שתף קטע נבחר

כוכב נופל: קריסה בליבת סלקום. מה זה אומר?

משעות הבוקר לא יכולים לקוחות סלקום להשתמש במכשיריהם. התקלה אינה באנטנה או במתג - כי אם בליבת סלקום עצמה. מה זה אומר, וכיצד זה משפיע על הלקוחות?

התקלה הארצית של סלקום, שמונעת מלקוחות החברה מלהשתמש במכשיריהם, היא חמורה וחריפה בהרבה ממה שנחשב בתחילה - ומקורה, ככל הנראה - בליבת הרשת הסלולרית. מה זה אומר, ואיך מתקנים את זה?

 

הבוקר גילו לקוחות סלקום ברחבי הארץ כי המכשירים שלהם אינם פועלים כשורה. הם לא הצליחו להוציא או לקבל שיחות, לשלוח הודעות באופן רציף וחלקם גם לא הצליח להתחבר לרשת. למערכת ynet הגיעו פניות ודיווחים מכל חלקי הארץ. בתחילה הוערך שהתקלה היא במתג סלולרי, ככל הנראה באיזור המרכז. אולם לפני שעה קלה התברר כי לא מדובר במתג תקול, אלא בליבה של הרשת.

 

קריסה בלב הרשת

מקורן של רוב התקלות הסלולר האיזוריות הוא במתגים. מתג סלולרי הוא רכיב ממסר, שמנתב מידע בין אתרי השידור השונים. אם אדם מעכו שולח הודעה לחברה שלו בתל אביב, המתגים מעבירים אותה בין האנטנות עד ליעדה. לסלקום יש מספר מתגים מרחבי הארץ, אולם רק ליבה אחת, שהיא הבסיס לרשת כולה.

 

הליבה היא הרכיב שמקשר בין המתגים, וסביבה בנויה הרשת הסלולרית. כל השירותים המקוונים למיניהם - מהורדת תוכן ועד פתיחת מכשיר לשיחות בחו"ל, כל הפרוטוקולים הקבועים להודעות טקסט, גלישה ותפקודי סלולר אחרים, וכמובן - גם הבקרה והשליטה במתגים.

 

הרכיב שנפגע הוא ככל הנראה רכיב ה- HLR, מערכת איתור הלקוחות (home location register). כשאתם מחייגים, המספר מומר לקוד של כרטיס ה-sim של היעד שלכם. ה-HLR מבצע את ההמרה הזו, ולכן הוא חיוני לביצוע שיחות קוליות. בעקבות הקריסה, מנסים לקוחות רבים לשלוח הודעות טקסט, מה שהעמיס על השרתים וגרם לנפילתם. התוצאה: אי אפשר להוציא שיחות, או לשלוח הודעות באופן רציף.

 

 

התקלה החמורה ביותר

הליך התיקון הוא מורכב מאוד וכולל איפוס שרתים, בחינת יומני פעילות והתעמקות בפרטים רבים, ועל כן עשוי לארוך זמן רב. ליבת אורנג', למשל, קרסה בשנת 2006, ושיתקה את התקשורת למנויי מכשירים בדור שלישי. תיקונה נמשך יותר משבע שעות. סלקום מסרה שהתקלה נמצאת בטיפול. ליבה תקולה מונעת מהחברה מלתת שירות לכלל לקוחותיה - פרטיים וארגוניים כאחד. יש להניח שהחברה תעשה כל שביכולתה כדי לפתור אותה בהקדם.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם כוכבים נופלים לפעמים. הליבה בתיקון
מומלצים