שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הממשלה הפילה החוק שיקטין השתמטות הבנות

  51 ח"כים התנגדו להצעה שנועדה להקטין את מספר הבנות המשתמטות מצה"ל מסיבות דת. הקואליציה התנגדה בשל ערר שהגישה ש"ס וטוענת כי מתגבשת הצעת חוק ממשלתית. קדימה תקפה: "מדובר בביזיון, ש"ס ונתניהו קברו את החוק"

  הממשלה תמכה בתחילה, וברגע האמת התנגדה. הכנסת דחתה בצהריים (יום ד') את הצעת החוק שנועדה להקטין משמעותית את מספר הבנות המשתמטות משירות צבאי מסיבות דת. 51 ח"כים הצביעו נגד ו-28 בעד בקריאה הטרומית. הקואליציה הצביעה נגד הצעת החוק, למרות שוועדת השרים לענייני חקיקה תמכה בשעתו בהצעה. זאת, בשל ערר שהגיש ח"כ משולם נהרי מש"ס.

   

  את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת ישראל חסון מקדימה ומירי רגב מהליכוד, האחרונה נאלצה להיעדר מההצבעה בשל המשמעת הקואליציונית. סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, הצביע בניגוד לעמדת הקואליציה ותמך בהצעת החוק. בליכוד אמרו כי בימים אלה מנוסחת הצעת חוק ממשלתית בנושא.

   

  בקדימה תקפו בחריפות את אופן הצבעת הקואליציה ואמרו כי "מדובר בביזיון". בהודעה נמסר, כי "ממשלת נתניהו מעבירה מסר כי טוב להשתמט בעד ארצנו". לעומת זאת, יו"ר הקואליציה זאב אלקין אמר בתגובה כי "יש הצעת חוק ממשלתית בעניין שנידונה ולכן קדימה פועלת ממניעים פוליטיים ולא כדי לצמצם באמת את התופעה".

   

  שר הביטחון, אהוד ברק, נעדר מההצבעה וכך גם רוב חברי הכנסת של ישראל ביתנו. ח"כ ישראל חסון מקדימה אמר ל-ynet כי "חברי הכנסת של הקואליציה התנהגו כמו סמרטוטים. הצעת החוק הממשלתית נמרחת כבר חודשים ארוכים ומי שמנסה לקבור אותה זה ש"ס בעזרת נתניהו".

   

  העימות בין מפלגת השלטון למפלגה הגדולה בכנסת מחריף גם במישורים אחרים. יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, וראשי סיעות האופוזיציה שיגרו מכתב לראש הממשלה נתניהו, בו הודיעו לו כי כל הקיזוזים של חברי הליכוד עם חברי הכנסת מסיעות האופוזיציה בטלים מהיום והלאה, וכי בעתיד לא יורשו יותר קיזוזים כאלו.

   

  בין היתר כתבו לראש הממשלה, כי "סיעת הליכוד בכנסת שברה השבוע שיא נוסף בהפרת מוסכמות והחדרת נורמות שלטוניות

   פסולות, כשהפרה סיכום מוקדם בדבר קיזוזים ובכך השפיעה על תוצאות הצבעה בכנסת".

   

  הצעת החוק הפרטית קובעת שנערה שמצהירה כי היא דתייה במטרה להשתמט משירות בצה"ל, חייבת להמציא אישורים על לימודיה במוסד דתי. הצעת החוק קודמה על ידי שר החינוך גדעון סער ואחרים בוועדת השרים. בעבר הצעות קודמות,כולל הצעה ממשלתית, לא עברו. החרדים, לעומת זאת, טוענים שזו פגיעה נוספת בסטטוס קוו וניסיון להכביד על בנות שמטעמי דת ומסורת מבקשות שלא לשרת בצה"ל.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משתמטת שצולמה ע"י צה"ל. ארכיון
  באדיבות דובר צה"ל
  מומלצים