שתף קטע נבחר

כל ההסתבכויות: הסודות של בועז הרפז נחשפים

תחקיר "ידיעות אחרונות" מגלה כי האיש שזייף את מסמך גלנט היה מספר 2 במערך המבצעים המיוחדים, והמם את אמ"ן כשנתפס עם חומר מסווג בביתו. וזו הייתה רק ההסתבכות הראשונה. עורך דינו: הכפשה מגמתית

עברו המפוקפק של האיש שעומד מאחורי המסמך המזויף שהסעיר את צמרת המדינה - יוצא לאור. תיקו האישי של סא"ל במילואים בועז הרפז מתאר שורה של הסתבכויות בתחום היושר האישי וביטחון המידע, בין היתר עבירה חמורה במיוחד של רשלנות בטיפול בחומר סודי במיוחד.

 

בתחקיר "המוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" שחלקים ממנו מתפרסם הבוקר (יום ד'), נחשפים הפרטים המלאים. בשנת 2003 הגיע לרמטכ"ל דאז, משה (בוגי) יעלון מסמך ובו טענות קשות על המדיניות שהוביל ראש אמ"ן, אהרן זאבי פרקש. הוא כלל חומר מסווג ביותר על מערך המבצעים המיוחדים, ודלף גם לאנשים שאינם מוסמכים להיחשף לחומר. אחרי חקירה, הרפז - קצין האג"מ של המערך (מספר 2) - התגלה כמקור הדליפה והמכתב.

 

עוד עולה מהתחקיר כי צוות החקירה מצא בביתו של הרפז מחשב נייד צבאי, ועליו חומר כמוס ביותר, מאוחסן באופן מופקר. החוקר גם כתב בדו"ח כי "חומרת האירוע וחוסר שיתוף הפעולה עד כדי פגיעה בחקירה, מחייבת לבחון את התאמתו של סא"ל הרפז לשירות בתפקיד מסווג בעתיד". הרפז סירב לבדיקת פולגרף, וסיווגו הביטחוני המיוחד בוטל.

 

זו ממש לא הייתה הפרשה היחידה בה הסתבך. לפי התחקיר, שתי ועדות חקירה הוקמו בעקבות מקרה שבו הרפז העביר לשימוש בכירים במשרד הביטחון, עמם היה בקשר אישי, אמצעים יקרים שהועברו לידיו.

 

ראש אמ"ן, אלוף זאבי פרקש, החליט להדיח את הרפז מהחיל, אולם אחרי פרישת האלוף ביקש הרפז להחזיר את הגלגל לאחור - ונפתח מאבק על זכויותיו הפנסיוניות. בצעד נדיר מונה בורר, נציב קבילות חיילים דאז, תת-אלוף אבנר ברזאני ז"ל. הוא החליט להחזיר את הקצין לשירות לימים ספורים, כדי לאפשר לו לקבל פנסיה מלאה.

 

במקביל, פתח הרפז בקריירה עסקית הקשורה בייצוא ביטחוני - וגם שם הסתבך.

 פרקליטו, עו"ד יחיאל וינרוט, מסר לעיתון: "הפרשיות נדונו ומוצו בפני הגורמים הרלוונטיים, ומיחזור הטענות רק כדי להכפיש את הרפז ולהטיל בו דופי הוא צעד פסול בתכלית, בפרט באופן המסולף והמגמתי שבו מוצגים הדברים".

 

לפני שבועיים הודיעה המשטרה כי אספה די ראיות נגד הרפז בגין זיוף "מסמך גלנט" שכלל מזימה לכאורה נגד הרמטכ"ל המכהן אשכנזי ותומכיו. ראש אגף החקירות והמודיעין העביר ליועץ המשפטי לממשלה את תיק החקירה, עם המלצה להעמידו לדין.

 

התחקיר המלא יתפרסם ביום שישי ב"מוסף לשבת"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפז. סירב לפוליגרף
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: חנן גרינברג
אלוף (מיל') זאבי-פרקש. הדיח את הרפז
צילום: חנן גרינברג
מומלצים