שתף קטע נבחר

עלה ל-3 מספר ההרוגים בדליפת הגז בבתי הזיקוק

סאמר אל-חאג', בן 18 מיפיע, מת הלילה בביה"ח. מהדליפה בבתי הזיקוק בחיפה נהרגו גם שני גיסים מהיישוב, ג'ורג' זעאתרה ותאמר מרג'יה. לתאמר רק נולד בן ביום שישי האחרון. פצוע נוסף נפגע קשה. מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה: "במהלך העבודה אירעה דליפה נקודתית והם הורעלו"

עובד נוסף שנפגע בדליפת הגז אמש בבתי הזיקוק בחיפה מת הלילה (יום ד') מפצעיו. ההרוג - השלישי במספר - הוא סאמר אל-חאג', בן 18 מיפיע. אמש הותרו לפרסום שמותיהם של שני ההרוגים הנוספים באירוע הדליפה, שני גיסים מיפיע: ג'ורג' זעאתרה, בן 31, ותאמר מרג'יה, בן 33. אדם נוסף נפגע קשה. 

 

מחקירה ראשונית של התאונה עולה כי אחד העובדים חש ברע. שלושת חבריו,

שנחלצו לעזרתו ולא היו מוגנים, נפגעו גם הם משאיפת הגז הרעיל - מימן גופרתי. לבית החולים רמב"ם בחיפה פונו גם חמישה עובדים ושלושה פרמדיקים של מד"א שנפגעו באורח קל משאיפת גז.

 

סאמר אל-חאג' הגיע לבית החולים עם דום לב בעקבות מגע עם החומר. מצבו הוגדר קשה והצוות ניסה לבצע בו פעולות החייאה. במהלך הלילה מת מפצעיו. לתאמר נולד בן רק ביום שישי האחרון. לשני ההרוגים האחרים - ג'ורג' זעאתרה ותאמר מרג'יה - שלושה ילדים. 

 

אסון דליפת הגז בבתי הזיקוק - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

עשרות תושבי יפיע ובני משפחה מהיישוב הגיעו לחדר המיון ברמב"ם, רבים מהם פרצו בבכי ובזעקות שבר. כוחות משטרה גדולים נמצאים בסביבת חדר המיון, יחד עם מאבטחי בית החולים, על מנת לשמור על הסדר. 

 

תאונת עבודה - אין חשש לדליפה מסוכנת

מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, אמר כי מדובר בתאונת עבודה נקודתית ולא בדליפה מסוכנת או באירוע בו מעורבים חמורים מסוכנים - העלולים לפגוע גם בתושבים המתגוררים באזור.


בתי הזיקוק בחיפה (צילום: שי וקנין) 

 

על נסיבות התאונה, סיפר כץ: "שני פועלים ביצעו פעולה לאיטום על אחד הצינורות. אחד מהם חש ברע, חבריו שלא היו מוגנים נחלצו לעזרתו. בכל סוג של עבודה שמתבצעת במפעל כזה יש נהלים ברורים, בין היתר להקפיד על מערכת נשימה סגורה ועבודה עם ציוד מתאים. ההערכה היא כי במהלך עבודתם אירעה דליפה נקודתית והם הורעלו מגזים. ככל הנראה, מפני שהם לא עבדו לפי נהלי הבטיחות הם נפגעו מכך ישירות".

 

לבתי הזיקוק הגיעו גם כוחות כיבוי רבים. טפסר משנה פיני סיסו, שפיקד על פעולות הכבאים במקום, סיפר כי האירוע התרחש רק בזירה אחת במפעל. "ההערכה היא כי עבודה ללא מיגון מתאים היא זו שגרמה לאירוע. הצוותים שלנו וידאו כי לא קיימת דליפה, ולאחר מכן סייעו לצוותי ההצלה להגיע אל הנפגעים".

 

מבתי הזיקוק בחיפה נמסר כי העובדים נפגעו משאיפת גז ולא מפיצוץ כפי שנמסר בדיווחים הראשוניים. בניגוד לדברי המשרד להגנת הסביבה נמסר,

כי "מתקני בתי הזיקוק מודממים בחודש האחרון לרגל טיפול תקופתי.  כחלק מעבודות אלה, עלו העובדים לטפל במתקן המכיל גז בלבוש הולם המכיל מסכות. מסיבה שאינה ברורה כרגע הם נפגעו משאיפת גז". בבתי הזיקוק ביקשו להבהיר כי אין חשש לדליפת גז. "נציגי החברה נמצאים כרגע בהליך בדיקת האירוע ונסיבותיו".

 

משטרת זבולון, בשיתוף משרדי התמ"ת והגנת הסביבה, פתחו בחקירת המקרה. בין השאר נגבו עדויות מעובדים שהיו בסמוך למתקן בו אירע המקרה. החוקרים צפויים לגבות עדויות מנציגי הנהלת המפעל. במד"א אמרו כי אמבולנס מפעלים של הארגון מוצב דרך קבע בבתי הזיקוק, וצוותו הוא זה שהעניק את הטיפול הראשוני לנפגעים והעביר תמונת מצב מדויקת ומקצועית למוקד מד"א כרמל, דבר שאפשר לשלוח צוותי מד"א גדולים לטפל באירוע, בו בוצעו בו זמנית טיפולי החייאה בארבעה נפגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות הצלה ליד בתי הזיקוק
צילום: שי וקנין
תאמר מרג'יה. נולד לו בן בסופ"ש
צילום רפרודקוציה: alarab net
ג'ורג' זעאתרה. תאמר נשוי לאחותו
צילום רפרודקוציה: alarab net
מת מפצעיו. סאמר אל-חאג'
צילום רפרודקוציה: alarab.net
מומלצים