שתף קטע נבחר

האש ממשיכה להשתולל; הושגה שליטה בחי-בר

הכבאים ממשיכים להילחם בשריפה המשתוללת בכרמל זה היום השני. באזור החי-בר האש ממשיכה לבעור, והיא אינה במרחק רב משכונת דניה בחיפה, שבתיה פונו אתמול. גם בניר עציון האש לא כובתה. במצפה עדי פרצה שריפה נוספת, תושבים פינו עצמם

אלפים מתושבי שכונת דניה החיפאית פונו אתמול מבתיהם, אבל הערב (ו') הם שוב חוששים כי האש תגיע לבתיהם. השריפה הגדולה בתולדות המדינה, שגבתה אתמול את חייהם של יותר מ-40 בני אדם, עדיין משתוללת בכרמל והיא נמצאת במרחק לא רב מבתי השכונה החיפאית. 

 

דובר משטרת חיפה, מור ענבר, מסר כי תושבי שכונת דניה לא מפונים, מלבד מספר תושבים שגרים בבתים הסמוכים לפארק הכרמל, והתפנו כבר אתמול בלילה. האש ממשיכה לבעור בשטחים פתוחים במספר מוקדים ביערות הכרמל, וכוחות רבים של כיבוי אש מונעים בפעולות בלימה כל התקרבות של האש ליישוב כזה או אחר.  

 

לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

צוותי הכיבוי הצליחו להשתלט על האש באזור שמורת החי-בר שבכרמל, שהתחדשה מוקדם יותר. פקחי הרשות וכבאים עדיין פועלים במקום. עם זאת, עדיין אין איום על בתי שכונת דניה שעל הכרמל, שיותר מ-2,000 מתושביה פונו אתמול בעקבות החשש מאסון נוסף.

 

"שיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם הכבאים מחו"ל"

דובר שירותי הכבאות בחיפה, רשף חזי לוי, סיפר ל-ynet: "הכבאים, אחרי יומיים רצופים של עבודה, מאוד מאוד נחושים לסיים את העבודה. זו פעם ראשונה שיש ריכוז כוח כל-כך מאסיבי, כל-כך נחוש, כל-כך אמיץ, לתת מענה".  להב גיא מנשרוב, דובר כוחות כיבוי והצלה מחוז איילון, אמר: "אני אומר חד-משמעית - אין כבאי בישראל שיושב בבית ולא נקרא לסייע". הוא סיפר כי שיתוף הפעולה בין הכבאים בארץ לכבאים מחו"ל היה "יוצא מן הכלל".

 

בשעות הערב התלקחה שריפת קוצים סמוך למצפה עדי, ובשלב זה אין סכנה לבתי היישוב. מהמשטרה נמסר כי כמה משפחות עזבו את המקום, למרות שלא ניתנה להן הוראה כזו. שריפות חורש טבעי פרצו גם ליד הכפר משהד ובין הכפר עילוט לנצרת. צוותי כיבוי פועלים במקום, והמשטרה בודקת חשד כי מדובר בהצתה. 


מוקדי האש. הושגה שליטה בחי-בר

 

האש שפרצה סמוך לבת שלמה כובתה. בעקבות זאת, פתחה המשטרה שוב לתנועה את כביש מספר 70, בקטע שבין מחלף שפייה לכיוון צומת פרדיס, ואת הכביש בין צומת אליקים לדלית אל-כרמל.

 

עד כה עלו באש לפי ההערכות כ-35 אלף דונם, וכ-17 אלף בני אדם פונו מבתיהם ב-14 יישובים

שונים באזור הכרמל. הכיבוי האווירי הופסק לפני רדת החשיכה. המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, הביע מוקדם יותר תקווה שהשריפה תכובה עד מחר בשעות הערב. הוא ציין כי השריפה החלה במוקד אחד וסיפר כי מחר יהיה ניתן כנראה לקבוע אם מדובר בהצתה או רשלנות.

 

בבתי העלמין ברחבי הארץ הובאו היום למנוחות חלק מקורבנות האסון - רובם צוערים בקורס קצינים של שירות בתי הסוהר. "איבדנו בחטף את מיטב בנותינו ובנינו, 39 צוערי הקורס", אמר גונדר-משנה שלום יעקב, "הם יצאו למשימה להציל אסירים ונספו במשימה. הצוערים היו אמורים להיות שדרת הפיקוד של שב"ס, מלח הארץ - והם אינם איתנו עוד".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתפו אחיה ראב"ד, חגי עינב, רוני סופר ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האש עדיין משתוללת
צילום: מורן מעיין, ג'יני, קק"ל
יותר מ-40 נספו
צילום: דרור עינב
הכיבוי האווירי הופסק לפנות ערב
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים