שתף קטע נבחר

שטייניץ: האזרחים ייהנו מגז כמו בארה"ב ואירופה

שר האוצר אמר בוועדת הכספים כי נושא תמלוגי הגז "הוא לא רק כלכלי, אלא ערכי ומוסרי". הוא הוסיף, כי "זו עזות מצח לומר כי מה שאזרחי העולם זכאים לו, אזרחי ישראל לא" ורמז שאין לשלול על הסף תגמולים רטרואקטיביים. בנושא תקציב האברכים אמר: "לא אתנגד אם יהיה הסדר חוקי"

שר האוצר, יובל שטייניץ, התייחס הבוקר (ב') בוועדת הכספים לדו"ח הביניים הצפוי של ועדת ששינסקי בעניין תמלוגי הגז והנפט, באומרו שאזרחי ישראל ייהנו מהגז הטבעי כמו שנהנים אזרחי ארצות הברית ואירופה. השר אמר כי הנחה את ועדת ששינסקי למצוא את שביל הזהב בין שוק חופשי לעידוד משקיעים והעובדה שמדינת ישראל שייכת לעם ישראל ואוצרות הטבע של הארץ לא שייכים רק למשקיעים.

 

 

שטייניץ, שדיבר בפתח דיון על התקציב הדו שנתי שהתקיים בוועדת הכספים, ביקש "שלא יהלכו עלינו אימים כאילו הגז הערבי יבוא במקום הישראלי או שהלבנונים ישיגו אותנו בניצול מאגרי הגז שרווחיהם ילכו לאיראן. ושלא יפחידו אותנו שאנחנו עלולים להגיע לבית הדין הבינלאומי".

 

השר הדגיש, כי נושא הגז הוא מקרו-כלכלי לעתידה של מדינת ישראל עשרות שנים קדימה אם יתברר שמאגרי הגז אכן יכניסו מאות ומיליארדי דולרים. "מדובר בנושא שהוא לא רק כלכלי, אלא ערכי ומוסרי. בעיני זו עזות מצח לומר כי מה שאזרחי העולם זכאים לו, אזרחי ישראל לא".

 

השר הוסיף, כי זו עזות מצח לטעון שבשום מקום בעולם לא נקבעו תגמולים רטרואקטיביים, ובכך רמז כי אין לשלול זאת על הסף. "הדיון צריך להיות ענייני ונוקב ללא הטיות פוליטיות בין ימין למשאל או בינינו ובין המדינות השכנות", אמר.

 

ביום שני הבא תגיש הוועדה את דו"ח הביניים, שיהיה בסיס לשימוע בעל פה של בעלי העניין בוועדה. לאחר מכן, בראשית 2011, יוגש הדו"ח הסופי.

 

בעניין קצבאות האברכים, שטייניץ חזר ואמר שלא היה שום הסכם בנושא, בינו לבין השר אלי ישי או כל גורם חרדי אחר. הוא הוסיף, כי הוא עומד על הדברים שאמר לאחר שנשאל לתגובתו לפסיקת בג"ץ כי "לא אתנגד אם יהיה הסדר חוקי שעומד בדרישות בג"ץ ויקבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה. לא אתנגד לכל הצעה שתעלה ברוח זו. עד כה לא היה הסכם או התנייה ביני לבין מישהו אחר", אמר. 

 

לאחר מכן פרץ עימות בין שטייניץ לח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) שדרש מהשר להציג את ההסכמים שנחתמו עם החרדים. פלסנר הסתמך דברים שאמר הבוקר שר האוצר בראיון רדיופוני, אולם שטייניץ התפרץ לדבריו ואמר: "אני לא יכול לשתוק כשמאשמים אותי באי אמירת אמת ואני מאשים אותך באי הבנה. יש פה ניסיון לטשטש דברים ולתאר מחזה שמטיל ספק באמינות שלי ושל סגן ראש הממשלה (אלי ישי - צ.ל). אני חוזר ואומר שאין שום כלום. אי אפשר להסתיר הסכם שאיננו, אבל קל מאוד להטיל דופי". השר הוסיף והסביר כי היה הסכם בינו לבין ישי, אך רק בעניינים של תקציב משרד הפנים.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ בוועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים