שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האיסלאם היהודי

  פרופ' הנטינגטון מציין בספרו "התנגשות הציוויליזציות" כי בישראל קיימת ציוויליזציה יהודית. על רקע נכונות בג"ץ לאשר את ההפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים, משגר לו אסף וול תיקון קל: שתי ציוויליזציות לעם אחד

  לכבוד פרופ' סמואל הנטינגטון.

   

  מכובדי,

   

  הנני אחד מרבים שקראו את ספרך "התנגשות הציווילזציות". אם הבנתי נכון את דבריך, הנך מונה שבע-שמונה ציוויליזציות המאכלסות את הכדור שעליו אנו חיים בקושי. לעם היהודי הנך מקדיש בסך הכל הערת שוליים בעמוד 48 (במהדורה האנגלית), שבעניינה עולות בי מספר תהיות.

   

  ראשית, כראש בית הספר ללימודים בינלאומיים באוניברסיטת הרווארד, היה עליך לדעת כי מדובר במספר בעייתי במיוחד עבור כמה מאיתנו. שנית, המקום שהקצית עבורנו משקף אולי את גודלנו האמיתי ביחס לאוכלוסיית הכדור, אך לא את חשיבותנו בעיני עצמנו.

   

  ברם, לא בשל עניינים אלו אני פונה אליך כדי שתתקן הערה זו, אלא בשל תוכנה. אתה כותב כי מאז הקמת מדינת ישראל ניתן להחשיב גם את היהדות כ"ציוויליזציה". ייתכן, אולי, שהדבר נובע מהעובדה שטרם זכית לצפות ב"היפה והחנון". בכל מקרה, ברצוני להרחיב מעט את דבריך.

   

  בשל מספר אירועים הפוקדים את מדינת היהודים לאחרונה, ואפילו היום, מתברר כי בישראל מתקיימות שתי ציווילזציות ולא אחת: הראשונה, המוכרת, מזוהה במובהק עם תרבות המערב הדמוקרטית. אך אם נבחן את השנייה, נגלה כי היא מקיימת את כל הסממנים העיקריים של הציווילזציה המוסלמית. אציין כי אינני מתכוון לענקי הזמר המזרחי, אלא לחברה החרדית, זו המכונה באנגלית "אולטרה-אורתודוקס". ודאי כבר הבחנת כי הופעת המושג "אולטרה" שלא בסמיכות לטיטולים אלא למאפיינים דתיים, לרוב מגיעה לכדי אש ותמרות עשן.

   

  אמת, דוברי התרבות הנ"ל מכחישים כל זיקה לאיסלאם, אך אם נבחן את ההתרחשויות בתצפית אובייקטיבית, נגלה דמיון מדהים. למשל, האיבה לערכי הדמוקרטיה וההתרסה נגדם הן אבני בסיס במהותן של שתי התרבויות. עוד בתפריט: דיכוי נשים, רדיפת הומוסקסואלים ומניעת חופש דת לאחרים. "אם ההפגנה הזו תיערך, יהיה גיהנום בעיר והיא תבער" - כך התבטא דובר עיריית בני ברק, על כוונת סטודנטים למחות על חוק האברכים. תגובה דומה נשמעה מפי בכירים באום אל-פאחם לפני הפגנות הימין. עניינים נוספים הם חוסר השתלבות, "התקרבנות" ודחיית ביקורת מכל סוג. והיום דברים אלה מקבלים משנה תוקף, על רקע כוונת בג"ץ לאשר הפרדה מינית באוטובוסים.

   

  בדומה למוסלמים באירופה, גם לחרדים אין שום עניין להשתלב בחברת המעטפת. אלה גם אלה, במעשיהם, פועלים לחיסול מדינת הרווחה הנושאת אותם. תרומתם לכלכלה ולביטחון נמוכה ביותר. בכל זאת, לתפיסתם הם "קורבנות" המופלים בידי המערכת.

   

  האמת בידינו

  המאפיין הקיצוני ביותר של ציווילזציה זו הוא הדת. כידוע, אין היהדות מסיונרית כלפי חוץ, להפך. אך אין כך הדבר כלפי פנים. בדומה למוסלמים, שואפים ה"אולטרות" להכפיף את כלל הסובבים אותם לחוקיהם. כך הם פועלים לאנוס את יתר הציבור לנהוג כמנהגיהם בנישואים, גירושים, גיור וכדומה.

   

  שני הציבורים אף חותרים להקמת ממלכה שהמוסלמים מכנים "דאר אל איסלאם" והחרדים "מדינת הלכה". באוטופיות אלו

  ינהגו כולם על-פי "דרך האמת", שהם כמובן פטרוניה. הדרך להשיג מטרה זו פשוטה: שימוש ציני בדמוקרטיה כדי להחריבה. גיוס כוח אלקטורלי באמצעות שכנוע, כפייה וריבוי טבעי מואץ, הנתמך בקצבאות הרווחה. ממש כמו בלונדון ובפריז.

   

  פרופ' הנטינגטון, המציאות מוכיחה כי היהודים בישראל אינם מהווים ציווילזציה אחת. למעשה, מדובר בזירה נוספת של התנגשות הציוויליזציה המערבית באיסלאמית. היות שכל דבריי אלה לא נועדו אלא כדי לתקן את הכתוב, מן הראוי שתעדכן את אותה הערת שוליים בעמוד 48.

   

  תודה והמשך התנגשות ציוויליזציות מהנה לכולנו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים