שתף קטע נבחר

הרב אבינר: לא לקרוא טוקבקים

אם אתם מתלמידיו של הרב שלמה אבינר, אתם מתבקשים לקרוא את הכתבה אך לא להמשיך אל התגובות. "הטוקבקים היו יכולים להביא ברכה, אבל יש שם הרבה לשון הרע והלבנת פנים"

 לא עוד "כנסו, כנסו": הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, קובע כי אין לקרוא תגובות שמפרסמים גולשים לכתבות ומאמרים באתרי האינטרנט, זאת מחשש לעבירות דתיות ומוסריות הכרוכות בזה.

 

בשיחה עם ynet הדגיש הרב אבינר כי אין מדובר בפסק הלכה או באיסור גורף מכוח סמכות אחרת, אלא בהכרעה שלו כלפי תלמידיו, שניתנה בתשובה לשאלה שהופנתה אליו ב-SMS. "לאחר קריאת כתבה כשרה מותר לעיין בטוקבקים?", נשאל, והשיב: "לא, (משום) חשש כבד של לשון הרע, הלבנת פנים ודברים בטלים". השו"ת פורסם בשבועון "מעייני הישועה" המחולק בבתי כנסת.

 

"הטוקבקים היו יכולים להביא ברכה עצומה, אבל בפועל אנחנו רואים שיש שם גם הרבה דברים לא טובים, ואז יצא שכרו בהפסדו", הסביר הבוקר (יום ה') הרב אבינר ל-ynet. לדבריו, האפשרות להגיב לפרסומים ולפתח דיון הייתה אמורה לעזור "לברר, ליישר ולתקן את הדעות" ולכן "זה היה יכול להיות דבר מעולה", אך במקום זאת היא מנוצלת לעלבונות ולשון הרע בזהות בדויה, שעל כך נאמר בתורה "ארור מכה רעהו בסתר".

 

"פרופסור כותב מאמר, ואז איזה צוציק מגיב לו: 'אתה לא מבין כלום, שוב אתה עם השטויות שלך'", הדגים

הרב, "מותר כמובן לחלוק ולהתווכח, אבל איזה מין סגנון זול וגס זה?".

 

לאחר שבחן את המצב המורכב - שבו בטוקבקים יש ברכה וקללה - הכריע כי עדיף לוותר על קריאתם, והסביר: "אני לא יכול לומר לשואל להסתכל בהם באור ביקורתי, לקרוא רק את הטוב, כי זה לא הולך ככה. אדם נסחף אחרי זה. צריך החלטה. זה כמו השאלה האם לאכול מרק שיש בו כמה ירקות לא בריאים. כולנו מוותרים על הרבה דברים שהיו יכולים להיות טובים בגלל האלמנטים השליליים שלהם. הרי אתה לא במדבר, ששם אין לך מה לאכול, אז לא טועמים מזה. מוצאים מזון אחר. במקום אני ממליץ לקרוא את ה'טוקבקים' של רש"י על התורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שלמה אבינר
צילום: דודי ועקנין
נא לא לקרוא
מומלצים