שתף קטע נבחר

יו"ר קבוצת דלק: חשש שחלום גז הכחול-לבן ייעלם

בתגובה לפרסום דו"ח ועדת ששינסקי, אומר גבי לסט כי פיתוח תמר יתאפשר רק אם המדינה תעמיד ערבויות. "דינם של המסקנות להידחות", אמר. "למרות שזה נראה כי קשה יהיה להתגבר מול הזרם הפופוליסטי"

המלצות ששינסקי - התגובות: יו"ר קבוצת דלק גבי סט אמר אמש (ד') בעקבות פרסום המלצת הוועדה כי "זהו יום אבל למדינת ישראל - שעל אף התחייבויות מפורשות של שר האוצר - הופרו".

 

בראש הדברים הביע לסט אכזבה ומורת רוח מהמסקנות. "דינם של המסקנות להידחות, למרות שזה נראה כי קשה יהיה להתגבר מול הזרם הפופוליסטי (הקורא להעלאת התמלוגים או תקבולי המדינה מהקידוחים - ס.א), אמר. "הוועדה חרגה מהמנדט שלה להתייחס אך ורק לתגליות חדשות".

 

לדבריו, "מה שקרה שהיא (המדינה - ס.א) התעלמה מההתחייבות. הוויכוח אמור היה להיות אך ורק על לוייתן ולא על תמר ודלית. שטייניץ אמר שהוועדה לא תדון בתמר".

 

לסט הסביר את הזווית, או מידת הפגיעה של שותפויות הגז מההחלטות של ששינסקי: "יושבים שלושה פרופסורים ומחליטים: כמה היזם ירוויח אחרי שכבר ביצעו את ההשקעה. אולי שגם יבואו עכשיו לצ'ק פוינט ולכביש 6 ויחליטו מה יהיה הרווח שלהם.

 

"הוועדה עושה דבר שלא נעשה אלא במדינות שבהן אין הגנה על זכויות קיניין. הוועדה התעלמה מההפליה של הגז הישראלי מהמצרי. ולא התייחסה לעובדה שהגז המצרי נכנס ללא שום מס היטל או מכס כתוצאה מהסכם עם החברה הפרטית שמייבאת גז לישראל".

 

"אם חלילה יאומצו המלצות הוועדה - האפליה לרעת הגז הישראלי ולטובת הגז המצרי יגדלו מאד ולמעשה יש חשש שפרויקטים של גז ישראלי ירדו לטמיון והשוק ישאר בידי ספק הגז המצרי שלא רק נהנה מפטור ממס אלא שיוכל להעלות מחירים ובשעת מבחן לא יגיע גז מצרי. כל החלום של גז כחול לבן יעלם", הסביר יו"ר קבוצת דלק.

 

האם תמשיכו בהשקעות בקידוח לוייתן?

 

"איש לא חשב שגם אם יבחן משטר המיסוי יכילו באופן לא חוקי ולא הוגן - יטילו מיסוי חדש על השקעות שכבר בוצעו", מסביר לסט.

 

"הקידוח בלוייתן מסתכם בעלות של כמיליון דולר ליום וממשיך להתבצע כפי שהתחייבנו. אנחנו בניגוד למה שחושבים אישים מסויימים במדינת ישראל, עומדים בהתחייבויותנו תמיד ולכן נמשיך בקידוח. בכל מה שקשור לפיתוח תמר אנחנו משוכנעים ומקווים שהמלצות ועדת ששינסקי יידחו".

 

הוא הוסיף כי "הפגיעה הצפויה בתזרים בפרויקט תמר לא תאפשר המשך פיתוח המאגר אלא אם כן המדינה תעמיד ערבויות".


פורסם לראשונה 10/11/2010 20:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ספי סמדר
גבי לסט
צילום: ספי סמדר
תמר 1
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים