שתף קטע נבחר

ביה"ס הפרטי הוכר; שכר הלימוד - 35 אלף בשנה

מי שיוכל להרשות לעצמי לשלם רבבות שקלים מדי שנה, יוכל לשלוח את ילדיו לבית הספר "חברותא" שבשרון. ועדת ערר דחתה את עמדת משרד החינוך והכירה במוסד, שיוכל להגיש את תלמידיו לבגרויות. ח"כ יחימוביץ': "הרס החינוך הציבורי"

יש לכם 35 אלף שקלים בשנה? אם כן - גם הילדים שלכם יוכלו ללמוד בבית הספר הפרטי "חברותא" שבעמק-חפר, שקיבל אתמול (ה') אישור לקבל רישיון להגיש את תלמידיו לבחינות הבגרות. מתן האור הירוק לפעילות המוסד ניתן בהחלטת ועדת הערר המפקחת על בתי-הספר, בתום מאבק משפטי שנמשך שנתיים.

 

ב"חברותא", שהוא בית הספר הראשון בישראל שנמצא בבעלות פרטית, לומדים כ- 80 תלמידים מכיתות ט' ועד י"א. בעקבות החלטת ועדת הערר, הוא זכה למעמד "מוסד מוכר שאינו רשמי" ובזכות כך יגיש את תלמידיו לבגרויות.

 

החלטת ועדת הערר התקבלה בניגוד לעמדת משרד החינוך,

שם התנגדו בתוקף להעניק למוסד רישיון בטענה שהוא גורם לפגיעה בשוויון בין תלמידי ישראל ובאינטגרציה בין האוכלוסיות השונות במדינה. עוד מחו שם על כך, שהתכנים הנלמדים אינם תואמים את מקצועות הליבה.

 

רק שלשום תקף השר גדעון סער בחריפות את יוזמת בתי הספר הפרטיים, ובכנס שדרות לחברה אמר כי "הפטנט הזה, שזוכה לתיקצוב ממשלתי, הוא ניסיון להכחיד את מערכת החינוך הציבורית. הנזק אינו מסתכם רק בהעצמת הפערים החברתיים והכלכליים ובפגיעה בשוויון ההזדמנויות, אלא מתבטא גם בהפחתת היכולת שלנו לגבש אתוס לאומי משותף".

 

למרות זאת, פסקו חברי ועדת הערר, בראשות השופט בדימוס דן ארבל כי "'חברותא' פועל בהתאם לדרישות האינטרגרציה הקיימות במשרד החינוך ומקבל לשרותיו תלמידים מאזורים ומגזרים שונים, בעלי רקע סוציו-אקונומי שונה ואף מרמות לימודים שונות".

 

חברי הוועדה שללו גם את הטענה שלפיה עלולה הקמת בית הספר הפרטי לפגוע באלו הציבוריים באזור בהסבר כי אלו חששות שהדבר אינו מבוסס. באשר לחומר הנלמד ובניגוד לעמדת משרד החינוך, נקבע בוועדה כי תוכנית הלימודים אכן כוללת את מקצועות הליבה.

 

עוד לפני הצ'ק: מבחנים וראיונות אישיים

דרור אלוני, בנה של שרת החינוך לשעבר שולמית אלוני, הוא אחד ממייסדי בית הספר. בעבר ניהל את תיכון הגמנסיה "הרצליה" בתל-אביב, והיום הביע שביעות רצון ממתן הרישיון ל"חברותא". "זהו יום מרגש ומשמח. הרעיון להקים בית ספר מיוחד עלה לפני כשבע שנים, בעקבות ההבנה שיש חשיבות רבה לתת חינוך למצוינות ולערכיה של מדינת ישראל".

 

ביה"ס "חברותא" פועל במדרשת "רופין", וכדי להתקבל לשורותיו יש לעבוד סדרת מבחנים קשה, ראיונות אישיים ושאלונים. הלמידה מתבצעת בכיתות קטנות המאוכלסות ב-12 תלמידים בלבד. הם יושבים סביב שולחנות עגולים ועורכים דיונים עם המורים בחומר הנלמד.

 

אלוני הדגיש גם כי במרכז הסיבות להקמת בית הספר הפרטי, ניצבת "ההערכה שמערכת החינוך הפורמלית אינה מסוגלת להשתנות תוך פרק זמן סביר.

'חברותא' ישמש מגדלור חינוכי לבתי ספר, ואני שמח שנוצר כעת מנגנון המאפשר לאזרחי ישראל לקבל חינוך אמיתי".

 

מנכ"ל בית הספר, ד"ר ארז מנהיימר, אמר כי "לראשונה נפרצה הדרך עבור תלמידם והורים בישראל לבחור בעצמם חינוך ולמידה איכותיים, מבלי שמקום המגורים יכפה זאת".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה תקפה בחריפות את מתן הרישיון ל"חברותא", ואמרה כי "מדובר בהחלטה אומללה שתורמת להרס החינוך הציבורי ולהקמתם של בתי ספר פרטיים המיועדים למאיון העליון, שם מסוגלים לשלם שכר לימוד של 35 אלף שקלים בשנה".


פורסם לראשונה 11/11/2010 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרור אלוני, אחד המייסדים. "מרגש ומשמח"
"מיועד למאיון העליון". ח"כ שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים