שתף קטע נבחר

80% לא מרוצים מיחסי דת-מדינה

כולם לא מרוצים: 80 אחוז מהחילונים סבורים שאין מספיק חופש דת, אבל 91 אחוז מהחרדים חושבים שמדיניות הממשלה פלורליסטית מדי. מסקר של עמותת חדו"ש עולה כי רוב החילונים היו רוצים לראות ממשלת אחדות - ללא מפלגות חרדיות

רוב היהודים בישראל אינם מרוצים ממדיניות הממשלה בנושאי דת ומדינה – כך עולה מסקר עמותת חדו"ש המתפרסם היום (ד'). במאוכזבים - רוב החילונים, שסבורים כי אין מספיק חופש דת במדינה, אך גם רוב החרדים, שתופשים את מדיניות הממשלה בתחום זה כפלורליסטית מדי.

 

הסקר נערך על ידי מכון סמית וכלל 500 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המירבית: 4.5%).

 

מכלל בעלי הדעה, 80% אמרו כי הם לא מרוצים (61%) או לא כל כך מרוצים (19%) מהמצב הקיים בנושאי דת ומדינה, לעומת 20% שדי מרוצים (16%) או מרוצים מאוד (4%). מפילוח להגדרות דתיות עולה כי בכל אחד מהמגזרים יש רוב מאוכזב - 80% מהחילונים, 74% מהמסורתיים, 64% מהדתיים ו-91% מהחרדים.

 

בפרק נוסף ביקשו הסוקרים לבחון את דעת הקהל בשאלה האם על ראש הממשלה נתניהו להקים ממשלת אחדות ללא מפלגות חרדיות כדי "לתקן" את המצב בתחום זה. 56% השיבו בחיוב ו-45% בשלילה. ללא הנשאלים החרדים ההתפלגות הייתה - 61% בעד ו-39% נגד. ניתוח התוצאות מלמד כי החרדים (97%) והדתיים (85%) מתנגדים

להצעה זו, המסורתיים חצויים (52% בעד ו-48% נגד) ואילו החילונים (83%) תומכים בה.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, התייחס לממצאי הסקר: "הנתונים מבטאים את העובדה שהציבור מאס במדיניות מכירת זכויותיו ועתידו למפלגות החרדיות בנזיד שלטון. הציבור רוצה בממשלה שתממש סוף-סוף את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון ולא ממשלה שתעביר את חוק האברכים, ממשלה שתוציא מן הרבנות המתחרדת את המונופול על נישואין וגירושין ותכפה עליה את תוכנית הליב"ה".

 

רגב קרא לנתניהו וללבני "להיענות לרצון הציבור ולהקים ביחד ממשלה אזרחית, שתבצע באומץ את הרפורמות הדרושות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות חרדים
צילום: AFP
והפגנות הסטודנטים
צילום: דנה קופל
מומלצים