שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חנוכה בחנוכה
  עברתם דירה? נכנסתם למשרד חדש? כל מה שרציתם לדעת על חנוכת הבית, וכיצד קשור הטקס הזה לחנוכה. חמש קטנות

  מה בין חנוכה לחנוכת הבית?

  חג החנוכה נקרא על שם חנוכת המזבח החגיגית, שנערכה על ידי החשמונאים ביום כ"ה בכסלו, שנת 164 לפני הספירה, עם כיבושו של בית המקדש מיד היוונים, טיהורו וחידוש העבודה בו. חג החנוכה הוא הזדמנות נהדרת לערוך חנוכת בית משלכם. אם עברתם לבית או משרד חדשים, תוכלו לערוך "טקס חנוכת בית", ולשלבם במסיבת חנוכה מסורתית.

   

  חנוכת בית - חייבים?

  לא, אין מצווה ואין חובה לקיים את טקס חנוכת הבית. בתורה נאמר ש"מִי הָאִישׁ אֲשֶׁר בָּנָה בַיִת חָדָשׁ וְלֹא חֲנָכוֹ יֵלֵךְ וְיָשֹׁב לְבֵיתוֹ" (דברים כ, ה), כלומר, הוא מקבל פטור מיציאה למלחמה. מכאן לומדים שקיימת מצווה לחנוך את הבית החדש, אך הכוונה איננה לעריכת טקס חנוכת בית, כי אם להיכנס אל הבית החדש ולגור בו.

   

  איך עושים?

  טקס חנוכת הבית המסורתי שחובר על ידי החיד"א, הוא מיסטי מעט. הטקס כולל אמירת פסוקים, קביעת מזוזה בפתח הבית, ברכת "שהחיינו", נתינת צדקה, לימוד תורה ואמירת ברכה מיוחדת שתוקנה למעמד זה.

   

   אם אתם רוצים להעניק לחנוכת הבית שלכם פן אישי יותר, תוכלו להוסיף קטעי קריאה משלכם העוסקים בבית ובמקומו בחייכם. את קטעי הקריאה תוכלו לחלק בין אורחיכם, ובכך להפוך אותם לשותפים בטקס. אם יש לכם גינה, תוכלו לסיים את הטקס בנטיעת עץ המסמלת את נטיעת שורשיכם בבית החדש. מלבד קישוטי חנוכה המסורתיים, תוכלו לפזר על השולחן גם ציטוטים בנושא הבית.

   

  מיהו החיד"א?

  הנוסח המקובל לטקס חנוכת הבית נכתב על ידי הרב חיים יוסף דוד אזולאי - החיד"א, פוסק, מקובל והיסטוריון יהודי בן המאה ה-18. החיד"א נולד בירושלים בשנת 1724, וחי רוב חייו בירושלים ובחברון.

  לא פעם יצא לייצג את הקהילה היהודית בארץ ישראל מול השלטונות התורכיים, ולגייס כספים מן הקהילות היהודיות באירופה. הוא נפטר בעיר ליוורנו שבאיטליה, בשנת 1806.

   

  מה מתחבא במזוזה?

  המזוזה היא יריעת קלף שעליה כתובות שתי הפרשיות מהמקרא, שתוכנן מזכיר את הציווי על קביעת מזוזה: "שמע ישראל" ו"והיה אם שמוע" (הנכללות גם בתפילין). בצדו האחורי של הקלף נהוג לכתוב את האותיות שד"י (אחד משמותיו של האל), שהינן ראשי התיבות של "שומר דלתות ישראל". קביעת המזוזה בפתח הבית החדש מהווה את שיאו של טקס חנוכת הבית המסורתי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים