שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מלכיאור: "גם בנורבגיה היזמים אמרו שיעזבו"
  השר לשעבר שהחל את המאבק להעלאת התמלוגים מרוצה מהמלצות ועדת ששינסקי ומהמודעות הציבורית לנושא. "הפעם הסוגיה לא תיסגר בחדר סגור", הוא אומר ל-ynet ומבטיח כי המשקיעים לא יברחו: "אנשים לא עוזבים מיליארדי דולרים"

  הישג ענק לשר לשעבר הרב מיכאל מלכיאור. ועדת שישנסקי לקביעת מדיניות התמלוגים של ישראל המליצה הערב (ד') להגדיל את המיסוי על הגז הטבעי. הרב מלכיאור הוא זה שהחל את המאבק להעלאת התמלוגים באמצעות תנועת פורום פעולה אזרחית שהקים וגם אם עדיין לא ברור כיצד יסתיים המאבק הזה, הרי שהיום נעשתה בו הכרעה חשובה מאוד.

   

  לדברי מלכיאור, "דבר אחד בטוח, הפעם הסוגיה לא תיסגר בחדר סגור שבו יושבים הפקידים הלוביסטים ועורכי הדין, אנחנו נמשיך לנהל את המאבק באופן גלוי ולא ניתן לו שוב להיסגר בחדרי חדרים, כפי שקרה בשנת 2002. התוצאה ממסקנות הוועדה שונות מכפי שאני הייתי רוצה לראות אותן, הם הלכו הרבה לקראת היזמים, יותר ממה שהיה צריך לעשות לדעתי.

   

  "הסעיף שקובע שרק אחרי שמונה שנים יתחילו לגבות את ההיטל, לדוגמא, וגם הקביעה שההיטל יוטל רק אחרי שהיזמים יחזירו לעצמם 150% מהכסף – הרבה יותר ממה שמקובל בעולם. אבל גם מה שהומלץ זה טוב בהרבה ממה שיש עכשיו. שמחתי מאוד לשמוע את ששנסקי אומר אחד לאחד את הטיעונים שלנו בעניין, וששנסקי הוא מלב הממסד הכלכלי של ישראל, לא איזה קומוניסט הזוי שנחת פתאום מקובה".

   

  יו"ר קבוצת דלק גבי לסט כבר אמר הערב שהם חושבים שלא לפתח את מאגר "תמר". האם אתה לא חושש שהם יממשו את האיום ומשק הגז ייפגע?

   

  "הייתה לי הערב שיחה ארוכה עם של מגנבודוויק, ששימש כראש ממשלת נורבגיה בזמן שאני שימשתי שם כרב הראשי ובזמן שבו העלו שם את התמלוגים. הוא סיפר לי שחברה אחרי חברה, כולל החברות הגדולות בעולם, כמו בריטיש פטרוליום, פנו לממשלת נורבגיה והודיעו באופן רשמי שהן עוזבות את נורבגיה ואף לא אחת מהן עזבה בפועל, כולן נשארו.

   

  "אנשים לא עוזבים מיליארדי דולרים, אי אפשר לעשות את זה. אתה יכול לציין כי בהמלצות שחברת הייעוץ IHS כתבה בשביל נובל אנרג'י, נכתב במפורש כי שאלת היקף התמלוגים היא לא שאלה מכריעה בהחלטה האם לבצע את הקידוח או לא כיוון שגם אם התמלוגים הם גדולים, הם אינם יכולים למנוע מהרווח להיות גדול".

   

  שר התשתיות עוזי לנדאו אמר כי ישראל היא גם כך מקום בעייתי להשקעות והחלטות הוועדה עלולות להחמיר את המצב.

   

  "קל להפריך את השטויות האלה. בדיווח שנובל אנרג'י הציגה בעצמה בכנס משקיעים בארה"ב ביוני השנה, נכתב שמבין 41 מדינות שיש בהן גז טבעי, ישראל היא אחת משמונה המדינות הבטוחות ביותר. זה פשוט חלק ממסע האיומים וההשמצות שלהם, לומר פתאום לנו שישראל מסוכנת.

   

  "אני יודע שיופעלו עוד הרבה לחצים ומן הסתם זה ישפיע על הדיונים בהמשך, אבל גם אנחנו נשפיע עליהם. כל יום מצטרפים אנשים חדשים לתנועה שלנו, כיום אנחנו מונים כבר 7,000 פעילים ועוד היד נטויה".

   

  האם אתה מעריך שראש הממשלה בנימין נתניהו יישם את ההמלצות?

   

  "אני לא רוצה לנחש בשבילו, אני מקווה מאוד שכן. אני מקווה מאוד שהוא לא ייצא נגד הפרופסור שהוא עצמו הכתיר כמבין הגדול ביותר בנושא (ששנסקי – ת.ג) ולא ידחה מסקנות של ועדה שישבה על המדוכה ועשתה עבודה יסודית ביותר במשך חצי שנה לבקשתו שלו.

   

  "ההחלטה של נתניהו לא תלויה רק בנתניהו עצמו, אלא בהמשך הדיון במערכת הפוליטית, אבל אני מקווה שכל אחד מאנשי הציבור יודע שהציבור ידע מה הייתה העמדה שלו בנושא ויתחשבן איתו על כך בקלפי. כך או כך, אני רוצה שיהיה ברור שעיני לא צרה במשקיעים ושאני בטוח שגם אם מסקנות הוועדה ייושמו, הם יישארו בארץ וירוויחו המון כסף מהמאגר, כפי שגם אנחנו, הציבור, נרוויח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים