שתף קטע נבחר

דאגה בכנסת: יהדות התפוצות הולכת ונעלמת

נתונים שיוצגו בדיון של ועדת העלייה והקליטה מעידים על עלייה דרמטית בנישואי תערובת, גם בקרב משפחות דתיות. יו"ר הוועדה: "זהו איום אסטרטגי על המשך קיומו של העם היהודי"

מתבוללים: נתונים שנשלפו ממרכז המחקר והמידע של הכנסת מלמדים על שיעור התבוללות גבוה בקהילות היהודיות בתפוצות. ב-50 השנים האחרונות גדל מספר נישואי התערובת בחו"ל בלא פחות מ-200 אחוז. המחקר מציין כי אחד הגורמים העיקריים להתבוללות הוא זהות יהודית שאינה טבועה חזק מספיק בתודעתם של רבים.

 

הנתונים, שנלקחו מתוך מחקר שערך מרכז המידע לפני כשנתיים, יוצגו מחר (יום ב') בדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, בראשות היו"ר החדש שלה, דני דנון (הליכוד). "סכנת התבוללות יהודי התפוצות היא איום אסטרטגי על המשך קיומו של העם היהודי", אמר דנון.

 

אחד הנתונים המפתיעים במחקר, שבדק את ה"התבוללות בישראל ובתפוצות", היה שנישואי התערובת נמצאים בשכיחות דומה בקרב משפחות דתיות ושאינן דתיות. 

 

מהמחקר עלה כי בארצות הברית, 55% מכלל הנישואים של יהודים הם נישואי תערובת. באוסטרליה, בקנדה ובטורקיה שיעור נישואי התערובת נע בין 25% ל-35%. ובחלק גדול מיהדות העולם - ובכלל זה בצרפת, בבריטניה וברוב אמריקה הלטינית - הנתונים מצביעים 

על נישואי תערובת בקרב 35% עד 45% מהיהודים.

 

תמונת מצב קיצונית יותר במזרח אירופה ובמדינות חבר העמים, שם שיעור נישואי התערובת עומד על יותר מ-65%, כשברוסיה מדובר על כ-75% מהמתחתנים. במקסיקו לעומת זאת, שיעור נישואי התערובת עומד על כ-15% "בלבד".

 

לדיון בכנסת יגיעו מחר רב העיר חולון אברהם יוסף, נציגים מהרבנות הראשית, וגם נציגי התנועה המסורתית והרפורמית. כן ישתתפו נציגי המכון לתכנון מדיניות העם היהודי, תנועות נוער יהודיות, משרדי החינוך, הקליטה וההסברה, ההסתדרות הציונית, הקונגרס היהודי העולמי, הוועד היהודי-אמריקני, הקונגרס היהודי האמריקני ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהודי התפוצות
צילום: AFP
דנון. סכנה
צילום: עידו ארז
מומלצים