שתף קטע נבחר

הפרקליטים פותחים היום בשביתה: 'האוצר אחראי'

אחרי שהמגעים לשיפור תנאי שכרם הסתיימו בכישלון, ייעדרו נציגי פרקליטות המדינה מכל הדיונים בבתי המשפט, כולל בהארכות מעצר, ולא יגישו כתבי אישום. ועדת חריגים תאשר להם להתייצב לעבודתם במקרים חריגים בלבד

אם לא יחול מפנה של הרגע האחרון, יפתחו היום (יום ג') פרקליטי המדינה מכל המחוזות בשביתה כוללת - לאחר שהאולטימטום שהציבו לאוצר בשבוע שעבר להיענות לדרישותיהם לשיפור תנאי שכרם פקע. משעות הבוקר ועד להודעה חדשה לא יתייצבו נציגי פרקליטות המדינה לדיונים בבתי המשפט, לא יוגשו כתבי אישום וטענות, וכך גם באשר לערעורים, תגובות ובקשות הארכת מעצר בהליכים הפליליים.

 

לצד כל אלה, יקימו הפרקליטים ועדת חריגים שתאשר את קיום העבודה כסדרה במקרים חריגים בלבד. משמעות העיצומים היא ביטול דיונים בתיקים רבים, ובהם גם המתוקשרים - דוגמת משפטו של ראש-הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט.

 

בחודשים האחרונים התקיים משא-ומתן בין משרד האוצר לבין נציגי התביעה. יו"ר ארגון הפרקליטים, בועז גולדברג, טען כי בשנים החולפות חלו שינויים שהביאו לפגיעה קשה בתנאי עבודתם ובשכרם של התובעים מול עובדי ציבור אחרים. בין השינויים שעליהם הצביע גולדברג: הכפלת מספר הפרקליטים בעשור האחרון, ביצוע הליכי התארגנות מחדש ללא קבלת תגמול, וכן היעדר אופק קידום מקצועי.

 

בדקה ה-90: "קוראים לרה"מ ולשרים להתערב"

גולדברג הסביר כי אותו המצב הביא להחלשת הפרקליטות, לקושי בגיוס כוח אדם איכותי כפי שהיה בשנים עברו ובחוסר יכולת להשאיר בשורות התביעה אוכלוסייה זו.

 

למרות האיומים המוקדמים לפתוח בשביתה, טרם מסרו בהנהלת בתי המשפט הנחיות מיוחדות לשופטים כדי להתמודד עם היעדרותם הצפויה של נציגי המדינה מהדיונים - כל זאת, למרות התערבותם של פרקליט המדינה, משה לדור, ושרי המשפטים, יעקב נאמן, להביא לגישור בין הצדדים. לפי שעה, קביעת המדיניות נותרה בהתאם לשיקול דעת השופטים.

 

בניסיון אחרון למנוע את פתיחת השביתה, נועדו נציגי הפרקליטים עם אנשי האוצר לפגישה שהסתיימה בטונים צורמים. "הפגישה הוכיחה את מה שכבר ידענו, שאין לאוצר שום כוונה לנהל משא-ומתן רציני וענייני למרות בקשתו של שר המשפטים", אמר ניב סולומון, דובר ארגון הפרקליטים. "אנו מטילים על האוצר את האחריות המלאה על הנזק שיגרם כתוצאה מהשביתה וקוראים לראש-הממשלה ושרי האוצר והמשפטים להתערב בנעשה באופן מיידי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לדור. הגישור לא הצליח
צילום: ירון ברנר
נתניהו. יתערב בנעשה או לא?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים