שתף קטע נבחר

צילום: MCT

מיהו מתייוון

החרדים בטוחים שהחילונים הם המתייוונים. מנגד, מפתחים החילונים גזענות כלפי החרדים. בענני המאבק - אין מי שיגביר את אור היהדות. מתייוונים 2010, כתבה ראשונה בסדרה

חנוכה הוא חג של ניגודים, שסמלו המרכזי הוא האור. כילדים בגן רקענו ברגלינו לצלילי הפזמון הידוע "באנו חושך לגרש, בידינו אור ואש". אולם מהו ה"אור" ומהו ה"חושך הנורא" אותו חייבים לגרש?

 

בסיפור המפורסם על המכבים הגיבורים, האור מייצג את השמירה על הדת ועל התרבות היהודית הלאומית, מול חשכת התרבות האלילית, אותה

מייצג אנטיוכוס הרשע. "רעים" נוספים בסיפור "המתייוונים", הם אותם יהודים קלי אמונה וחנפנים, המתנכרים לדתם ומנסים בכל כוחם להידמות ליוונים. למעשה, הם הראשונים שאליהם מופנה זעם המרד. מתתיהו מצית את המרד בכך שהוא דוקר את המתייוון היהודי שזובח לזאוס. מאות שנים של השפעה תרבותית הדדית בין התרבות ההלנית ולתרבות היהודית – נשכחות עם הגעת העימות המכריע. אור ליהודים וחושך ליוונים, ואבוי למתייוונים.

 

של מי היהדות הזו?

כל דור נדרש לסוגיית מיהו יהודי. מי היהודים האותנטים - ומיהם המתייוונים של הדור. האם בדורנו ניתן לטעון כי התרבות החילונית, המחקה את התרבות האמריקנית, מנסה להשתלב עם התרבות האירופית ומצמצמת למינימום את המאפיינים היהודיים - היא מייצגת ההתייוונות? והאם התרבות החרדית השומרת, לשיטתה, את הדת היהודית המקורית, נזהרת לא לשנות את לבושה ואת שפתה, ומגיבה בחשדנות לכל חידוש, היא התרבות היהודית האותנטית?

 

שאלה זו משפיעה על סדר היום החברתי בישראל, ומגיחה מדי פעם לכותרות העיתונים. יש לה השפעה עמוקה במיוחד על הדימוי העצמי של חלקים שונים בחברה הישראלית. האור הוא סמל עתיק יומין של התורה – "כי נר מצווה ותורה אור", והוא גם סימלה של ההשכלה והקידמה. המושג Enlightenment הוא בתרגום מילולי - הארה.

כל ציבור רואה עצמו כיורש הלגיטימי של היהדות המקורית, וכל ציבור עוסק בהנחלתה של תודעה יהודית שאותה הוא מכבד ומוקיר, ושמתאימה למקום ולזמן, לפי הבנתו. זהו מצב בריא וסביר, כל עוד המגזרים השונים נותנים מקום וערך גם למגזרים אחרים בחברה. זאת בשונה מן המצב הקיים בחברה הישראלית כיום, כאשר החרדים רואים בחילונים מתייוונים, ומנגד מפתחים רבים מן החילונים יחס גזעני של ממש לחרדים.

 

המצב הרצוי, יאפשר לנו להמשיך ולחגוג את חג האורים בדרך שלימד אותנו א. ד. גורדון: לא יהיה ניצחון של האור על החושך, כל עוד לא נעמוד על האמת הפשוטה, שבמקום להילחם בחושך יש להגביר את האור.

 

 

  • ערן ברוך הוא מנכ"ל ארגון בינה - יהדות חילונית ועשייה חברתית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערן ברוך
כלם רוצים את כתר היהודי האותנטי
מומלצים