שתף קטע נבחר

אהרונוביץ' למפכ"ל: תן הדו"ח על שוטרי נהריה

הוועדה שמונתה לפני שנה לא פרסמה את מסקנותיה. גורמים במטה הארצי אמרו, כי הדו"ח "לא יהיה נוח" לקצינים בכירים, שרואים עצמם מועמדים להחליף את רב-ניצב דודי כהן בתפקיד המפכ"ל

רגע לפני שהוא מחליט מי יהיה מפכ"ל המשטרה הבא, פנה השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ללשכת המפכ"ל ודרש לקבל את הדו"ח שעסק בהתנהלות בכירי המשטרה בפרשת השוטרים הנוקמים מנהריה.

 

לפני שנה, עם הרשעת ארבעת השוטרים שניסו לפגוע בעבריין מיכאל מור, מינה המפכ"ל רב-ניצב דודי כהן ועדה פנימית

שתבדוק כיצד פעלה המשטרה, לנוכח האיומים שקיבלו השוטרים. לראש הוועדה מונה סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב אילן פרנקו, שבאותה תקופה היה ראש אגף המודיעין במשטרה. פרנקו עצמו הוא אחד המועמדים לתפקיד המפכ"ל הבא. המועמדים הנוספים הם ניצב אורי בר-לב, מפקד מחוז דרום יוחנן דנינו ומפקד מחוז תל-אביב שחר איילון.

 

על-פי גורמים במטה הארצי, שנחשפו לפעילות הוועדה, הדו"ח עצמו שנערך על ידי קצינים בדרגת סגן-ניצב ומעלה, גילה בין היתר כי למטה הארצי הגיעו בעבר ידיעות על מצוקתם של השוטרים. למרות שהוועדה מונתה כבר לפני שנה, עד כה טרם פורסמו מסקנותיה והמלצותיה.

 

גורמים שונים במטה הארצי ייחסו זאת בין היתר, לעובדה שהדו"ח "לא יהיה נוח" לכמה קצינים בכירים, שבין היתר רואים עצמם מועמדים לתפקיד המפכ"ל.

 

אלא שכעת מתברר שהשר לביטחון פנים, שאמור לבחור בשבועות האחרונים את המפכ"ל הבא, עומד על כך שהדו"ח יימסר לו עוד לפני שיקבל את החלטתו. אחרי שביקש כמה פעמים את הדו"ח, ונאמר לו כי הוא עדיין בעבודה, פנה השר שוב כדי לקבל את הדו"ח.

 

בעבר דרשו לקבל את הדו"ח גם שוטרי משטרת נהריה, על-מנת להציגו בבית משפט, אולם הם לא קיבלו אותו. בסביבת השר אמנם לא עשו קישור ישיר בין בקשת הדו"ח לבין ההחלטה על מינוי מפכ"ל - אבל גורם במטה הארצי אמר: "הוא רוצה שהכל יהיה מונח לפניו, לפני שהוא מקבל החלטה חשובה".

 

אהרונוביץ' עצמו נפגש עם ארבעה שוטרים, ערב כניסתם לכלא - שם הם מרצים עונש של שנת מאסר

בפועל. במהלך הפגישה, העלו ארבעת השוטרים בפני השר את טענותיהם לגבי הפרשה ותוצאותיה. אהרונוביץ' הקשיב לדבריהם וחיזק את ידיהם - אולם הבהיר שלא יתערב בהליכים המשפטיים נגדם.

 

במקביל, בימים אלו סוערת המשטרה בשל פרשייה אחרת. בעקבות תלונה שהגישה עובדת, שלפיה סבלה מהתנכלויות ומהטרדה מינית מצדו של אל"מ (מיל') חגי פלג, התפטר האחרון מתפקידו. במחלקה לחקירות שוטרים נבדקת תלונה אחרת, שהוגשה על-ידי גורם אנונימי, ולפיה אותה עובדת הוטרדה גם על-ידי ניצב בר-לב. גורמים בצמרת המשטרה סבורים כי התלונות נגד פלג ובר-לב הן חלק מהמערבולת שהולכת ונוצרת סביב בחירת המפכ"ל הבא, והפנו אצבע לכיוונו של פרנקו.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "תפקיד הצוות שמינה מפכ"ל המשטרה לבחינת תפקוד רשויות האכיפה בנהריה באותה עת היו בדיקת כלל הפעולות המערכתיות ולא האישיות שנקטה המשטרה, וכן המלצה על פעולות אירגוניות צופות פני עתיד. הדו"ח הסופי נכתב בימים אלה, לכשתסתיים כתיבתו, הוא יוצג למפכ"ל ולסגל הפיקוד הכללי".

 

על רקע אותם דברים, דחו מקורבים לאילן פרנקו מכל וכל את הרמזים כאילו הוא שעומד מאחורי הגשת התלונה על בר-לב. "זהו ניסיון בוטה ומכוער להכפיש את שמו", אמר גורם במשטרה. "הוא לא העביר שום דבר למח"ש ולא התעסק בנושא. מי שאומר את הדברים האלה סתם מנסה לשרבב את שמו, לפרשה שלא קשורה אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהרונוביץ'. רוצה את כל המידע
צילום: עופר עמרם
מומלצים