שתף קטע נבחר

הממונה על ההגבלים רונית קן פורשת במפתיע

לאחר שש שנים בראש הרשות להגבלים עסקיים, ביקשה קן משר התמ"ת בנימין בן אליעזר לסיים את תפקידה. "נפלה בחלקי זכות גדולה להוביל את הרשות בתקופה כלכלית סוערת"

הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן הודיעה היום (ג') לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר על רצונה לפרוש מתפקידה לאחר שש שנים. "נפלה בחלקי זכות גדולה להוביל את רשות ההגבלים העסקיים בתקופה כלכלית סוערת להישגים בתחום התחרות לטובת הצרכן הישראלי והמשק בכללותו", אמרה קן.

 

קן הוסיפה כי היא "בטוחה שרשות ההגבלים העסקיים תמשיך להיות המגן הקדמי של התחרות במשק הישראלי". היא הודתה לשר התמ"ת "על תמיכתו בעשיית הרשות וקידום התחרות, ולצוות עובדי הרשות על מקצועיותם ומסירותם יוצאת הדופן שבאה לידי ביטוי בכל מישורי הפעילות של הרשות והישגיה".

 

בן אליעזר הודה לקן על תרומתה לקידום התחרות והגנת הצרכן בישראל ואמר כי ״בשנים האחרונות הצליחה הרשות להגבלים עסקיים לקדם אכיפת החוק, לשמור על התחרות ורווחת הצרכן. התחרות היא אחת מהדרכים להתמודד עם המשבר הכלכלי ועל כן תפקיד הרשות הוא מרכזי וחשוב במיוחד בימים אלו - רונית הצליחה להשיג הישגים משמעותיים גם בתחום זה״.

 

קן היא האישה הראשונה שמונתה לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים בשנת 2005 וזוהי השנה השישית והאחרונה לכהונתה. טרם מינויה, כיהנה כסמנכ"ל לסחר חוץ במשרד התמ"ת ונספח מסחרי בשגרירות ישראל בלונדון.

 

מאבק בעמלות הבנקים

הנושאים המרכזיים שקודמו על ידי הממונה במהלך כהונתה כוללים אישור הצעת חוק בנושא קבוצות ריכוז. מטרת הצעת החוק להעניק לממונה סמכויות אשר יאפשרו טיפול בתופעת השווקים הריכוזיים ובבעיות התחרותיות הקיימות בשווקים אלה.

 

כמו כן, היא פעלה בנושא עמלות הבנקים. ב-2009 קבעה קן כי התקיימו הסדרים כובלים בין חמשת הבנקים הגדולים בישראל שעניינם העברת מידע הנוגע לעמלות. הקביעה פורסמה בעקבות חקירה שניהלה הרשות בנושא.

 

בנושא כרטיסי אשראי, הממונה קן קידמה הסדר סליקה צולבת בין חברות כרטיסי האשראי אשר פתח לראשונה את כרטיס המסטרכרד לסליקה צולבת. במסגרת ההסדר, אשר הוגש לאישור בית הדין להגבלים עסקיים, חויבו חברות כרטיסי האשראי להוריד את עמלת הסליקה הצולבת בין החברות במתווה הורדה, משיעור של 1.25% שהיה נהוג טרם ההסדר ועד לשיעור של 0.875%.

 

מלחמה בקרטלים

בתחום התעופה, קידמה קן את החלת חוק ההגבלים העסקיים על תחום התובלה באוויר, במטרה להביא לפתיחתו של התחום לתחרות. חוק ההגבלים העסקיים תוקן על מנת לאפשר בחינת התחום ובהמשך הותקן פטור סוג המגדיר את סוגי ההסכמים שאינם פוגעים בתחרות.

 

משמעות התיקון היא כי הסכמים בין חברות תעופה הפוגעים בתחרות לא יאושרו. בעקבות בדיקת הרשות לא אושרו הסכמים אשר פגעו בתחרות וגרמו לעליות מחירים בקווים בהם התקיימו.

 

כמו כן, בתקופת כהונתה של קן התנהלו שורה של תיקים פליליים בבתי המשפט ובהם קרטל הגז, קרטל המעטפות, קרטל הרמזורים, קרטל חטיפי בריאות, ועוד שורה של תיקים. הוגש כתב אישום בגין הפרה של תנאי מיזוג וניסיון להסדר כובל כנגד שופרסל ומנהליה הבכירים, נפתחו חקירות בחשד לקיומו של קרטל בתחום מדי המים וחשדות לקיומו של קרטל בלחם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רונית קן ממונה על הגבלים עסקיים
מומלצים