שתף קטע נבחר

אש בכרמל: חשש לגורל החיות בחי בר

בשמורה נותרו כ-200 יחמורים, איילים ויונקים נוספים, שנמצאים בקרחת יער. מרשות הטבע והגנים נמסר שהמעברים בשמורה נפתחו על מנת לאפשר להן להימלט. הערכת נזקים ראשונית אומדת את הנזקים בכ-6 מיליון שקל, בלי השיקום האקולוגי

האש משתוללת באזור שמורת החי בר שבכרמל. מימדי הנזק עדיין לא ברורים אך מרשות הטבע והגנים נמסר שככל הידוע, החיות שנותרו בשמורה לא נפגעו עד כה.

 

 

העופות הדורסים פונו אתמול משמורת החי בר, אך נותרו בה כ-200 יחמורים, איילים ויונקים נוספים, שנמצאים בקרחת יער. מרשות הטבע והגנים נמסר, כי המעברים בשמורה נפתחו על מנת לאפשר להם להימלט לאזורים שבהם הצמחיה מדוללת, בתקווה שהאש לא תגיע לשם.

 

האש הגיעה לשמורה מוקדם יותר, אך בפעילות משותפת של פקחי הרשות, כבאים ומטוסי כיבוי הצליחו להשתלט עליה לזמן מה.

 

גיא איילון, מנהל מרחב צפון ברשות הטבע והגנים, אמר הבוקר בשיחה עם ynet כי אנשי רשות הטבע והגנים פעלו שעות ארוכות בנסיון להגן על בעלי החיים שנמצאים בחי בר, אך הדגיש שלא ניתן לפנות את בעלי החיים מהמקום, פרט לכלובי העופות הדורסים שפונו כבר אמש אל רמת הנדיב.

 

"פתחנו את הגדרות לבעלי החיים ואיפשרנו להם להגיע לאזורים שבם הצמחיה מועטת, בתקווה שזה יגן עליהן. את הנשרים והעופות הדורסים פינינו כבר אתמול, אך איננו יכולים לפנות מפה את כל בעלי החיים", הוא הסביר.

 

"נזק חסר תקדים למערכת האקולוגית"

מרשות הטבע והגנים נמסר כי הערכות ראשוניות מגלות כי "הנזק שנגרם למערכת האקולוגית בכרמל הוא חסר תקדים בהיקפו". הערכת הנזקים הראשונית של הרשות אומדת את הנזקים בכ-6 מיליון שקל, מבלי לקחת בחשבון את השיקום האקולוגי הנרחב שיצטרך להתבצע בכל אזור רכס הכרמל.

 

סכום זה כולל את הציוד שניזוק בשריפה, את חניוני ומתקני רשות הטבע והגנים ואת שיקום חוות משמר הכרמל, כולל שיקום דרכים ושבילי טיולים שניזוקו בשמורת הטבע ובגן הלאומי בכרמל.

 

הכרמל שינה את פניו", אמר איילון, "זה לא הכרמל שהכרנו. אין פה ירוק, הכל שחור ומפויח, עשן מאופק לאופק, והאש קופצת מוואדי לוואדי. זו מהלומה לטבע". בשל מימדי הנזק, איילון נעריך שגם כאשר יירדו הגשמים, לא תהיה התאוששות מהירה של האזור.

 

לדבריו, ייקח עשרות שנים לשקם את הנזק האקולוגי שנגרם לאזור כולו בעקבות השריפה, "החורש שנשרף הוא חורש ייחודי שייקח עשרות שנים לשקם. מדובר בעצים ותיקים מאוד". איילון הוסיף כי באזור כולו יש אוכלוסיה גדולה של צבאים, חזירי בר, תנים, שועלים, זאבים, וגם לטאות, נחשים וציפורים מסוגים שונים, שבתי הגידול שלהם נפגעו קשות.

 

עוד מציינים ברשות, כי רק במקרה נמנע אסון כבד יותר. ההערכות הן כי בסוף השבוע הנוכחי היו אמורים להגיע בין 30-20 אלף מטיילים לגן הלאומי ולשמורת הטבע בכרמל. "המזל הוא שכאשר השריפה פרצה, כמעט שלא היו אנשים בשטח".

 

"לא להשאיר את חיות המחמד מאחור"

בנוסף לחיות הבר, נשקפת סכנה גם לגורל חיות המחמד וחיות המשק בישובים הסמוכים למוקדי השריפה. מתנו לחיות לחיות נמסר כי אנשי העמותה נמצאים בשטח על מנת לסייע בחילוץ בעלי החיים.

 

בעמותה פונים אל תושבי האזור בבקשה ליצור עמם קשר בנוגע לכל בעל חיים שנמצא במצוקה ומבטיחים להעניק עזרה מידית.

 

בנוסף פונים בעמותה אל התושבים שנאלצים לפנות את בתיהם, בבקשה שלא ישאירו את חיות המחמד מאחור. "אנו יכולים להפנות את הזקוקים למתן מקום מחסה זמני לכלב או לחתול, למספר פנסיונים שיצרו עמנו קשר", נמסר מהעמותה.

 

לדיווח על בעל חיים במצוקה, ניתן ליצור קשר עם העמותה בטלפונים: 050-4350390 ו- 054-3378185.


פורסם לראשונה 03/12/2010 18:35

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפה כרמל
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים