שתף קטע נבחר

אונג סן סו צ'י: קוראת לאיחוד הכוחות הדמוקרטיים

כלת פרס נובל אונג סן סו צ'י מעוררת תקוות רבות בקרב העם הבורמזי. "לא פעלתי כל השנים למען העם הזה רק כדי להשמיע קול מוסרי, אלא כדי להשיג תוצאות של ממש"

מנהיגת האופוזיציה במיאנמר, אונג סן סו צ'י, חזרה היום (א') לקדמת הבמה הפוליטית וקראה לכל הכוחות הדמוקרטיים להתאחד. לאחר 7 שנים של מעצר בית, הוכיחה היום כלת פרס נובל כי היא עדיין כריזמטית ומסוגלת לעורר תנועת המונים ועניין רב בקרב הקהיליה הבינלאומית.

 

 

אלפי תומכים הגיעו היום למטה "המפלגה הלאומית הדמוקרטית", הריעו לסו צ'י והקשיבו לנאומה הראשון. "אני מעוניינת לעבוד עם כל הכוחות הדמוקרטיים", אמרה.

 

"אינני נוטרת טינה על אלה שהחזיקו אותי במעצר. אני מאמינה בזכויות אדם ואני מאמינה בשלטון החוק, תמיד איאבק למען הדברים הללו, אך אני זקוקה לתמיכה. אני זקוקה לאנרגיה של העם. אני צריכה לשמוע את קולו של העם... אחר כך נשקול ונחליט כיצד לפעול", אמרה.  

 

סו צ'י פילסה את דרכה דרך ההמון, ונכנסה לבניין המפלגה, שם נועדה עם דיפלומטים זרים. לאחר הפגישה יצאה אל אלפי התומכים וביקשה מהם לא להדרדר לכדי יאוש. "אל תאבדו תקווה", אמרה סו צ'י, בהתייחסה לתקוות העצומות שתולה בה העם הבורמזי, להחלת דמוקרטיה במדינה.

 

היא הבהירה כי אינה תומכת בפעולות אלימות. "אני תומכת בדו-שיח, בדיאלוג. לא פעלתי כל השנים למען העם הזה רק כדי להשמיע קול מוסרי. אני מעוניינת בפעולות שמטרתן להשיג תוצאות של ממש", אמרה.

  

עורך דינה של אונג סן סו צ'י, ניאן ווין, שהוא גם דובר של המפלגה, הבהיר כי החונטה הצבאית לא הציבה תנאים לשחרורה. "היא באמת חופשייה. חופשייה לגמרי, והיא מאושרת", אמר. סו-צ'י שוחררה ממעצר הבית ימים ספורים לאחר שמפלגות מטעם החונטה הצבאית זכו, ללא הפתעות, לניצחון סוחף.

 

בבחירות, שהוגדרו על-ידי המערב כאחיזת עיניים. משקיפים רבים העלו את האפשרות שהיא שוחררה כדי להסיט את תשומת הלב מהבחירות השנויות במחלוקת. 

 

"היא הגיבורה של המדינה שלנו", אמר אמש טין טין יו, סטודנט בן 20 שעמד אמש ליד ביתה של סו-צ'י, "הבחירות זוייפו. כולם יודעים את זה, אבל יש להם רובים אז מה אפשר לעשות? היא היחידה שיכולה להפוך את המדינה שלנו לדמוקרטיה". 

 

מאוד לא סביר שכעת החונטה הצבאית תאפשר לסו-צ'י לפעול באופן חופשי ופומבי כדי לקדם את הדמוקרטיה במיאנמר. לדברי טרבר וילסון, שגריר אוסטרליה לשעבר במיאנמר, מה שיקרה עכשיו תלוי בהגבלות שיטיל המשטר על מנהיגת האופוזיציה ובדברים שהיא תאמר, אם יאפשרו לה. "נצטרך לחכות ולראות. זה יכול להיות משחק של חתול ועכבר", הסביר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סו צ'י. זקוקה לאנרגיה של העם
צילום: רויטרס
מומלצים