שתף קטע נבחר

אנשי קולנוע מתייצבים לצד סרבני אריאל

ארי פולמן, ערן ריקליס, איתן פוקס ויוצרי טלוויזיה וקולנוע נוספים הצטרפו לעצומה היוצאת נגד איומיהם של שרת התרבות וגורמי ימין: "סירובם של אנשי התיאטרון - זכותם הדמוקרטית, מימון התרבות אינו כלי לאיום והשתקת אזרחים"

עשרות אנשי קולנוע וטלוויזיה בכירים בישראל החליטו להצטרף לאנשי התיאטרון ומחאתם נגד כוונתה של שרת התרבות לימור לבנת לדרוש ממוסדות נתמכים להתחייב להופיע בכל מקום בארץ (לרבות ישובים מעבר לקו הירוק) כתנאי למימון. בעצומה המתפרסמת באינטרנט נכתב: "ביחד איתכם נעמוד על זכותנו וחובתנו האזרחית והמוסרית להביע את דעתנו ולפעול על פי עמדותינו הפוליטיות וצו מצפוננו, ובכך לנסות ולהשפיע על עתידה של מדינת ישראל".


היכל התרבות באריאל. "ההתנגדות - דעה לגיטימית" (צילום: עידו ארז)

 

על העצומה חתומים עשרות יוצרים בולטים ובהם ארי פולמן ("ואלס עם באשיר"), קרן ידעיה ("אור"), ערן ריקליס ("שליחותו של הממונה על משאבי אנוש"), רונית אלקבץ ("שבעה"), דוד אופק ("ההרוג ה-17"), איתן פוקס ("הבועה"), רני בלייר ("שבתות וחגים"), איתן גרין ("הכל מתחיל בים"), סיון

ארבל ("בטיפול"), שירה גפן ("מדוזות"), ג'ולי שלז ("עפולה אקספרס"), שי כרמלי פולק ("בלעין חביבתי"), אסף אמיר ("הדקדוק הפנימי"), אמיר הראל ("יוסי וג'אגר", "ללכת על המים"), דוד וולך ("חופשת קיץ") ויעקב גולדווסר ("מתחת לאף", "אבא גנוב").

 

תחת הכותרת "לא מפחדים", כותבים החותמים על העצומה: "מספר חברי כנסת ושרים ממפלגות ישראל ביתנו, הליכוד וגורמים אחרים בימין, קוראים בימים אלה להפסקת מימון אמנים ויוצרים אשר קראו להחרמת היכל התרבות באריאל. איומים נוסח קריאותיהם של חברי כנסת אלה, אינם מפחידים אותנו. התרבות הישראלית ומימונה אינם מקל וגזר. מימון התרבות הוא אחד ממאפייניה של מדינה דמוקרטית, לא כלי לאיום והשתקת אזרחים. תרבות אמורה בין היתר לשקף את המציאות בה אנו חיים על כל בעיותיה, ולא לשמש שופר תעמולה למשטר זה או אחר.

 

"סירובם של אנשי התיאטרון, כאזרחים ישראלים, להופיע באריאל שאינה בתחום הריבונות של מדינת ישראל, הוא זכותם הדמוקרטית. לא ייתכן שההתנגדות למפעל ההתנחלויות, המשותפת לחלק ניכר מהציבור בישראל, הפכה להיות דעה בלתי לגיטימית, הגוררת הפסקת מימון, הכפשה והשתקה".


גרין. "חובתנו לומר את דעתנו" (צילום: אורלי זיילר)

 

"כשמדובר בשחקנים ובקולגות שלנו שמותקפים אנחנו צריכים להביע הזדהות ותמיכה, כששרת תרבות שהיא גם השרה שלנו מתבטאת כפי שהיא מתבטאת אנחנו צריכים לומר את דעתנו", מוסיף הבמאי איתן גרין. "פוליטיקה ואמנות מעורבבות כפי שאמנות וחיים מעורבבים בלאו הכי. זו לוגיקה פשוטה. זה קצת מוזר שאנחנו מוצאים את עצמנו אומרים את הטריוויאלי, אבל מתברר שהברור מאליו אינו ברור עוד".

 

"יש פה תהליכים ודינמיקה של כדור שלג - המדרון כל הזמן הופך לקצת יותר תלול, וכדור השלג מתדרדר יותר ויותר מהר", אומר היום ל-ynet המפיק אמיר הראל, שחתום על העצומה. "לומר שהאמנות נקיה מפוליטיקה זו כשלעצמה תפיסה פוליטית בעייתית מאוד שמסירה אחריות מאנשים. אמנים, לפני שהם אמנים ואחרי כן, הם אזרחים בחברה. יש כאן תפיסה גלובלית על חובות האדם ותפקידיו בחברה שבה הוא חי. פוליטיקה היא חלק מחיינו, ולטעון אחרת זה לייצר אמנות מתפנקת ותפיסות עולם מתפרקות".

 

גם המפיק אסף אמיר מצטרף לדבריו של הראל: "מה שמשותף לכולנו זה שהנוסחה 'אמנות ונאמנות' פשוט לא מקובלת עלינו. זה מצטרף לגל עכור מאוד

ששוטף את הארץ ומדאיג אותנו. היום כל מה שנאמר נגד ערבים או שמאלנים נשמע מאוד פופולארי, על רקע גל הגזענות הזה. פוליטיקאים מהימין ובכלל זה לימור לבנת מנסים לעשות מזה הון פוליטי".

 

פרסום העצומה מגיע יממה לאחר כנס החירום של איגודי היוצרים התיאטרון, שבמהלכו קרא דביר בנדק, יו"ר איגוד שחקני המסך, להתפטרותה של שרת התרבות. "אני קורא לשרה לעשות את הדבר הנכון ולהתפטר", אמר בנדק. "אני לא מצפה שתעשה כן, בנוף האחריות המיניסטריאלית שסביבה ולכן הייתי מציע לה לאסוף את עצמה, לרדת מהעץ, לחשוב לפני שהיא מתבטאת ולעשות את מה שהיא אמורה לעשות כשרת תרבות ולא ככלי פוליטי של מפלגתה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פולמן. בין החותמים
צילום: רויטרס
ריקליס. לא מפחדים
צילום: מרב יודילוביץ'
לאתר ההטבות
מומלצים