שתף קטע נבחר

שריפת ענק בכרמל: תושבים ואסירים מפונים

פטריית עשן ענקית מיתמרת מעל הרכס, צוותי כיבוי רבים מתקשים להשתלט על הלהבות. תושבי בית אורן פונו, היערכות לפינוי כלא דמון. גם ממלון יערות הכרמל והחי-בר מפנים, והכבאים ביקשו לפנות את אוניברסיטת חיפה. שני בני אדם נפגעו קל

דליקה שפרצה הבוקר (יום ה') בכרמל הפכה לשריפת ענק. תושבי קיבוץ בית אורן פונו מבתיהם, וגם ממוסדות החינוך ביישוב. בשירות בתי הסוהר נערכים לפינוי כלא דמון, הנמצא צפון-מערבית לעוספיה. כן פונו מלון יערות הכרמל וחוות הכרמל הסמוכה. ממד"א נמסר כי עד כה טופלו שני פצועים במצב קל.

 

השריפה, שהחלה סמוך לעוספיה, התפשטה במהירות בסיוע הרוחות המזרחיות והיא אופפת עשרות קילומטרים רבועים, עשן סמיך מכסה את האזור, והתפשט גם לאזור חיפה. בשל פגיעה בקווי מתח גבוה ישנם שיבושים באספקת החשמל ליישובי המועצה האזורית חוף הכרמל.

 

ynet

 

מהמועצה האזורית נמסר כי התושבים יפונו למרכז מירב הקהילתי שבחוף הכרמל. כמו כן, נסגר לתנועה לשני הכיוונים הכביש בין צומת דמון לעתלית. שירותי הכיבוי בחיפה המליצו גם לאוניברסיטת חיפה לשחרר סטודנטים. הכבאים הבהירו כי אין חשש להתפשטות האש לכיוונם, אך הם מבקשים לא לקחת סיכון.

 

נוכח התפשטות האש ומחשש שאסירים ואנשי סגל ייפגעו, הוחלט בשב"ס להפעיל נוהל חירום על מנת לפנות את כלא דמון בעזרת יחידת נחשון ומשטרת ישראל. כוחות מתוגברים, בהם סוהרים ששהו בביתם, הוזעקו לסייע בפינוי 500 האסירים לבתי כלא ביטחוניים באזור הצפון.

 

האסירים, חלקם פלסטינים שוהים בלתי חוקיים, חלקם אסירים ביטחוניים, יפונו באמצעות רכבי יחידת נחשון ואם יהיה צורך, יגויסו אוטובוסים פרטיים על מנת לפנותם. בשב"ס ציינו כי הם נערכים לכל אפשרות של אסירים שינסו לנצל את המצב לתקיפה של סוהרים או לבריחה, ולכן כוחות גדולים יתגברו את הסגל במקום.

 

"ההשתלטות על האש קשה"

האש פרצה בסביבות 11:00 סמוך לנחל חיק. 15 צוותי כיבוי אש עדיין נאבקים להשתלט על האש חרף הרוחות העזות. עשן כבד אופף את האזור, שנראה אף מאזורים שונים בגליל.

 

צוותי כיבוי מתחנות חיפה והאזור, בסיוע יערנים של קק"ל, הוזעקו למקום והחלו בפעולות לכיבוי אש, אולם טרם הצליחו להשתלט עליה. דובר שירותי הכיבוי בחיפה, רשף חזי לוי, אמר ל-ynet כי "הרוח מתעתעת בכבאים וההשתלטות על האש קשה". לדבריו, השירות מגייס כבאים מהתחנות השונות במרחב ואף מבתיהם.

 

רק כשעה לאחר פרוץ הדליקה, הגיעו למקום מטוסי הכיבוי שהוזעקו ממרכז הארץ.

 צוותים של מד"א כרמל הועמדו בכוננות הגבוהה ביותר ואמבולנסים נשלחו לאזור. עד כה לא דווח על נפגעים.

 

רשות הטבע והגנים הכריזה על נוהל חירום, ופקחים מכל הארץ הוזעקו לסייע בפעולות הכיבוי המסובכות. ברשות דיווחו כי משרדי פארק הכרמל וחוות משמר הכרמל פונו,וכעת נערכים הפקחים לפינוי חי-בר כרמל, על בעלי החיים שבו.

 

בקק"ל ציינו כי השטח שעולה באש הוא יער נטוע טבעי של אורנים ואלונים, וכי בשל הרוחות המזרחיות עשויה השריפה להימשך זמן רב.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
15 צוותי כיבוי נאבקים באש
צילום: אבישג שאר-ישוב
השריפה בכרמל. העשן נראה אפילו מהגליל
מומלצים