שתף קטע נבחר

אובמה מברך: "ההקפאה מאותתת שנתניהו רציני"

מבחינת הנשיא האמריקני ההקפאה היא כבר עובדה מוגמרת. "זה צעד חיובי. אני משבח את נתניהו, זה מאותת כי הוא רציני", אמר אובמה במטוסו בדרך לארה"ב, בזמן שראש הממשלה מנסה לשכנע את השרים לתמוך ב-90 ימי הקפאה נוספים

המתנחלים כועסים על פניית הפרסה, השרים עדיין לא שוכנעו להצביע בעד - אבל הנשיא מרוצה. אחרי מסע בן עשרה ימים במזרח אסיה, שב הערב (יום א') הנשיא ברק אובמה לארצות-הברית. עוד לפני נחיתתו על אדמה אמריקנית, בירך אובמה על החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקפיא פעם נוספת את הבנייה בהתנחלויות. אובמה הביע תקווה שהמו"מ על מעמד הקבע יחודש בהקדם ואז לא יהיה צורך בהקפאה.

 

מחדשים את ההקפאה - הסיקור המלא:

 

"אני משבח את ראש הממשלה נתניהו על נקיטת צעד מאוד מועיל", אמר אובמה במטוסו, "אייר-פורס 1", בנוגע להסכמתו של ראש ממשלת ישראל להקפיא את הבנייה ל-90 יום נוספים, החלטה שעדיין טעונה את אישור הממשלה. "זהו צעד לא פשוט עבורו, אבל זה מראה שהוא רציני", אמר אובמה.


אובמה יורד מה"אייר פורס 1", אחרי 10 ימים באסיה (צילום: AFP)

 

נתניהו שינה עמדתו והסכים להקפאה נוספת לשלושה חודשים, לאחר שארצות-הברית לחצה עליו והציעה בתמורה לספק 20 מטוסי קרב מתקדמים נוספים לישראל, בשווי כשלושה מיליארד דולר, והבטחה כי תטיל וטו במועצת הביטחון ותתנגד באו"ם לניסיון לכפות הסדר מדיני על ישראל.

 

נצי הליכוד יערימו קשיים

אובמה מיהר לברך על המוגמר, אולם לראש הממשלה נתניהו צפויה תקופה קשה בקרוב, עד לאישור הסופי של ההקפאה הנוספת. נתניהו, שצפוי להעביר את ההחלטה בקבינט ואולי אף בפורום רחב יותר של הממשלה, יצטרך להתמודד עם נצי הליכוד שכבר הבטיחו להערים עליו קשיים.


נתניהו בישיבת הממשלה, היום (צילום: מרק ישראל סלם) 

 

בליכוד החל להתארגן לובי המתנגד לתוכנית נתניהו,

בו שותפים השר יולי אדלשטיין, יו"ר הקואליציה זאב אלקין, יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין, ח"כ ציפי חוטובלי, ח"כ איוב קרא ודנון עצמו. מחר ייפגשו חברי הכנסת מהליכוד בלשכתו של השר אדלשטיין, ויבחנו סנקציות דוגמת הצבעה נגד התקציב ונגד הצעות החוק שיבקש נתניהו להעביר.

 

"הליכה להקפאה נוספת היא פשיטת רגל מוסרית של הליכוד וזלזול בהבטחה שלטונית שנתנו כל שרי המפלגה, שלא לחדש את ההקפאה", אמרה חוטובלי. דנון, שהשתתף בכנס של ראשי המתנחלים ביהודה ושומרון, אמר: "כינסנו כינוס חירום של ראשי רשויות כדי לומר לשרים כי בידם לעצור את המהלך הזה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה מסיים את המסע, היום
צילום: AFP
מומלצים