שתף קטע נבחר

הונאת המיליונים בישיבות: "מפעלים לזיוף"

לפי החשד, מוסדות חרדיים הונו את המדינה והעומדים בראשם גרפו עשרות מיליוני שקלים במרמה. במשטרה סיפרו כי רב ובנו חשודים שזייפו באמצעים מתקדמים תעודות זהות: "רק חלק מזערי מהתלמידים שעליהם דיווחו הישיבות אכן למדו שם"

שעות לאחר הפשיטה על מוסדות החינוך החרדיים באזור ירושלים בחשד להונאה של עשרות מיליוני שקלים בכספי המדינה, אמרו הערב (יום א') במשטרה כי העמותות המפעילות את המוסדות פעלו כפס ייצור תעשייתי של ממש לזיוף ומרמה.

 

"המוסדות שעליהם פשטנו פעלו כמפעלים לכל דבר וייצרו באופן שיטתי תעודות זהות מזויפות, חלקם של תלמידים קיימים שלא למדו בישיבות והיתר של אנשים שכלל אינם קיימים", אמר סגן-ניצב חיים שמואלי, ראש הזרוע המבצעית ביחידה המרכזית ירושלים.

 

לדבריו, "כל אלה נעשו כדי להגדיל את קבלת כספי הסיוע החודשיים שמשלמת המדינה. בבדיקה שערכנו, גילינו שרק חלק מזערי מהתלמידים שעליהם דיווחו הישיבות אכן למדו שם, הלכה למעשה".

 

במשטרה עצרו שישה בעלי תפקידים שונים בעמותות בחשד למעורבות במעשה. כמו כן, עוכבו לחקירה ארבעה אחרים. סנ"צ שמואלי סיפר כי בין החשודים גם אב ושני בניו. "הם הפיקו חומר גלם לייצור התעודות שהוא זהה לזה שמשרד הפנים עושה בו שימוש. באמצעות ציוד משוכלל הם הצליחו להפיק תעודות זהות מזויפות שלא ניתן לזהות שאינן אמיתיות בעין רגילה".


שוטרים מחוץ לאחד המוסדות (צילום: יוסי פורמנסקי, בחדרי חרדים)

 

החשודים שכרו את שירותיהם של עורכי הדין יאיר גולן ויאיר נהוראי. בשלב זה, הם שומרים על זכות השתיקה ואינם משתפים פעולה עם החוקרים.

 

לפי ההערכה במשטרה, התבצע הזיוף לאורך כמה חודשים - וכעת נבדק לאן הועברו מיליוני השקלים שהוצאו במרמה מהמדינה. עד לפשיטה הבוקר, התנהלה החקירה במישור סמוי, שהפך גלוי כשהחוקרים ערכו חיפושים בשלושה מוסדות שונים במקביל.


התעודות המזויפות. כמעט זהות לגמרי למקור (צילום: נועם מושקוביץ)

 

כל העצורים בפרשה הועברו לחקירה במפלג ההונאה וביחידה המרכזית של ירושלים, ויובאו מחר לדיון בהארכת מעצרם. ככל הנראה, צפויים מעצרים נוספים של אישים שייתכן שהיו קשורים למעשי המרמה.

 

ממשרד החינוך, שמתקציבו הועברו התשלומים שבמרכז הפרשה, נמסר כי "ישראל היא מדינת חוק והמשטרה ממלאת תפקידה לחקור על-פי חוק. אנו סומכים על המשטרה ומשוכנעים שהיא תגיע לחקר האמת".

 

בהכנת הכתבה השתתף תומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשיטה על המוסדות החרדיים, הבוקר
צילום: אתר בחדרי חרדים
שוטרים מאבטחים את החוקרים
צילום: אתר בחדרי חרדים
מומלצים