שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מחשש לזיהום אוויר בעתלית: מומלץ להשאר בבתים

בדיקות ראשוניות של המשרד להגנת הסביבה מדדו ריכוזים חריגים של חלקיקים מזמים באזור צומת עתלית. בזכרון יעקב ובטירת הרכמל נמדדה איכות אוויר שמאפשרת פעילות רגילה

מימדי הנזק האקולוגי של השריפה שמשתוללת בכרמל מאז אתמול (ה') טרם התבררו באופן סופי, אולם כבר עכשיו ברור שאחת הסכנות הסביבתיות החמורות היא זיהום אוויר חמור בכל האזורים שמגיע אליהם העשן וחשש מפני פגיעה במתקנים ומפעלים שמחזיקים חומרים מסוכנים.

 

 

לאזור השריפה הובאה ערכת ניטור אוויר ניידת של המשרד להגנת הסביבה, על מנת לבחון את מצב הזיהום. עד כה נבדקו 3 מקומות, כאשר בשניים מהם התגלה כי איכות האוויר מאפשרת פעילות רגילה נכון לשעה זו.

 

כך למשל, בזכרון יעקב נמדדו ריכוזים של 80 מיקרו גרם חלקיקים למטר קוב אוויר, ובטירת הכרמל נמדדו 100. על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, ריכוזים שאינם עולים על 150 - מאפשרים פעילות רגילה.

 

ריכוזים חריגים נמדדו בעיקר באזור צומת עתלית, שם אותרו 350 מיקרו גרם חלקיקים. באזור זה ההמלצה היא לא לצאת מן הבתים ולהישאר בחלונות סגורים. בשיחה עם ynet הבהירו אנשי המשרד כי התוצאות נמדדו לפני כשעה, וכי מדובר בתוצאות נקודתיות בלבד.

 

מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, אמר מוקדם יותר בשיחה עם ynet כי הוא חושש מפני מפעל קירור פרי אור בעתלית, שבו מוחזקת אמוניה. "האש לא הגיעה לשם עדיין אבל אנחנו חוששים שהיא עשויה להגיע, יש במפעל הזה 4 טון אמוניה ולכן העברנו הנחיה לצוות החירום של המפעל להיערך. כרגע טרם התחלנו בפינוי האמוניה אבל מדובר בחומר מסוכן", אמר.

 

כץ התייחס גם לנושא החומרים המסוכנים באזור התעשייה בקריית ביאליק ואמר כי לפי שעה לא נשקפת סכנה. "המפעלים באזור התעשייה שם קיבלו הוראה להתפנות, אבל האש לא קרובה ולא נראה שיש סכנה. עם זאת, בחלק מהמפעלים ישנם חומרי הדברה, ולכן אנו עוקבים אחרי מה שקורה שם".

 

"כמויות מסוכנות של עשן"

המשרד להגנת הסביבה הזהיר היום מפני סכנת זיהום אוויר חמור. ברכס הכרמל אין למשרד תחנת ניטור קבועה, אולם צוותים של המשרד נשלחו לאזור השריפה וליישובים הסמוכים, מצוידים בערכות ניטור ניידות לבדיקת איכות האוויר.

 

"לפי שעה אין נתונים רשמיים, אבל צריך להבין שהאוויר בכל האזור מלא בחומרים מסוכנים ומסרטנים", הסבירה מוקדם יותר בשיחה עם ynet ד"ר לבנה קורדובה ביז'ונר, המנהלת המדעית של מרכז ניטור האוויר במשרד. 

 

לדבריה, "בשריפת עצים נפלטים חומרים מסוכנים מאוד, ברובם חלקיקים נשימים שעשויים לגרום נזק למערכת הנשימה, אך גם חומרים מסרטנים רבים, בהם פורמלדהיד וגזים רעילים".

 

עוד היא ציינה, שיש כמויות מסוכנות של עשן, וכי בשל מימדי השריפה ותנאי מזג האוויר השוררים כעת - ההערכות הן כי הזיהום לא יחלוף אלא בעוד מספר ימים.

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר, הבהיר גם הוא בשיחה עם ynet כי האוויר בכל האזור מזוהם וכי לא מומלץ לשהות מחוץ לבית.

 

משרדו ומשרד הבריאות מסרו היום לתושבי טירת הכרמל ושכונת דניה, ולתושבי יישובים סמוכים שטרם פונו, כי הם מתבקשים להישאר בבתים. "המשרד ממליץ לסגור חלונות ולהפעיל מזגנים (לא מזגני חלון) על מנת להימנע משאיפת העשן הנובע מהשריפה", נמסר.


פורסם לראשונה 03/12/2010 13:01

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סכנת זיהום אוויר
צילום: אלון חיים
בשריפת עצים נפלטים חומרים מסוכנים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים