שתף קטע נבחר

ברוורמן: להשעות את הרב אליהו, הוא סיכון לגליל

התבטאויותיו של הרב שמואל אליהו, שפסק כי אין להשכיר דירות לערבים, עוררו את חמתו של השר לענייני מיעוטים. במכתב ששיגר לשר הדתות טען כי הרב אליהו "מנהל מסכת של הסתה גזענית" ולפיכך יש להשעותו מתפקיד רב העיר צפת

השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן, שיגר הבוקר (יום ד') מכתב לשר לשירותי דת, יעקב מרגי, ודרש ממנו לפתוח בהליכים להשעייתו המיידית של הרב שמואל אליהו מתפקידו כרבה של העיר צפת. לדברי ברוורמן, התבטאויותיו של הרב הופכות אותו ל"סיכון חברתי לגליל".

 

"הרב אליהו, המקבל את משכורתו מן הקופה הציבורית, מנהל מזה שנים מסכת ממושכת של הסתה גזענית כלפי האוכלוסייה הערבית", טוען ברוורמן במכתבו. "הוא פורש את משנתו הקיצונית במגוון אמצעי תקשורת ובפני קהלים שונים ומנצל את תוארו כרבה של העיר צפת כדי לפסוק נגד משכירי דירות לאזרחים הערבים, ובכך פוגע במרקם היחסים שבין יהודים וערבים תושבי הגליל".

 

ברוורמן טוען כי לא מדובר בעיניו במקרה של זכות לגיטימית להבעת עמדה, שכן מתוקף תפקידו של הרב אליהו כרב עירוני, עליו לייצג את רוח היהדות "המושתת על שלום ודרכי נועם". מעבר לזאת, כתב, כממונה מטעם המדינה, מחויב הרב שלא לפעול כנגדה.

 

במכתב, ברוורמן מצטט את חוק שירותי הדת היהודיים, לפיו שר הדתות מוסמך לערוך הליך שיפוטי נגד רב עיר אם נהג שלא כהלכה במילוי תפקידו, התנהג באופן שאינו הולם את מעמדו של רב בישראל או הורשע בעבירה שבנסיבות העניין יש בה משום קלון. "לאור המשתמע מסעיף זה אבקשך להגיש קובלנה

נגד הרב ולדאוג להשעייתו המיידית", כתב ברוורמן.

 

בשיחה עם ynet לא נשמע הרב אליהו חושש. בתגובה למכתב אמר: "אני מבין שברוורמן ושאר חבריו במפלגת העבודה רוצים לפטר את כולם ולהתכחש לעבר של כולנו. דרישתו מתכחשת גם להרצל, נורדאו, בן-גוריון ואנשי תנועת העבודה האמיתית שראו בגאולת הקרקעות מידי הערבים ערך ציוני גדול וכלי מרכזי בדרך לבניית מדינה יהודית.

 

"לפי ברוורמן, יש להשעות לא רק אותי, אלא עוד אלפי רבנים שפוסקים על-פי ההלכה שאין להשכיר או למכור בתים לערבים בארץ ישראל - בהם הרב עובדיה יוסף, הרמב"ם ור' יוסף קארו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוורמן. דורש
צילום: דנה קופל
הרב אליהו. לא מתרגש
צילום: אביהו שפירא
מומלצים