שתף קטע נבחר

אולמרט תקף את נתניהו: תן לאובמה מה שירצה

ראש הממשלה לשעבר הפציר ביורשו בתפקיד להסכים להמשך הקפאת הבנייה. "אני הייתי אומר 'אדוני הנשיא, מדוע חודשיים? למה לא שלושה? קח שלושה". אולמרט הוסיף כי "אינו יכול להכחיש" את דברי הנשיא בוש שישראל תקפה את הכור בסוריה

בזמן שבירושלים מנסים לגייס רוב להסכמה להמשך ההקפאה, ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, תקף הערב (יום ה') את יורשו בתפקיד, בנימין נתניהו, והפציר בו להסכים לדרישה האמריקנית להקפאת הבנייה בהתנחלויות בשלושה חודשים נוספים.

 

בשיחה עם כתבים זרים אמר אולמרט: "אם מישהו אומר שהוא מסכים לעשרה חודשי הקפאה והנשיא של המדינה הגדולה בעולם והידידותית ביותר לישראל בא אליך ואומר 'תן לי בבקשה עוד חודשיים, רק חודשיים', מה כבר יכול לקרות בחודשיים האלה?". לדברי אולמרט, "אני הייתי אומר 'אדוני הנשיא, מדוע חודשיים? למה לא שלושה? קח שלושה".

 

לטענת ראש הממשלה לשעבר, ממשלת נתניהו והממשל האמריקני מבזבזים זמן יקר על כשהם מתמקדים בסוגייה "שולית" שכזאת, במקום להתמקד בסוגיות המרכזיות בסכסוך הישראלי-פלסטיני.


מבזבזים זמן יקר על סוגיות שוליות. אולמרט תוקף, הערב (צילום: AP)

 

בשבוע שעבר נתגלו מחלוקות בין ישראל לבין ארצות-הברית בנושא, בעיקר סביב החבילה הביטחונית שדורשת ישראל לקבל מהאמריקנים - כשבמרכזה טייסת ה-F35. גורמים מדיניים כי המגעים בין ירושלים לוושינגטון נמשכים סביב מסמך ההבנות, כשבכמה סוגיות טרם הושגה הסכמה בין הצדדים.

 

אולמרט הוסיף שהוא לא היה מסכים להקפאת הבנייה מלכתחילה, מכיוון שיש סוגיות משמעותיות יותר כמו סוגיית הגבולות, הפליטים ומעמדה של ירושלים. יחד עם זאת, הוא הבהיר כי לא היה משיב בשלילה לבקשה האמריקנית ומסכן את היחסים עם הידידה הקרובה ביותר של ישראל.

 

תקיפת הכור בסוריה: לא מאשר ולא מכחיש

בהתייחסו להצעה שנתן לפלסטינים בשלהי כהונתו, לפיה יועברו לפלסטינים 94 אחוזים מהגדה המערבית, אמר אולמרט כי לדעתו הפלסטינים עשו טעות היסטורית. לדבריו, "העובדה שהם לא הגיבו להצעתי היתה טעות היסטורית מהמעלה הראשונה,

שהם יצטערו עליה זמן רב, עד שמישהו בישראל יבוא עם אותם רעיונות".

 

אולמרט התייחס גם לתקיפת הכור בסוריה ב-2007 ואמר כי קרא את תיאוריו של הנשיא האמריקני לשעבר, ג'ורג' בוש, בנושא וכי הוא "אינו יכול להכחיש" זאת. בספר זכרונותיו כתב בוש כי אולמרט, ביקש שארה"ב תתקוף את המתקן הגרעיני בסוריה, שלפי פרסומים זרים ישראל הפציצה לבדה. "לא נתתי אור ירוק", הבהיר בוש, "אולמרט פעל כפי שראה לנכון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה כבר יכול להיות? קח שלושה
צילום: AP
מומלצים