שתף קטע נבחר

זירת הקניות

"לבדוק ריכוז החומרים המסוכנים במפרץ חיפה"

יו"ר הוועדה לסביבה ובריאות של הכנסת הודיע כי יכנס דיון דחוף בדליפת הגז מבתי הזיקוק: "אינטרסים כלכליים לא יכולים לגבור על הבטחת הבטיחות והבריאות של העובדים והציבור". מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "זה לא הארוע הבעייתי ביותר, יש חומרים אחרים במפרץ חיפה"

יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות של הכנסת ח"כ דב חנין, הודיע אמש (ג') כי בכוונתו לכנס את הוועדה בהקדם לדיון דחוף בדליפת הגז שהתרחשה במפרץ חיפה, שכתוצאה ממנה נהרגו שני עובדים ונפגעו לפחות עשרה אחרים. 

 

 

חנין הוסיף כי יש לבדוק בהקדם את ריכוז החומרים המסוכנים במפרץ חיפה: "בדיקה כוללת של המפעלים וריכוזי החומרים המסוכנים במפרץ חיפה חיונית ודחופה. אינטרסים כלכליים לא יכולים לגבור על הבטחת הבטיחות והבריאות של העובדים והציבור".

 

זה זמן רב שמומחי איכות סביבה טוענים, שאזור מפרץ חיפה הוא פצצה מתקתקת בשל הריכוז הגבוה של חומרים מסוכנים בקרבה למאות אלפי התושבים בחיפה ובקריות. 

 

לאחרונה החליט המשרד להגנת הסביבה לבחון חלופות למיקום מיכל האמוניה שבמפרץ חיפה, זאת בעקבות המלצות הוועדה בראשות אלוף (מיל') הרצל שפיר, שהוקמה בעקבות מלחמת לבנון השנייה. על פי דו"ח הביניים של הוועדה, במקרה של פגיעה חמורה בנמל חיפה או בחלק ממפעלי המפרץ, עלולה להיפגע אוכלוסייה בהיקף של עד 100 אלף איש, ברדיוס של עד 10 קילומטרים.

 

בנוסף דווח לאחרונה על ידי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, כי כ-350 אלף בני אדם עלולים להיפגע באזור מפרץ חיפה, במקרה של אירוע שיתרחש במיכל הובלה של ברום, המשונע אל נמל חיפה מאזור ים המלח. במשרד להגנת הסביבה ציינו, כי מאחר שמדובר בחומר רעיל ביותר, משמעותו של אירוע מעין זה דומה למשמעות של פגיעת נשק כימי.

 

המשרד להגנת הסביבה: "הארוע נקודתי" 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי תקלה במערכת הגז של לפיד בתי הזיקוק במפרץ חיפה גרמה לדליפה במתחם. ד"ר יוסי ענבר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אמר בשיחה עם ynet כי מדובר היה בארוע נקודתי.

  

"זה אירוע שאני לא מגדיר כסביבתי, אלא כבטיחות בעבודה", אמר ענבר, "האירוע לא יצא מגבול המפעל והסתיים לשמחתי במקום. מערכות במפעלים מהסוג הזה אמורות לטפל בארועים. יש להם מנגנוני סגירה ובמקרה הזה ככל הנראה התגובה היתה אחרי התקלה".

 

ענבר הוסיף, כי נסיבות האירוע עדיין אינן ברורות. "בבוקר יהיה לנו יותר מידע ונדע מה בדיוק קרה, כיצד לפעול ואם היה חשש שהאירוע ייצא מגבולות המפעל".

 

באשר למה היה עשוי לקרות לו האירוע לא היה מסתיים בגבולות המפעל אמר ענבר, כי "דווקא ארועים מהסוג הזה לא נלקחים בחשבון בתרחישים כאלה. זה לא הארוע הבעייתי ביותר, יש חומרים אחרים במפרץ ועל כל חומר נותנים את הדעת ודורשים את אמצעי הבטיחות וההגנה. המצב במפרץ חיפה אינו שונה מכל מקום אחר בעולם כשיש קרבה של מפעל לאוכלוסיה". 


פורסם לראשונה 23/11/2010 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתי הזיקוק במפרץ חיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים