שתף קטע נבחר

החרדים על עמוס לביא: נפטר האדמו"ר מלייבניץ

גם בבני ברק מספידים הבוקר את עמוס לביא שכיכב בסדרה "החצר" והלך לעולמו. לביא היה "האדמו"ר" של הסדרה שהפכה להיט ענק במגזר החרדי. הגולשים שהתחברו אליו - מספידים אותו היום בפורומים החרדיים באינטרנט

אנשי תעשיית הבידור מבכים הבוקר על מותו של חברם, השחקן עמוס לביא ז"ל, שהלך לעולמו , אבל לא רק הם: גם בבני ברק מספידים את המנוח, מהשחקנים הבולטים בקולנוע, בטלוויזיה ובתיאטרון בישראל, זאת בזכות התפקיד הראשי ששיחק בסדרה "החצר", העוסקת בעלילותיה של קהילה חרדית-חסידית, ושרבים מבני במגזר צפו בה בסתר.

  

כבר אמש (ג'), עם פרסום דבר פטירתו, הופצו מסרוני "נייעס" (חדשות) המדווחים על כך. ב"מדיה" זו מעדכנים בעיקר על נושאים פנים-חרדיים או אירועים חדשותיים משמעותיים שבכותרות ולא על ענייני תרבות "חילוניים", אך ממי ששיחק את הרבי מלייבניץ לא יכלו שם להתעלם. "השחקן עמוס לביא (57) מת מהמחלה", דיווח אחד המוקדים, מבלי לקרוא לסרטן בשמו (כדי שלא להביא מזל רע).

  

כותרת האשכול שעסק בכך בפורום "בחדרי חרדים" הייתה "ברוך דיין האמת: כ"ק (כבוד קדושת) האדמו"ר מלייבניץ זצ"ל (זכר צדיק לברכה)". הופיעה בו תמונה של הנפטר מתוך הסדרה, ועד לשעות הבוקר הוא זכה ל-20 תגובות.

  

"מ_וישי" כתב כי לביא "ביים את תפקיד האדמו"ר והמנהיג בסדרת "החצר" בצורה מעוררת כבוד" וכי "לא הרבה שחקנים, גם גדולים ממנו, יכלו לזה", ו"שייעקלה" הוסיף: "הוא היה שחקן מעולה ביותר. מישהו מכיר עוד אדמו"ר שמשחק אותה כמוהו או ההיפך?".  

 

על פי הגולש "איש_שקט", מדובר היה ב"איש נחמד מאוד בלי קשר לאדמו"רות", ו"achla" פסק כי המנוח היה "שחקן ענק שכל הציבור החרדי אהב אותו" והציע לחבריו בפורום ללמוד יחד משניות לעילוי נשמתו.  

 

ל"חמרא" תובנה מעניינת: "אני מסכים עם הסופרלטיבים שכתבו עליו. הוא היה שחקן ענק (גם בשאר סרטיו, כגון "15 דקות" ועוד) והציג את החרדים בצורה מכובדת וראויה. מעניין באמת שיפתח קליין, השוטר הרע מ'החצר', שדווקא גילה את הדברים המלוכלכים שיש בצבור החרדי, תמך שבוע שעבר בחוק האברכים. כנראה שהסדרה והחזרות שהיו צריכים לעשות שינו להם את הדיסקט כלפי החרדים".  

 

ויש גם ציניקנים. "tufin" הספיד ב"אבד חסיד מן הארץ, אוי מי יתן לנו תמורתו" והוסיף כי "אפשר לומר בעצם שהוא היה מהחרדים הראשונים שהשתתפו בתוכנית טלויזיה". "ביתריסט10" ביקש לשלוח תנחומים "לרבעצען (רבנית) שינדל וכל המשפחה הכבודה ולחוה פרומא ולמוטקה פשטנדיג, שה' יתן להם כוחות להמשיך הלאה בעבודת הקודש".

 

הגולש "משבח_ואומר" ניסח מודעת אבל בסגנון חרדי: "אוי אויאוי ווי איז מיר. נפלה עטרת ראשנו ותפארתנו, גלה כבוד מישראל, הורם הנזר והוטלה העטרה, משיח ה' נלכד בשחיתותם".  

 

ה"אדמו"ר" מכונה בה, בין היתר, "האי צדיק וחסיד, פאר מקדושים, שפתיו מרחשות כגחלי רתמים, מרנא ורבנא רשכבה"ג והתפוצות, כבוד קדושת, גאון ישראל ותפארתו, צדיק יסוד עולם, גילה מדרש הנעלם, שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו, אדוננו מורנו ורבנו... בנו יקירו וחביבו של האי סבא קדישא מלייבניץ המקורית ששבק חיים לכל חי ויוכח אמש שעלה למרום לגן עדן של מעלה לצד אבותיו הקדושים זיע"א תנצב"ה תובב"א".

  

ישראל כהן יועץ תקשורת חרדי וחסיד ויז'ניץ, אמר ל-ynet: "ברור שהתקשורת המיינסטרים החרדית לא תתיחס לכך אפילו ברמז, אבל בהודעות סמס ובפורומים, כמו גם מפה לאוזן, כולם מדברים על זה. צריך להבין שהסדרה 'החצר' הייתה בזמנו להיט גדול בקרב המגזר החרדי והועברה בדיסקים צרובים מיד ליד. המשחק המעולה של עמוס לביא שגילם את דמות האדמו"ר באותנטיות רבה, כמו גם התככים, המזימות והאוירה הכללית שהזכירה את השטייטעל, תפסו מאוד את הציבור החרדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס לביא ז"ל כאדמו"ר. "החצר"
צילום: AP
רננה רז. החצר
מומלצים