שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המדינה נהנית מהבועה: זינוק במיסוי מקרקעין

  מנתוני האוצר עולה, כי בחודש אוקטובר חלה עלייה של 10% בגביית המסים. ההכנסות ממיסוי מקרקעין עלו ב-16.7% והסתכמו בכ-567 מיליון שקל, והגביה משוק ההון הסתכמה ב-203 מיליון שקל - עליה של כ-14.5%. למרות זאת: הממשלה סיימה עם גירעון של כ-2.4 מיליארד שקל

  אחרי העודף התקציבי החריג שנרשם בתקציב המדינה בספטמבר, חזרה הממשלה לרשום גירעונות בפעילותה התקציבית, ואת החודש שעבר היא סיימה עם גירעון של כ-2.4 מיליארד שקל. מנתונים שמפרסם היום (ד') משרד האוצר, מתברר כי בעשרת החודשים הראשונים של השנה הסתכם הגירעון המצטבר בתקציב המדינה בכ-15.9 מיליארד שקל, לעומת גירעון מתוכנן של כ-42.9 מיליארד שקל לשנת התקציב כולה.

   

   

  עיקר ההוצאות של משרדי הממשלה מתרכז אומנם בחודשים האחרונים של השנה, אולם הנתון המעודכן שמפרסם היום האוצר מחזק את הערכות ראשי המשרד, לפיהן הגירעון הממשלתי בשנת 2010 יהיה קטן בהרבה מהמתוכנן ויסתכם בסופו של דבר בכ-30 מיליארד שקל.

   

  ירידה נרשמה בגביית המס מעצמאים

  נתוני האוצר מצביעים על עלייה בגביית המסים: סך הגבייה גדלה בחודש שעבר, בהשוואה לחודש אוקטובר בשנה שעברה, בשיעור ריאלי של 10.5%, בהמשך לעלייה של 12.7% בחודש הקודם. גביית המסים הישירים (מס הכנסה, מס רווחי הון ומסי מקרקעין) עלתה באוקטובר ב- 11% ואילו גביית המסים העקיפים (מע"מ, מכס, מסי קניה, מס דלק ועוד) עלתה בחודש שעבר ב- 9.2%.

   

  ההכנסות ממיסוי מקרקעין הסתכמו בכ-567 מיליון שקל - עליה ריאלית של 16.7% לעומת אוקטובר 2009. בגביית מס רכישה נרשמה עליה של כ-10% ובגביית מס שבח נרשמה עליה של כ-24.3%. העלייה מתרכזת באזור תל אביב ובאזור רחובות והיא מוסברת בשלוש עסקאות קרקע גדולות שנערכו עוד ב-2009, כאשר הגבייה בפועל חלה באוקטובר השנה. מנגד, ירידה משמעותית בגביה נרשמה באזור המרכז ובאזור השרון.

   

  הגביה משוק ההון הסתכמה ב-203 מיליון שקל - עליה של כ-14.5% לעומת אוקטובר 2009. נתונים אלה משקפים את המגמות החיוביות בשוק ההון בשבועות האחרונים המתבטאות הן בעליה במדדי המניות והן בעליה במחזורי המסחר.

   

  הגבייה ממס הכנסה הסתכמה בחודש אוקטובר 2010 בכ –2.9 מיליארד ₪, ירידה מתונה בשיעור של 0.8% לעומת אוקטובר 2009. בגביה מחברות נרשמה עליה מתונה בשיעור של כ-2.6% לעומת זאת בגבייה מעצמאים נרשמה ירידה של כ-13.6%. מנתונים ראשוניים לפי ענפים ניתן לראות כי בענף התעשייה נרשמה עלייה חדה של 17.1% בגבייה - אך בענפי הבנייה נרשמה ירידה של 17% , ובענף הבנקאות נרשמה ירידה של 16% . 

   

  הסיבה: עלייה לא צפוייה בצמיחה

  אחת הסיבות לעלייה שנרשמה בחודש שעבר בגביית המסים היא השפעת מועד החגים, שחלו השנה בחודש ספטמבר. בשנה שעברה חל חג הסוכות בחודש אוקטובר, ולכן היו בו פחות ימי עבודה - דבר שגרם ליבוא נמוך יותר, ולכן גם להכנסות ממסי יבוא נמוכות יותר. 

   

  מנתוני האוצר מתברר עוד כי בכל עשרת החודשים הראשונים של השנה גדלה גביית המסים בשיעור ריאלי של 8.4% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2009. כתוצאה מכך, גדולה כעת גביית המסים בכ-9.7 מיליארד שקל מיעד הגבייה שנקבע בהצעת התקציב לפרק זמן זה.

   

  הסיבה העיקרית לעודף הגדול בגביית המסים הוא העלייה הלא צפויה שנרשמת השנה בצמיחת המשק. סיבה נוספת היא הפעילות המוגברת שמגלה השנה רשות המסים בתחום הביקורת והאכיפה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים