שתף קטע נבחר

יודאיקה עכשיו

תפילין שדומים לחד-קרן, קדיש חקוק על חלוקי נחל, ונרות שבת עם כנפיים. התערוכה "זימון" מציגה יצירות יודאיקה מודרניות

פריחתה של המוזיקה היהודית היא תופעה בהחלט מרשימה ופופולרית, אך גם בתחומי אמנות נוספים היצירה ששואבת את השראתה מן המקורות מלבלבת. תערוכה חדשה שנקראת "זימון" מאגדת את יצירותיהם של שלושה אמנים, היוצרים מתוך קשר עמוק לזהותם היהודית - ומעצבים חפצי יודאיקה מתוך העולם שסובב אותם.

 

יוצר: אריק וייס

 

"זימון - פירושו הזמנה להצטרף אלינו, הנמצאים", מסבירה אוצרת התערוכה במשכן לאמנות בעין חרוד, דבורה ליס. "אבל במסורת היהודית למילה 'זימון' יש גם משמעות אחרת. כששלושה גברים יושבים ובוצעים פת לחם ואוכלים, בסוף הארוחה חייבת להיות הזמנה

פורמלית לברך - היא הזימון.

 

"לתערוכה באגף היודאיקה הזמנתי שלושה אמנים המבקרים את המושגים המוכרים לכולנו, ומשתפים אותנו בחוויה האישית שלהם. כל אמן נטוע במסורת היהודית ומצוי בהלכותיה, אך נותן לה פרשנות חדשנית. כל אחת מהעבודות מבטאה מסר באופן הומוריסטי, מעט פרובוקטיבי ובקריצת עין שובבה. אמנים אלו ספוגים מסורת יהודית אך הם גם מהלכים חופשי בשבילי העולם הלא-דתי של האמנות והעיצוב".

 

לדברי ליס, הטקסט היהודי הוא הבסיס ליצירתם של השלושה, אבל השפה היא אמנות עכשווית. "בתערוכה זו הם שואלים שאלות, מאירים הארות ובד בבד מחדשים את המסורת של בית אבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"וירם קרן לעמו"
יוצר: קן גולדמן
מומלצים