שתף קטע נבחר

הר הכרמל: היסטוריה של שריפות

יערות הכרמל ידעו שריפות רבות לאורך השנים. באחת הקשות מהן, בספטמבר 1989, עלו באש כ-8,000 דונם של חורש. מאות פונו. "זו השואה הכי גדולה שהייתה לנו", אמרו אז בקק"ל

השריפה הקטלנית בכרמל שגבתה היום (ה') את חייהם של 40 בני אדם בוודאי הזכירה לתושבים הוותיקים באזור את השריפה הגדולה שהשתוללה סמוך לבתיהם בספטמבר 1989 במשך 17 שעות. כ-8,000 דונם של חורש עלו אז באש, אולם לא היו נפגעים.

 

 

"זו השואה הכי גדולה שהייתה לנו", אמר בעקבות השריפה ההיא משה גינוסר מקק"ל לעיתון "ידיעות אחרונות". הוא העריך כי רק בשנת 2050 ישוב פארק הכרמל למצבו הקודם. בעקבות השריפה פונו 80 ילדים מקיבוץ בית אורן, ו-200 חיילות שהשתתפו במסע ניווט על ההר חולצו ללא פגע. "היערות הכי יפים שלנו נשרפו", אמרו אז בצער פקחי שמורות הטבע.

 

השריפה שפרצה הבוקר, וטרם כובתה, גבתה מחיר כבד הרבה יותר. 40 סוהרים בקורס

קצינים של שירותי בתי הסוהר, שהיו באוטובוס בדרכם לכלא דמון, נשרפו למוות. שתי מכוניות משטרה שנסעו מאחורי האוטובוס עלו באש, ושלושה קצינים נפגעו.

 

גם באוקטובר 1998 שיבשה את החיים באזור חיפה שריפת ענק. הלהבות הבריחו אלפים מתושבי שכונת דניה מבתיהם באמצע הלילה. 40 בתים נפגעו ושלושה מהם נשרפו כליל. חמישה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן ו-5,000 דונם של חורש טבעי עלו באש.

 

לפני חמש שנים, באפריל 2005, עלו באש 2,000 דונם בשריפה שפרצה סמוך לקיבוץ בית אורן - שהשריפה פגעה בו היום באופן קשה. כמאה סטודנטים פונו אז מהמעונות של אוניברסיטת חיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפת הענק בכרמל. 40 הרוגים
צילום: חגי אהרון
בית החולים רמב"ם, הערב
צילום: יואב זיתון
מומלצים