שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  למי דומה קרפדה חייזרית שהתגלתה בקולומביה?

  חוקרים מארגוני שימור בינ"ל גילו במקרה ביערות קולומביה שתי קרפדות וצפרדע זעירות, הנחשבות ככל הנראה כחדשות למדע. הבולטת שבחבורה, קרפדה בעלת אף דמוי מקור, הדומה לטענת החוקרים לדמות המאויירת, מר ברנז מסדרת הטלוויזיה 'משפחת סימפסון". ויש גם דיונון ארוך זרועות חדש למדע

  המסע לגילוי צפרדעים אבודות ברחבי העולם נמשך. בחודשים האחרונים מנסים קבוצות מדענים ברחבי העולם לנסות ולאתר כמאה מינים אבודים של דו-חיים, שסברו שיתכן ונכחדו בטבע, אך עדיין קיים סיכוי לאתר אוכלוסיות זעירות שלהן.

   

  רק לפני כחודשיים דיווחו החוקרים על מספר מינים שלא תועדו במשך עשורים וכעת, יש בשורות חדשות מקולומביה על שלושה מינים לא ידועים למדע שהתגלו ביערות במערב המדינה. הפעם יצאו חוקרים מארבעה ארגוני שימור מובילים כדי לנסות ולאתר קרפדה נדירה שלא נצפתה מאז 1930. בתום שבוע של חיפושים בשטח ביערות הגשם במערב המדינה ובתנאי מזג אוויר לא פשוטים, הם לא מצאו את הקרפדה הנחשקת, אך גילו שלושה מיני דו-חיים צבעוניים שככל הנראה נחשבים כחדשים למדע.

   

  אחת התגליות הבולטות היא קרפדה זעירה עם אף מחודד, דמוי מקור נמצאה ביערות הגשם באזור Chocó בקולומביה. לדברי החוקרים, הצבעים וצורת הראש של הקרפדה מסייעים לה להידמות לעלים יבשים שנשרו על האדמה, שעליהם היא חיה, כאמצעי הסוואה מפני טורפים.

   

  במהלך הסקר נמצאו רק שתי קרפדות מעל אורך של שני סנטימטר, אך לדברי מנהל משלחת המחקר, ד"ר רובין מור ומומחה לדו-חיים, הקרפדה מזכירה לו דמות מאויירת מפורסמת מהסדרה "משפחת סימפסון". "האף שלה מזכיר לי את הנבל מר ברנז", הוא אומר. הקרפדה החדשה זכתה גם לבדיקה של אחד הכותבים והמפיקים של סדרת האנימציה, ג'ורג' מייאר, שפעיל בקרן השימור העולמית (CI) ואישר כי אכן תווי הפנים של הקרפדה ועיניה דומים לדמות של מונטגומרי ברנז, הבעלים הרשע של תחנת הכוח הגרעינית בעיר ספרינגפילד בסדרה.

   
  צילום: Robin Moore/iLCP

   

   

  בנוסף לצפרדע החייזרית, התגלתה קרפדה זעירה בעלת עיניים אדומות בוהקות שחיה ביערות הגשם בגבהים של כ-2,000 מטר וצפרדע רעילה שזכתה לכינוי "צפרדע טילים", עקב רגליה האדומות ויכולת הניתור הגבוהה שלה. (ממשפחת Silverstoneia)

   

  כיום יותר משליש ממיני הדו-חיים נכחדו ברחבי העולם ויותר משליש מאויים בהכחדה עקב פטרייה קטלנית הגורמת למותם של מיני דו-חיים רבים ואובדן בתי גידול עקב פעילות האדם. בארגוני השימור מקווים כי ניתן יהיה להגן על אזורי המחייה של המינים החדשים שהתגלו ומדגישים כי הצפרדעים והקרפדות מהווים סמן חשוב לבריאות הנחלים והנהרות באזור.

   

  עלה ברשת: דיונון חדש למדע

  ומיערות קולומביה, מגיעה גם בשורה מהאוקיינוס ההודי, לאחר שמדענים מדרום אפריקה הכריזו על גילוי של מין חדש של דיונון גדול. הדיונון בגודל של כ-70 סנטימטר, בעל עיניים גדולות ושתי זרועות ציד ארוכות, נחשב לאחד הפרטים הגדולים במחלקת הדיונונים (chiroteuthid) המאופיינים כבעלי חיים ארוכים, ובעלי איברים המסוגלים להפיק אור, המשמש אותם למשוך אליהם טרף.

   

  בתום ניתוח של כ-7,000 דגימות שנאספו במהלך סקר מדעי שנערך על ידי איגוד השימור העולמי (IUCN) בסיוע חוקרים ימיים מכל העולם, בדרום האוקיינוס ההודי בשנה שעברה, כדי לחשוף את מגוון מיני בעלי החיים המצויים בו וכדי להגן על הסביבה הימית.

   


  (צילום: Rainer von Brandis)

   
  במהלך הסקר הימי זוהו למעלה מ-70 מינים של דיונונים והחוקרים מעריכים כי מדובר בכמות של כ-20 אחוז בלבד ממגוון הדיונונים הקיימים בעולם. אלכס רוג'רס, המנהל המדעי וביולוגי ימי מטעם האגודה הזואולוגית בלונדון ציין כי בימים האחרונים למעלה מ-20 מדענים בודקים את תכולת עשרות הצנצנות המכילות דגימות של דגים, דיונונים ויצורים שונים שנאספו במהלך הסקר כדי לערוך להם בדיקות מיקרוסקופיות. לדבריו, בעלי חיים רבים שנאספו נראים דומים מאוד זה לזה ולכן נעזרים החוקרים בשיטות זיהוי מורכבות כדי להבדיל בין החיות.

   


  פורסם לראשונה 17/11/2010 11:27

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרפדה בעלת אף מחודד
  צילום: CI
  דומה לברנז הרשע? כותב משפחת סימפסון סבור שכן
  צפרדע "טילים" רעילה
  צילום: CI
  האזור בו נמצאו הדו-חיים החדשים
  צילום: CI
  חלקלק. דיונון חדש למדע
  צילום: Rainer von Brandis
  מומלצים