חברי הוועדה. כעת מסתמן: המדינה תגבש הסדרי מס נפרדים לכל תגלית גז

ועדת ששינסקי, הבוחנת את סוגיית תמלוגי הגז, עשויה להמליץ על יצירת הסדר מס נפרד וייחודי לכל פרוייקט הפקת גז בישראל. המס יחול גם על שתי התגליות הקיימות ים תטיס ותמר, ועתיד גם לחול על אתר הקידוח לווייתן, במידה שיוכרז תגלית מוכחת - כך עולה מההצעות המתגבשות בוועדת ששינסקי, הצפויה להגיש את מסקנות הביניים שלה בעוד שבוע.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" בעבר, הוועדה עשויה להמליץ במקביל על הטלת מס מגזרי על רווחי חברות הגז שייגבה בצורה פרוגרסיבית וינוע בין 20% ל-60%. קביעת שיעור המס תחושב בהתאם להיקף הפעילות של היזמים, הרווחיות של המאגר ומחיר המשאב בשוק הגז העולמי.

 

אתמול הפיצו נציגי האוצר בוועדה את הטיוטה הפנימית של מסקנות הביניים בקרב חברי הוועדה (שאול צמח, יעקב מימרן, יוג'ין קנדל ויהודה נסרדישי.

 

אפשרות נוספת שהועלתה לאחרונה בדיוני הוועדה היא ביטול הטבות מס שניתנות כיום לחברות בתחום - ניכוי מס אזילה וניכוי הוצאות מוכרות למס. הטבת מס אזילה מוענקת כיום לחברות הגז והנפט כדי לפצותן על ירידת נפח המאגר שממנו הן מבצעות שאיבה.

 

ההטבה מחושבת על ידי רשויות המס כאחוז ממחזור המכירות של החברות, ומנוכה מההכנסה החייבת במס. היקף ההטבה יכול להגיע עד ל־27.5% ממחזור המכירות של החברות, וביטולה יגדיל את היקף התשלום שמועבר מדי שנה לקופת האוצר.

  

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "מדובר בספקולציה. המסקנות הסופיות טרם הוצגו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים