שתף קטע נבחר

פישר עוקץ: שהאוצר יביא כסף במשבר הבא

הנגיד התעמת עם בכיר האוצר עודד שריג סביב השאלה מי צריך להיות המפקח על שוק ההון בישראל. פישר: המגמה בעולם היא לרכז את הסמכויות בבנקים המרכזיים. שריג: המודל הקיים הוכיח את עצמו

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר והממונה על שוק ההון באוצר עודד שריג "התקוטטו" היום (ג') בכנסת סביב השאלה מי צריך להיות המפקח על שוק ההון בישראל, הבנק המרכזי או האוצר. פישר הצביע על לקחים שהעולם הפיק מהמשבר האחרון, שמחזק את סמכויות הפיקוח בידי הבנקים המרכזיים, והזכיר את החלק הארי של בנק ישראל בהתמודדות במשבר האחרון.

 

שריג, שלא היה באוצר בזמן המשבר, אמר שהמודל הישראלי הקיים, בו שולטים המפקח על הבנקים, הממונה על שוק ההון ויו"ר רשות ניירות ערך, הוכיח את עצמו בתור המודל הנכון. פישר עקץ את שריג באומרו ש"במשבר הבא אם גוף פיננסי ייפול, שהאוצר יביא לו את הכסף".

 

הוויכוח התנהל בוועדת המשנה של ועדת הכספים לביטוח בשוק ההון. יו"ר הוועדה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) זימנה את השניים לדון על מבנה הפיקוח בעקבות הצעת חוק שהגישה ועומדת לעלות בוועדת השרים לחקיקה בשבוע הבא, בה היא מציעה שהפיקוח יתחלק בין בנק ישראל לרשות לניירות ערך. אבל בדיון נכח רק ח"כ אחד מלבד היו"ר.

 

שריג אמר שלא ייתן יד לחוק שמבקש לחסל את האגף שלו. קירשנבאום אמרה שאם תוקם ועדה לדיון על הפיקוח היא תקפיא את הצעתה. שריג הגן על המבנה הקיים באומרו כי הוא המודל הרצוי נגד הריכוזיות ובכוחו להיות הגורם המאזן בין השמירה על היציבות, התחרות וההוגנות שאחד לא יבוא על חשבון השני. "המשק הישראלי קטן מכדי שניקח סיכונים בתחום הזה", אמר.

 

פישר טען כי המגמה בעולם לרכז את הסמכויות בבנקים המרכזיים היא במודל דו ראשי – אחד לשמירת היציבות הפיננסית, השני להגנה על הצרכנים. "אבל אי אפשר להגיד שכל מערכת תהיה יעילה בכל מצב ויש מדינות שפועלות בדרכים שונות", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים