שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מקורות סגרה את הברז לחקלאים במושב גפן

  הברז נסגר: חברת מקורות סגרה את מי ההשקייה לחקלאים מהמושב שליד בית שמש לאחר שאלה חרגו מהמכסה שהוקצתה להם. "אפשר היה להודיע מראש", זועמים החקלאים. רשות המים: "חוסר אחריות מצידם"

  חברת מקורות סגרה את מי ההשקייה לחקלאים במושב גפן שבאזור בית שמש אלפי דונמים של גידולים התייבשו. המקרה ממחיש את מצוקת המים הקיימת היום בישראל, ואם בחורף הזה לא יירדו עלינו גשמי ברכה, והרבה, סיפורים כאלה יופיעו חדשים לבקרים.

   

   

  דורון פרץ, חקלאי שמגדל ירקות במושב גפן, הגיע שלשום לחלקה שלו בכוונה לפתוח את מי ההשקיה ולהפתעתו גילה שאין מים. הוא צילצל לחבריו החקלאים במושב, והם סיפרו לו שגם מהברזים שלהם לא יוצאת אפילו טיפת מים אחת.

   

  המושבניקים עשו כמה טלפונים לחברת מקורות, והתעלומה נפתרה. התברר שמקורות סגרה לחקלאי מושב גפן את מי ההשקיה. "עברתם את מכסת המים שלכם, אין מים יותר השנה", אמרו להם שם. כעת החקלאות שלהם נמצאת בסכנת הכחדה.

   

  יומיים בלי מים, והתוצאות הקשות כבר נראות בשטח: עגבניות, פלפלים, ענבים ושאר המטעים החלו להתייבש. החקלאים במושב גפן כבר עוסקים עשרות שנים בחקלאות. בין השאר הם מגדלים: זיתים, ענבים, שזיפים, תפוחים, שסק, רימונים, פלפלים, קישואים ועגבניות. מכסת המים השנתית למושב עומדת על 200 אלף קוב מים לכל החקלאים.

   

  פרץ: "במהלך השנה, כשראינו שאנחנו צפויים לעבור את מכסת המים, קנינו עוד 45 אלף קוב ממושב רמות מאיר. קיצצו לנו את מכסת המים בצורה לא הגיונית. רק לפני כמה שנים עמדנו על מכסה של 400 אלף קוב".

   

  "אין סיכוי שנצליח לשרוד כאן"

  שלשום, כאמור, חברת מקורות סגרה להם את המים והחקלאים זועמים. "הם סגרו את המים בלי הודעה מוקדמת", אומר פרץ". אפשר היה לדבר איתנו לפני, לפחות היינו נערכים, מבקשים שיקזזו לנו את מכסת המים לשנה הבאה. אבל ככה לסגור את המים? זה נזק בלתי רגיל. יש כאן משפחות עם ילדים שמתפרנסות מחקלאות. כבר עכשיו נגרם לי נזק אדיר".

   

  ישראל פרץ, חקלאי נוסף מהמושב, הוסיף: "אנחנו גרים במושב שהוא התיישבות אחת המבוססת על חקלאות. חקלאות זה החיים שלנו, גם כלכלית וגם בנשמה. בלי מכסת מים גדולה יותר אין סיכוי שנצליח לשרוד כאן. ברשות המים חייבים להבין את זה ולהגדיל לנו את המכסה. "זה לא שאנחנו מתעלמים ממשבר המים. אנחנו מתפללים לגשם כל יום. אבל המדינה צריכה לתת לנו מענה גם בימי בצורת. זו הפרנסה שלנו. החקלאות שלנו מתייבשת, דונמים שלמים בסכנת הכחדה".

   

  מרשות המים נמסר בתגובה: "החקלאים מקבלים מכסת מים, איתה הם אמורים לתכנן את השקיית יבוליהם. הם יודעים את גובה מכסת המים שלהם, ואם חקלאי לא יודע כי סיים את מכסתו, אז זה חוסר אחריות מצידו. למרות המכסה, ולמרות מצבו הקשה של משק המים (רק בחודש האחרון, מפלס הכנרת ירד ב-20 ס"מ) רשות המים איפשרה חריגה של 10% מהמכסה, כמות מים אשר גם היא נוצלה. עיכוב הגשמים מטריד מאוד, והבעיה פוגעת בחקלאים רבים.

   

  מצב משק המים מצמצם מאוד את אפשרויות העזרה, נבדקת אפשרות לפתיחה מבוקרת של הברזים, בתנאים מסוימים ועל חשבון מכסת השנה הבאה. פעולה זו היא לא פשוטה". 

   

  הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים