שתף קטע נבחר

יאיר קליין נחת בישראל: "ההרגשה נהדרת"

שלוש שנים אחרי שנעצר ברוסיה וכמעט הוסגר לקולומביה, שם נידון ל-11 שנות מאסר בגין סיוע לכאורה לארגון טרור, שב קליין ארצה, ובני משפחה וחברים התנפלו עליו בחיבוקים. הוא ביקר הממשלה במרומז, ועל צו המעצר אמר בנחרצות: "הכל קשקוש"

סא"ל (במיל') יאיר קליין נחת הלילה (שבת) בארץ, שלוש שנים ושלושה חודשים אחרי שנעצר ברוסיה. קליין שוחרר אתמול מהכלא בתום סאגה משפטית ארוכה שבשיאה כמעט הוסגר לקולומביה, שם נגזרו עליו 11 שנות מאסר בגין סיוע לכאורה לארגון טרור שפעל בשם ברוני סמים. עם נחיתתו בארץ אמר: "ההרגשה נהדרת".

 

קליין נחת בנמל התעופה בן-גוריון בחצות, ואת פניו קיבלו חברים, בני משפחה וגם בת זוגו, מיכל בר, שעמה נפגש לראשונה מאז מעצרו. הוא התחבק איתה ועם חבריו. קליין התייחס לצו הבינלאומי שהביא למעצרו, וטען כי "הכל קשקוש".

 

הוא אמר כי את הזמן הצפוי לו מחוץ לכלא הוא מתכוון להקדיש למחשבות ולכתיבת שני ספרים. כשנשאל למה התגעגע יותר מכל לא היסס להשיב "לנשים", וסיפר כי אפילו יש לו תוכניות כבר למחר: "אני נפגש עם חברים, ובצהריים אפגוש את בני".

 

קליין, שמובילי המאבק לשחרורו השמיעו לאורך השנים ביקורת קשה על התנהלות ממשלת ישראל בפרשה, מתח ביקורת מרומזת על הממשלה, ולא חסך שבטו גם מציפי לבני שכיהנה כשרת החוץ בחלק מתקופת מעצרו. "מי זאת ציפי לבני? אפילו אלוהים לא נתן לה לשתות מהשוקת", אמר. כשנשאל מה דעתו על טיפול הממשלה בסוגייה שלו, השיב: "הממשלה שלך, לא הממשלה שלי". הוא אמר כי חלק מהסיבה לשחרורו הוא העיתונות.

 

החברים חיכו עם דגלי הצנחנים

קליין נעצר בנמל התעופה במוסקבה באוגוסט 2007, אחרי שקולומביה הוציאה נגדו צו מעצר בינלאומי. המדינה הדרום-אמריקנית הוציאה נגדו את הצו, אחרי שנידון בה ל-11 שנות מאסר בגין מתן ייעוץ צבאי והכשרת ארגון טרור מקומי, שפעל בשם ברוני הסמים בעיר מדיין נגד כוחות הממשלה בשנות ה-80 וה-90.


קליין ובת זוגו מיכל בר. "מאושרת שהכל נגמר" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מאז מעצרו הוחזק קליין במוסקבה, ובני משפחתו פעלו למנוע את הסגרתו בטענה כי הסגרה כזו - פירושה מוות. אחרי שבית המשפט העליון ברוסיה פסק כי קליין בר-הסגרה, הפך בית הדין האירופי בשטרסבורג את ההחלטה, והורה למנוע את הסגרת קליין. שופטי בית הדין האירופי הסבירו כי אנשים שנעצרים בקולומביה בגין עבירות כמו אלה המיוחסות לקליין - מעונים

באופן קשה.

 

בין האנשים שהגיעו לקבל את פניו עם נחיתתו בנתב"ג הייתה בת זוגו, מיכל בר. "אני מאושרת שהכל נגמר והוא בבית",

סיפרה זמן קצר לפני הנחיתה. "כשדיברתי איתו התרגשתי. אני מניחה שעוד גורמים התערבו כדי שהמהלך ייצא לפועל". בר סיפרה כי המשפחה והחברים הכינו לקליין אוכל טעים ומחכים לו: "זו לא רק השמחה שלי".

 

לקבלת הפנים לקליין הלילה הגיעו גם חבריו מימיו בצבא. אחד מהם, יענקל'ה ניר, סיפר: "ציפינו לשחרור הזה הרבה זמן, ואנחנו מאוד שמחים שזה קרה כי חיכינו פה. הוא היה צריך להיות משוחרר כבר מזמן. זה שהוא לא שוחרר זה פאשלה. חבריו של קליין הביאו אתם לנתב"ג דגלי ישראל ואת דגלי חטיבת הצנחנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קליין ובר עם הנחיתה בנתב"ג
צילום: אוהד צויגנברג
"הממשלה שלך, לא שלי". קליין בארץ
צילום: אוהד צויגנברג
הקרובים חיכו עם דגלים. "הולך לחשוב ולכתוב"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים