שתף קטע נבחר

יוצרים ושחקנים: "שרת התרבות, התפטרי!"

כוונותיה של לימור לבנת לחייב מוסדות תרבות נתמכים להופיע בכל מקום בארץ ולהשיק פרס ליצירה ציונית עוררו תגובות חריפות בכנס חירום של איגודי היוצרים. דביר בנדק: "זו שרת תרבות חשוכה". יאיר גרבוז: "חייבים להוציא אותה משם"

תגובה חריפה מצד יוצרים ושחקנים לכוונותיה של שרת התרבות לימור לבנת לחייב את המוסדות הנתמכים להופיע בכל מקום ולהעניק פרס לעידוד יצירה ציונית. "אני קורא לשרה לעשות את הדבר הנכון ולהתפטר", אמר דביר בנדק, יו"ר איגוד שחקני המסך, בכנס חירום של אנשי תיאטרון שנערך היום (ו') אחר

הצהריים, ובמהלכו הוכרז גם על הקמת פורום איגודי היוצרים בתיאטרון. "אנחנו אומרים לשרה לימור לבנת: אל לך להתערב ביצירה", הוסיף רוני ניניו, יו"ר איגוד הבמאים.

 

הצהרתה של שרת התרבות לימור לבנת על יוזמותיה החדשות אילצה את חברי האיגודים לאחד שורות ומהר. התפטרותו של ראש מנהל תרבות אתמול רק האיצה את התהליך. אולם צוותא, שאירח את הכנס שאורגן תוך פחות מיממה, היה מלא רק בחציו. "כואב לדעת שמחוץ לאולם הזה לא עומדים רבים משורותינו בתור כדי להיכנס", אמר בנדק. "זה סימפטום של הטרור שאנחנו חווים בימים אלה מבלי להרגיש".


גרבוז. "לבנת כשרת תרבות - נושא, מושא ואבסורד (צילום: צביקה טישלר)

 

המילים שנאמרו על במת צוותא היו ישירות וכוונו למטרה אחת - השרה לימור לבנת. "לאורך כל ההיסטוריה של מדינת ישראל מעולם לא העזה ממשלה מכהנת לומר שאם אמנים לא יתיישרו על פי הקו הפוליטי של השלטון הקיים, תקציב התרבות ייגרע. זו לא זכותה של המדינה לתמוך בתרבות, זוהי חובתה - ואנו נעמוד על חובת הממשלה למלא את חובותיה", אמר ניניו.

 

בנדק בצטרף לביקורת על לבנת, ותיאר אותה כ"שרת תרבות חשוכה ולא מעורבת. שרה שהתקציב המעליב הזה נראה לה ראוי. שרה שכשמבקשים ממנה לדבר על זכויות סוציאליות ופנסיה לאמנים, טוענת שזה לא בתחום אחריות משרדה. שרה שברגע שיש ביקורת ציבורית בעניין כלשהו תחת אחריותה, נעמדת לצד הביקורת. שרה שמחליטה לעודד ציונות כיוון שלדעתה אם אני לא מעוניין להופיע באריאל, אני כנראה לא ציוני מספיק וצריך לחנך אותי מחדש. שרה שבמקרה של אריאל עודדה את הקוטביות והחריפה את הפילוג במקום לטפל בו.

 

"זו התנהגות חשוכה ואותי זה מפחיד. היום משנים קריטריונים לתמיכה כדי לטפל במשתמטי אריאל שפועלים על פי מצפונם ולזוועתה מעודדים שימוש במצפון. מחר ישנו אותם, כי צריך לקבוע ששחקנים שמנים מעודדים השמנה אז אולי כדאי שהתיאטראות לא יעסיקו גם אותם.

 

"אני קורא לשרה לעשות את הדבר הנכון ולהתפטר, כמו ראש מנהל התרבות שלה, שהיה פקיד אמיץ מספיק כדי למחול על התקדמותו בסולם ולמחות על המדיניות הלא חכמה של המשרד בהתפטרותו. אני לא מצפה שתעשה כן, בנוף האחריות המיניסטריאלית שסביבה ולכן הייתי מציע לה לאסוף את עצמה, לרדת מהעץ, לחשוב לפני שהיא מתבטאת ולעשות את מה שהיא אמורה לעשות כשרת תרבות ולא ככלי פוליטי של מפלגתה".

 

"המקום גורם לי לפחד"

אחרי בנדק עלה לבמה הצייר והפסל יאיר גרבוז, העומד בראש המדרשה לאמנות. "כשהמצב מספיק גרוע, גם ציירים נעשים שחקנים", התלוצץ גרבוז. "כשמארגני הכנס פנו אליי ואמרו שבקרוב יגיעו גם אלינו, אמרתי שאני בא. אם מחפשים אותי כעת בבית, עדיף שאהיה כאן. יושבים פה במאים, שחקנים, כותבים ויוצרים וכולנו הרי תרים אחרי סיפורים בעולם הזה. אז אספר לכם סיפור קצר ומוצלח - לימור לבנת משמשת כשרת התרבות במדינת ישראל. יש לזה תכונות של סיפור מצוין עם נושא, מושא ואבסורד. את זה צריך לשנות. יש לי הרושם שאת ההכשרה התרבותית שלה היא קבלה במסגרת מפגשי שירה בציבור ואת ההכשרה ההומניטרית שלה במצודת זאב.


אזולאי הספרי. "הפחד משתק" (צילום: עודד קרני)

 

"יש לנו ממשלה שמעליבה את הציבור, יש לנו שרת תרבות ששונאת תרבות כי זה מאיים עליה ומפריע לה לשיר שירי מולדת. חייבים להוציא אותה משם. התוצאות של מעשינו, הן חלק מהמעשים. חייבים לנסות ולהעיר מחדש את המקום הזה".

  

דן אלמגור, מבכירי המתרגמים בישראל, הציע לקחת את יוזמותיה של לבנת צעד קדימה. "אולי צריך להנהיג חוק שכל אותם שיהיו מוכנים לחתום על שינוי הקריטריונים כפי שהציע השרה לבנת, יענדו על דש חולצתם מגן דוד כחול לבן וכל השאר, יסתפקו במגן דוד בצבע אחר. אז נכון שהמדים הצהובים יקרים יותר, אבל נדמה לי שממשלת ישראל לא תזדקק להרבה בד מסוג זה".

 

רגע לפני שבאי הכינוס התפזרו לביתם, העזה השחקנית חנה אזולאי הספרי, לראשונה מזה חודשים, לפתוח את הפה. ביחד עם השחקן רמי הויברגר, היה זה

בעלה, המחזאי והבמאי שמואל הספרי, שהניף את דגל ההתנגדות להופעות באריאל - ולמרות זאת חודשים שהיא שותקת. אזולאי הספרי גם אינה חתומה על מכתבי האמנים.

 

"את שואלת למה אני לא חתומה? משהו מנע מבעדי וכעת אני מבינה - זה הפחד", אמרה. "אני מפחדת. אני חיה במקום שגורם לי לפחד לומר את דעתי. בכנס הזה קיבלתי בחזרה את המצפון שלי. אני אדם שתמיד הביע את דעתו. 30 שנה אני אומרת בקול דעות קשות לעיכול ופתאום אני שותקת. הפחד משתק. יש לי מחזה שאמור לעלות בקרוב על במת בית ליסין. יש לי תפקיד בתיאטרון שאני אוהבת מאוד. יש לי שני בנים חיילים וסטודנט שעובד במשמרות ערב בלילה כי הוא לא מקבל את מה שתלמידי ישיבות מקבלים ואני צריכה לפרנס אותם. אז אני התוצאה של איומי הממשל הזה. אני פוחדת לייצר דעה".

 

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "מטרתה היחידה של השרה לבנת היא שכל אזרחי ישראל באשר הם יוכלו ליהנות מתרבות ישראלית באופן שיוויוני וללא כל אפליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים