שתף קטע נבחר

לבנת: בלי התחייבות - אין מימון

שרת התרבות פועלת לשינוי הקריטריונים לתמיכה: תדרוש מכל מוסד תרבות להתחייב להופיע בכל מקום בארץ כתנאי לתקצובו. בנוסף, הכריזה על כוונתה להעניק פרסים לעידוד יצירה ציונית

בצל סערת מכתב האמנים השני נגד היכל התרבות באריאל, שרת התרבות לימור לבנת הודיעה הבוקר (ב') כי בכוונתה לדרוש ממוסדות תרבות נתמכים בישראל להתחייב להופיע בכל מקום בשטחי הארץ, כתנאי לתקצובם.


היכל התרבות באריאל. מחולל השינוי (צילום: AP)

 

לאחרונה פעלה השרה להוספת תיקון לקריטריונים הקובעים הלכה למעשה את תקציבי גופי התרבות. על פי התיקון שכבר התקבל, גופים שיסרבו להופיע בשטחי ישראל לא יקבלו ניקוד במשתנה ההרצות, המהווה חלק מתחשיב הזכאות למימון.

 תיקון זה הוכתב בעקבות מכתב האמנים הראשון, שנחשף לראשונה ב-ynet. היום אומרת השרה לבנת כי בהנחייתה צפוי מדור התיאטרון במשרד התרבות להתכנס כבר ביום ראשון, כדי לדון בשינויים נוספים בקריטריונים.

 

ל-ynet נודע כי התיקון שהשרה מבקשת לחולל הוא חיוב כל מוסד תרבות נתמך בישראל להופיע בכל מקום בשטחי ישראל באשר הוא. הכוונה בכך, הלכה למעשה, הינה הרחבת תיקון הסעיף החדש שכבר נכלל בקריטריונים: חיוב כל תיאטרון נתמך לחתום על התחייבות בנושא. אם לא יחתום, יימנע ממנו תקצוב.

 

השרה אמרה את דבריה בישיבת ועדת החינוך והתרבות, שהתכנסה הבוקר לרגל החלפת יו"ר, כאשר ח"כ אלכס מילר מחליף בתפקידו את היו"ר הקודם, ח"כ זבולון אורלב. בנוסף, הכריזה לבנת על כוונתה להעניק, החל מהשנה, פרס מיוחד

שמיועד לעידוד יצירה ציונית, זאת כפעולה נגדית למה שהגדירה כ"קמפיין השמאל" נגד הופעת אמנים בהיכל התרבות החדש שייחנך הערב באריאל.

 

"הפרס יינתן בכל תחומי היצירה - אמנויות הבמה, האמנות הפלסטית והקולנוע - לכל יצירה התומכת בציונות וזאת כדי שיהיה ברור לחלוטין שאנחנו נגד החרמות ובעד תרבות ציונית", אמרה לבנת. "המהלך מהווה מענה לניסיון הדה-לגיטימציה הנערך בימים האחרונים בעניין היכל התרבות באריאל. אנחנו מדינה דמוקרטית וזכותם של אמנים להביע מחאה אך זו לא זכותם להחרים את אזרחי מדינת ישראל, ואנחנו נפעל כדי לחייב מוסדות תרבות להופיע בכל הארץ".

 

אתמול (א') הגיבה השרה לבנת לראשונה בפומבי למכתב האמנים השני, שקרא לשקול מחדש הופעות באריאל. "הניסיון הממוחזר של קומץ אמנים להחרים את תושבי אריאל הוא פסול" אמרה לבנת והוסיפה: "תושבי אריאל הם אזרחים שווי זכויות, הזכאים לתרבות כמו כל אחד אחר במדינה, אני מחזקת את ידי מנהלי התיאטראות אשר הודיעו שיופיעו בפני הציבור בכל מקום".

 

דבריה של השרה הגיעו לאחר תגובה נוספת, של יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר, שבשיחה עם ynet כינה את המכתב "ניסיון נלוז להחיות את היוזמה להטיל חרם תרבותי שפל על אזרחים תמימים". מילר הזכיר כי בישיבת הוועדה בנושא הובהר כי בעקבות המכתב הראשון "ישונו הקריטריונים וייפגע תקצובם של מוסדות שיאפשרו את החרמת אריאל".

 

בהכנת הכתבה השתתפו תומר ולמר, רוני סופר ומרב יודילוביץ'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבנת. בלי נאמנות אין אמנות
צילום: גיל יוחנן
לאתר ההטבות
מומלצים