שתף קטע נבחר

גורמים בארה"ב: עדיין מתמקחים על פרטי המסמך

בוושינגטון אמרו כי מרבית הסוגיות הלא פתורות במסמך הן שגרתיות. גורמים בירושלים אמרו ל-ynet: "יש עדיין התדיינות בנוגע לחבילה הביטחונית. יש בעיתיות מסוימת לגבי דרך הספקת המטוסים. כרגע ש"ס זזה הצידה"

בירושלים מיהרו לשחרר הצהרות אופטימיות, אך בארצות הברית נוקטים במשנה זהירות: גורם בכיר בממשל אובמה ציין כי ארה"ב וישראל עדיין "מתמקחות" על פרטי מסמך ההתחייבות. הבכיר ציין כי מרבית הסוגיות הלא פתורות הן "יחסית שגרתיים", אך הוסיף כי אין זה סביר שיגיעו להסכמה תוך זמן קצר. לדבריו, אין זה ברור מתי יסוכם המסמך סופית.

 

בישראל אותתו הלילה (יום ו') כי הסעיפים שנותרו פתוחים, הם מעטים. גורמים מדיניים בירושלים הביעו אופטימיות זהירה, כי ניתן יהיה לסכם ולגבש את המסמך האמריקני תוך זמן קצר יחסית. ביום רביעי בערב נחשפה לראשונה ב-ynet המחלוקת עם ארה"ב סביב מטוסי ה F-35, שאת הבאתם לישראל סיכם נתניהו עם קלינטון ביום חמישי שעבר. במהלך יום חמישי אמרו גורמים המצויים

 בסוד העניין של המגעים עם ארה"ב, כי חלה התקדמות גם בנושא זה והמטוסים יסופקו בשנת 2015. עם זאת נראה כי קיימת עדיין אי הבנה סביב התשלום עבור המטוסים.

 

נתניהו טרח להבהיר לשריו גם בישיבת השביעייה במוצאי שבת וגם בישיבת שרי הליכוד, כי 20 המטוסים יוענקו לישראל כמענק מארה"ב ושישראל לא תצטרך לשלם עבורם מתקציב הסיוע הביטחוני. בנושא זה נמשכים המגעים עם הממשל, שכן נראה כי האמריקנים נתנו פרשנות אחרת לסיכומים שהושגו בניו יורק בין קלינטון לנתניהו. בנושא זה היו גם אי הבנות בין ישראל לארה"ב בנוגע למועד הספקת המטוסים, כשבישראל דרשו את המטוסים בשנים הקרובות ואילו בארה"ב פירשו כי הם יסופקו לאחר שיושג הסכם קבע עם הפלסטינים.

 

גורם בירושלים אמר הלילה ל-ynet: "יש עדיין התדיינות בנוגע לחבילה הביטחונית. יש בעיתיות מסוימת לגבי דרך הספקת המטוסים. כרגע ש"ס זזה הצידה והדרישות שלה לגבי הבנייה בירושלים מהוות מכשול משני בסיכום המסמך". כפי שנכתב ב-ynet ברביעי בערב, במסמך המתגבש עם האמריקנים יש התחייבות של ארה"ב כי בתום תקופת ההקפאה השנייה לא תידרש ישראל להקפאה נוספת. נושא ירושלים אמנם לא מוזכר במפורש, אולם גורמים המעורים בפרטי המו"מ ציינו כי משתמע מהמסמך שירושלים אינה כלולה בהקפאה.

 

אופטימיות זהירה

בסך הכל בדרגים המדיניים הבכירים שררה הלילה אופטימיות זהירה לגבי האפשרות שיושג הסכם, שיובא לאישור הקבינט בעתיד הקרוב. גם ראש הממשלה נתניהו הביע אמש בנאום פומבי אופטימיות ואמר כי הוא משוכנע ככשיושג ההסכם הסופי, שרי הקבינט יאשרו אותו. גורמים בירושלים אמרו כי בין היתר המו"מ מתנהל יחסית לאט, גם בשל הפרשי השעות בין ירושלים וושינגטון, אך ציינו כי יש התקדמות שתוביל אולי בסוף לחידוש ההקפאה.

 

במקביל, נתניהו נפגש השבוע עם משלחת של כ-50 חוקרים ממכון מחקר יוקרתי בוושינגטון, ואמר להם כי הוא מתעקש לקבל מסמך התחייבויות אמריקני כדי להיות בטוח כי "ארצות הברית איתי". "הוא הציג עמדה מאוד קשוחה בנושא הזה", סיפר

 גורם המכיר את פרטי השיחה של ראש הממשלה עם אנשי המכון האמריקני. המשלחת נפגשה גם עם אהוד ברק, אהוד אולמרט וציפי לבני ולפני הגעתה לישראל נפגשה עם מלך ירדן עבדאללה, וכן עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן.

 

נתניהו אמר בפגישה כי הוא מעוניין בקידום התהליך המדיני, אך גורמים ששוחחו עם חברי המשלחת האמריקנית טוענים כי הוא ביקש גם להנמיך ציפיות בנוגע ליכולת להגיע להסכם סופי עם הפלסטינים. גורמים אחרים מספרים כי נתניהו דווקא הביע מחוייבות לתהליך המדיני, ונשמע כמי ש"מעוניין מאוד לקדם את הנושא ולהגיע להסכם. הוא נשמע מאוד רציני", אמרו אותם גורמים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום. חוגג מוקדם מדי?
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים